Pandemic: Epicentrum Evropa – desková hra

0

Poslední dva roky nám ukázaly, jak je lidstvo i přes relativní vyspělost stále křehké. Stačí jedna zdánlivě nevinná choroba, která se vymkne kontrole a celý svět je ochromen. A s ohledem na tuto situaci nejspíše nenajdeme tématičtější hru, než legendární Pandemic. Ten se navíc dočkal zbrusu nové varianty, která epicentrum nákazy přesouvá do Evropy. Takže navlékněte ochranné obleky pandemie volá…

Pandemic již nejspíše netřeba příliš představovat. Tento kooperativní kousek je zde s námi již hezkých pár let. A za tu dobu se dočkal i celé řady rozšíření a variant, které posouvají původní koncept se zákeřnými chorobami zase o kousek dál. Za  hrou stojí úspěšný autor Matt Leacock. A ačkoliv Pandemic nepatří mezi nejnovější hry na které můžeme narazit, přesto stále nabízí hodiny neutuchající zábavy a úžasnou variabilitu, díky které je každá hra jiná. I díky tomu si jí oblíbil bezpočet hráčů po celém světě.

Inovacím se však nikdo z nás nevyhne a ani Pandemic není žádnou výjimkou. A vlastně se není co divit, s ohledem na aktuální situaci se něco podobného dalo vcelku čekat. Pandemic: Epicentrum Evropa ale naštěstí není jen pouhým reskinem původní hry, ale nabízí i maličko odlišný herní zážitek, za který můžeme vděčit nové mapě a především pak zkrácení herní doby. Tuto jednohubku totiž snadno zvládnete do 30 minut čistého herního času, čímž se hra stává ještě přístupnější i naprostým nehráčům.

Hra si samozřejmě zachovává původní koncept. A tak i Pandemic: Evropa spadá mezi klasické kooperativní hry pro 2-4 hráče, kde samozřejmě hraje prim komunikace a spolupráce mezi hráči. Jenom tak totiž máte šanci na úspěch. Každý hráč ve vašem týmu bude ovládat postavu se speciálními schopnostmi, které vám pomohou uspět. Nejdůležitější je však již zmíněná komunikace a interakce mezi hráči. Každý tak může říct svůj návrh či nápad, ale konečné rozhodnutí je na hráči, který je právě na tahu.

Ve hře jsou 3 nemoci, které ohrožují Evropu. Každá má svou barvu a na hracím plánu jsou představovány kostičkami. Každému městu na hracím plánu odpovídá karta nákazy. Když otočíte kartu nákazy, položte na příslušné město kostičku odpovídající barvy, která představuje šíření nemoci. Kostičky nemocí je třeba neprodleně odstranit. Když se nemoci vymknou kontrole, hru prohrajete. Při hře se používají karty pro hráče – karty měst a karty událostí. V průběhu hry budete odhazovat karty měst, abyste provedli určitou akci, a vykládat karty událostí, které mají jedinečné efekty.

Zkrátka a dobře starý dobrý Pandemic. Pár drobných odlišností zde najdeme (potřebný počet karet pro vytvoření léku, počet nemocí, pouze jedna výzkumná stanice), pokud ale máte za sebou původní hru, budete se i tu této varianty cítit jako doma. Jen v menším balení. A to doslova. Kompaktnějších rozměrů se dočkala nejen krabice a herní plán, ale je zde i menší počet karet a dalších komponent. Rozhodně se však nemusíte cítit nikterak ochuzeně. I s těmito “osekanými” komponenty si totiž užijete hromadu zábavy. Ostatně, že méně je někdy více, nám už ukázal Ticket to Ride: Londýn, který je opravdu výtečnou jednohubkou na 15-20 minut. A podobnou cestou se vydává i Pandemic v Evropě.

Nemalou měrou tomu samozřejmě pomáhají i jednoduchá pravidla, které dělají z Pandemicu ideální hru pro začátečníky. V případě Evropy navíc došlo k dalším úpravám, které dělají hru ještě přístupnější a hlavně kratší, což ocení především hráči s minimem času, nebo rodiny s dětmi. Tyto úpravy však sebou přináší i jednu drobnou nepříjemnost. V základním nastavení je hra možná až příliš jednoduchá a prakticky vám neposkytuje žádnou výzvu, obzvláště, když to porovnáme s původní hrou.  Autoři ale tentokrát nezapomněli na jednu drobnost, která hru zachraňuje od lehkého fiaska. A tou drobností není nic jiného než různé nastavení obtížnosti. Základní nastavení tak doporučím jen na seznámení s hrou. Pro běžnou partii už ale přepněte na vyšší obtížnostní stupeň abyste si hru užili na maximum.

Tato zmíněná úprava obtížnosti, je zde prezentovaná vskutku tématicky. Do hry totiž přichází nechvalně proslulé mutace. A věřte, že ty dokáží skutečně pořádně zamíchat s kartami i zmíněnou obtížností. V tomto ohledu je na výběr z několika stupňů, kdy do balíčku hracích karet postupně přidáváte další a další karty hrozby, které vám záchranu Evropy před neřízenou epidemií pořádně osladí.

Oproti původní hře nebudete bojovat proti čtyřem nemocem, ale jen proti třem. Avšak věřte, že i to bude stačit. Ostatně co dokáže takový jeden Covid-19 jsme se mohli přesvědčit na vlastní kůži. A stejně jako v reálném životě, i v této hře bude proti nim stát nejmodernější medicína včele s týmem specialistů z Epidemiologického centra v Ženevě. Úkolem hráčů je vynalézt lék na každou ze tří nemocí. Jakmile se jim to podaří, mohou slavit, neboť zachránili starý kontinent před katastrofou.

Nic však není tak jednoduché. Hráči prohrají, pokud jim pandemie v daném městě přeroste přes hlavu (ohnisko nákazy), některá z nemocí se zcela vymkne kontrole (všechny kostičky některé nemoci jsou na plánu), či dojde balíček hracích karet. Aby se tak nestalo dostáváme do rukou tým expertů (virolog, odborník na zamezení šíření, pilot, odbornice na karanténu) z nichž každý má zcela unikátní vlastnosti, které mohou hrát v určitých chvílích zcela zásadní roli.

Základní pravidla této hry kopírují s drobnými změnami původní Pandemic, díky čemuž je hra opravu jednoduchá a přístupná i začínajícím hráčům. Pokud vás tedy tato hra až doposud míjela možná nastal ten správný čas to napravit. Pandemic má totiž i přes svůj věk rozhodně co nabídnout. A kdo by navíc nechtěl ukázat, že zamést s pandemií zvládne rozhodně líp než naše vláda…PANDEMIC: EPICENTRUM EVROPA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: ZMAN GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..