Fallout Shelter: desková hra

0

Je tomu již pět let, co se fascinující svět postapokalyptického Falloutu dočkal rozšíření v podobě zajímavé mobilní hříčky Fallout: Shelter. A jelikož je Fallout skutečným fenoménem, tak se nyní tato původně mobilní hra dočkala i své deskoherní podoby. Ta se navíc opravdu povedla a přináší nám povedený a tématicky vyladěný worker placement, který si vás získá již na první zahrání. Jste připraveni stát se správcem Vaultu?

Už je tomu více než dvacet let, co jsme se poprvé mohli podívat do fantastického postapokalyptického světa Vaultů, ve kterém vládne radiace a zmutované příšery. Fallout si v průběhu let vytvořil takřka kultovní status. Ostatně, málo která videoherní série může tvrdit, že je zde s námi tak dlouho. Čas je však neúprosný, a tak se tato hra v průběhu let transformovala z klasické izometrické RPG do třetího rozměru, tak jak ji známe dnes.

Kromě klasické videoherní řady, na kterou si vzpomene většina hráčů, však v roce 2015 spatřil světlo světa free to play simulátor, který byl původně určen na iOS a Android zařízení. Fallout Shelter se od původní série vcelku pochopitelně zcela liší. V podstatě se jedná o “budovatelskou strategii” ve které se hráč se stává Správcem, jehož úkolem je postavit funkční Vault a v něm vybudovat životaschopnou komunitu, která dokáže přežít i v tomto nehostinném světě. Ve hře se staráte o výživu obyvatel, výstavbu nových místností, zajištění dostatku energie i vody a v neposlední řadě i o ochranu vaší stavby před útoky nájezdníků, či mutantů. Tento koncept byl ve hře zpracován vcelku jednoduše, avšak fungoval na výbornou. I díky tomu se z Fallout Shelter stala vysoce návyková záležitost, kterou si oblíbili hráči po celém světě.

A právě zde přichází na scénu společnost FFG, která si vzala Fallout Shelter na starost. Oproti klasickému deskohernímu Falloutu se vývojáři tentokrát rozhodli příliš neexperimentovat. Ostatně koncept původní mobilní hry je sám o sobě jednoduchý a již zde fungoval na bázi worker placementu. Převést jej tak do deskoherní podoby nebylo nic extra složitého. Prostor na chyby se však najde i zde. Nutno však říct, že v případě tohoto deskoherního titulu se vše podařilo takřka na jedničku.

Základní herní mechaniky tak zůstávají věrné předloze. Opět vám tak půjde o blaho Vaultu a jeho obyvatel. Což se budete snažit zajistit dostatkem vody, elektřiny a jídla pro své dělníky. Hlavním rozdílem oproti původní hře je tak počet hráčů, kteří se do hry mohou zapojit. Zatímco původní mobilní hříčka byla pro jednoho hráče, její deskoherní derivát si užijete až ve čtyřech hráčích.

Každý z hráčů zde dostává na starost jedno patro Vaultu, které se bude snažit zvelebovat k obrazu svému. Prostoru a času však v postapokalyptickém světě není mnoho, a tak hra končí ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří postavit ve svém patře Vaultu šestou místnost. Druhou variantou konce hry je pak situace, kdy vám v balíčku zcela dojdou karty hrozeb. Hra sice nejčastěji končí postavením šesté místnosti, výhercem a novým Správcem Vaultu se však stává ten hráč, kterému se podaří získat největší počet žetonů spokojenosti. Přeci jen o blaho vašich obyvatel by vám mělo jít především.

Samotná pravidla hry jsou vskutku jednoduchá a zvládne je i naprostý začátečník, díky čemuž je Fallout Shelter ideálním titulem i pro příležitostné hráče. Zde zároveň dostáváme k věkovému doporučení, které je již tradičně zcela mimo. Na krabici najdeme věkové doporučení 14+, což je zapříčiněno legislativou na americkém trhu. V reálu však tuto hru vcelku snadno zvládnou hráči již od 8 let, potažmo mladší v závislosti na jejich vyhranosti.

Jak už bylo řečeno, základní herní mechanikou hry je tradiční worker placement, kdy umisťováním svých pracovníků na jednotlivá akční pole ve Vaultu budete získávat potřebné suroviny a zdroje. Za ty pak budete moci stavět další místnosti, ale  především pak získávat i potřebné žetony spokojenosti, které vám zajistí celkové vítězství ve hře. Rozepisovat zde dopodrobna veškeré náležitosti hry pravděpodobně nemá vůbec smysl. Pravidla jsou sepsaná velice srozumitelně a neskrývají žádné záludnosti, díky čemuž nebudete mít s jejich pochopením ani ten nejmenší problém. Pokud vás přeci jen zajímá více, doporučím již tradičně skvěle zpracovaný návod z Nithranie, která v tomto ohledu opět exceluje.

Ačkoliv Fallout Shelter staví na skutečně jednoduchém konceptu, kdy s mechanikami jde takříkajíc až na dřeň, rozhodně se nejedná o hru, která by pro zkušenější hráče byla nezajímavá. Ba právě naopak. I přes jednodušší pravidla nabízí dostatek prostoru pro plánování a strategii. Díky tomu si zde na své přijdou i hardcore hráči, pro které se Fallout Shelter může stát vcelku příjemným “fillerem”. Kromě pravidel je příjemná i samotná délka hry. Ta je sice závislá na počtu hráčů a jejich přemýšlivosti, jedna partie by vám však neměla zabrat více než 90 minut. Navíc, jakmile se vám hra vryje pod kůži tak věřte, že se herní doba ještě podstatně zkrátí.

Fallout Shelter je jinak opravdu příjemným překvapením, už dlouho zde od FFG nebyla tak skvěle fungující hra s minimem chyb, kterou si užíjí jak naprostí začátečníci, tak ostřílení hráči. Tento kousek je navíc krásnou ukázkou toho, že povedené tématické hry jdou vcelku dobře udělat i bez krabic a tuny plastu za 3 tisíce. Ano cena sice u Fallout Shelter není zdánlivě dvakrát malá. Za cenu kolem tisíci koruny však dostanete perfektně fungující hru s vymazleným vizuálem a naprosto boží kovovou krabičkou, která celkový zážitek ještě více umocňuje.

Ačkoliv je produkční stránka na opravdu vynikající úrovni a kvalitě jednotlivých komponent není moc co vytknout, jednu menší nevýhodu zde přeci jen najdeme. Vzhledem k tomu, že se samotná hra odehrává především na samotných kartách, po kterých budete neustále ťapat svými figurkami, smiřte se s tím, že perfektně rozmístěný setup vám moc dlouho nevydrží. Karty se vám při hře tak neustále budou natáčet a utíkat po stole. V tomto ohledu bych tak bezpochyby doporučil nějakou herní podložku, která by tento problém výraznějším způsobem eliminovala. Ostatně ve výrobě už je i tématický gamemat přímo pro Fallout Shelter, který pozvedne zážitek z této hry ještě o úroveň výš. Jen ta cena se asi většině hráčů nebude tolik pozdávat…

Pokud však patříte mezi příznivce původní mobilní hry, či obecně mezi fanoušky Falloutu je pro vás tato novinka v podstatě povinností. Na své si zde však přijdou i obyčejní příznivci deskových her, kteří hledají tématicky vymazlený worker placement, bez zbytečných kudrlinek a balastu, který by tento jednoduchý koncept nabourával. Pokud jste tedy ještě neobjevili kouzlo postapokalyptického světa Falloutu, možná nastal ten správný čas to změnit. Pustina čeká…


 

FALLOUT SHELTER: DESKOVÁ HRA 
AUTOR: ANDREW FISHER
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FFG (2020)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET (DOPORUČENÍ NA KRABICI 14+)
HERNÍ DOBA: 90 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..