Eric Powell – Goon: Samej průšvih

0

Zkuste si něco na počestný obyvatele Lonely Street a budete mít co do činění s Goonem! Ať už jste roboti nebo emzáci, vlkodlaci nebo upíři, zombie nebo gorily (nebo zombie-gorily), to pro Goona nehraje roli – fofrem vám vymlátí všechny zuby z držky, jak tomu nasvědčujou skvělý příběhy v týhle knize.

Ta je už třetí v rozrůstající se řadě knih líčících vítězství i tragédie samotáře, dost odvážnýho na to, aby se postavil Páteru Monsterovi a jeho příšerný armádě… ehm… armádě příšer.A jestli vám to není dost, tak v týhle knize se k němu přidá i Hellboy

…………………………………………………………….

Komiksová série Goon bezpochyby patří mezi ty tituly, které by pravověrným milovníkům kreslených příběhů rozhodně neměly uniknout. Je tedy tak trochu škoda, že se Goonovi u nás zatím nepodařilo tolik prosadit jako v zahraničí, kde se může pyšnit řadou cen. Naštěstí však fanoušci ukázali, že jim Goonův a Frankieho osud není lhostejný, a tak právě u Comics Centra vychází v edici Na přání třetí díl, tentokrát s podtitulem Samej průšvih.

goon_3_01_obalka (1)Až doposud se o tuto sérii staral Eric Powell naprosto sám. Nyní však udělal malou výjimku, protože si k jednomu z příběhů nepřizval nikoho menšího než Mika Mignolu a jeho legendárního Hellboye. Ostatně právě démon s upilovanými rohy bude velkým lákadlem této knihy, díky kterému se k ní snad dostanou i noví čtenáři, kteří s Goonem doposud nepřišli do styku.

Celá tato série v sobě navíc spojuje zdánlivě nespojitelné, mix gangsterský filmů, béčkových hororů a westernu, okořeněný originálním humorem ala Monty Python. Na první pohled, ehm… tedy vlastně i na ten druhý, může toto spojení působit jako hodně přeplácaný dort, který mají na svědomí pejsek a kočička. Ovšem světe div se, tady to vážně funguje, a to tak, že se nebudete moct odtrhnout. A když k tomu připočteme ještě Hellboye, úspěch je prakticky zaručen.

Eric Powell tak tímto mixem v mnohém ohledu může připomínat například našeho Štěpána Kopřivu, jenž se také nebojí spojovat zdánlivě nespojitelné. Stačí si vzpomenout například na takový Asfalt a je jasné, že tento kousek nemůže mít na svědomí nikdo normální. A věřte, že Powell se Kopřivovi bez problému vyrovná, ba co víc, v mnoha ohledech jej i předčí. Jisté ovšem je, že výsledek stojí za to a je jedno jestli je autor šílenec, nebo jen šílený génius.

goon_3_01_obalka_hellboyV nejnovější knize se tak fanoušci mohou těšit na další čtyři dobrodružství tohoto svérázného hrdiny a jeho parťáka. Ovšem ačkoliv se jedná o jednotlivé zdánlivě nepropojené příběhy, postupem času vychází najevo, že ve spojení s předchozími dvěma díly dávají dohromady jedinečný celek, ve kterém postupně zapadají jednotlivé dílky na svá místa a posouvají tak celý děj dál. Byla by tedy neskonalá škoda, začínat právě tímto dílem, protože pak by vám mohly uniknout jedinečné detaily, na kterých tato série staví.

Kromě starých známých, jakými jsou Krkavec, Pavouk, Dr. Slitina nebo hlavní záporák Páter Monster, na fanoušky čeká i neuvěřitelné monstrum tisíce a jednoho ňadra, v jehož příběhu se Powell nebál inspirovat King Kongem, či Godzillou. Pokud by vám navíc přišli zombíci málo, do panoptika všemožných zrůdiček na Lonely Street se nyní přidávají i upíři. V Powellově podání naštěstí nečekejte podobná individua jako ze Stmívání, i když ani tady nejsou úplně normální.

Pokud jste již přišli do styku s předchozími díly, více méně víte, co můžete čekat, protože Powell jede v zajetých kolejích, které oživuje novými postavami anebo Hellboyem, který si na Lonely Street odskočil na čaj o páté. Jedinou výraznější změnou je absence reklam mezi jednotlivými příběhy,což je rozhodně škoda, protože právě tyhle stránky by mnohdy svým úderným humorem postavily do latě celou armádu vymaštěných zombíků.

Tato série si zkrátka zaslouží samé superlativy a třetí díl jí v tomto ohledu rozhodně nedělá ostudu, ba právě naopak. Fanouškům tak nezbývá, než netrpělivě vyhlížet podzim, kdy by se další díl měl opět objevit v edici Na přání a doufat, že se opět najde dostatek čtenářů, kteří si tuto perlu mezi komiksy rozhodnou objednat.

Kniha vychází v nakladatelství Comics Centrum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdEric Powell (8.dubna 1975) je komiksový scénárista a kreslíř samouk žijící v Lebanonu v Tennessee, který je nejlépe známý jako autor komiksu The Goon.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..