Emily Carroll – Temnými hvozdy

0

 

 

ANOTACE:
Přišlo to z lesa.
Vše podivné přichází z lesa.

Pětice tajemných, mrazivých příběhů vás zavede do hlubin děsu (a možná i vyvede zpátky?).
Jejich nejednoznačnost dává prostor fantasii a donutí Vás s mrazením v zádech o nich dlouze přemýšlet. A pokud se při jejich čtení nedokážete zbavit neodbytného pocitu, že Vám to všechno cosi připomíná, pak vězte, že Temnými hvozdy by mohlo mít s klidem podtitul Kytice II.

Vydejte se na cestu temnými hvozdy a objevte, co v nich číhá NA VÁS.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv jsou u nás komiksy považovány v drtivé většině stále za něco úzkoprofilového, co běžného čtenáře zcela míjí, časy se pomalu, ale jistě mění. Stále častěji tak u nás vycházejí díla s příznačným přesahem, které mají šanci zaujmout i ty, kteří se za normálních okolností zcela komiksům vyhýbají. Právě to je i případ horké novinky z Comics Centra, jenž na náš trh přináší cenami ověnčenou autorskou prvotinu kanadské kreslířky Emily Carrollové Temnými hvozdy.

Pro naprostou většinu čtenářů bude jméno této mladé autorky naprostou neznámou, věřte však, že v zahraničí již platí za vcelku slušnou celebritu. Ke slávě jí pomohla komiksová povídka O jeho zbrocené tváři (His Face All Red, 2010), kterou publikovala na svém webu a jenž se takřka přes noc stala senzací. A právě tuto povídku najdeme i v aktuální novince, kterou doplňují další čtyři příběhy speciálně napsané a nakreslené právě pro toto album. O jedinečnosti Temných hvozdů svědčí i fakt, že za tuto knihu autorka získala  Eisner Awards, Ignatz Award a British Fantasy Award.

Autorka v této knize tedy představuje hned pětici příběhů, které se svým zaměřením pohybují na pomezí hororu a pohádky. Jednotlivé příběhy jsou relativně jednoduché přesto věřte, že po jejich dočtení ve vás bude převládat určité znepokojení. Může za to především fakt, že prakticky ani u jednoho příběhu nenalezneme klasický konec, jenž by přinesl jasné rozuzlení. Autorka tak nechává mnohé na fantasii čtenářů, přesto při opravdu pozorném čtení a zaměření se na detaily nalezneme určitá vodítka, která by nás měla dovést k jednoznačnějšímu závěru. Temnými hvozdy tak rozhodně nejsou knihou na jedno přečtení…

Emily Carroll se navíc zjevně inspirovala syrovostí pohádek bratří Grimmů, kteří v neupravené verzi působí značně naturalisticky a lehce sklouzávají až k hororu. Stejným stylem se vyznačuje i Carrollová, jenž sice na jedné straně nechává velký prostor pro čtenářovu fantasii, na straně druhé si však s ničím nebere moc servítky a nemá problém ani s oživlými mrtvolami, či rozčtvrcenými těly.

Českému čtenáři pak na mysli vytane Erbenova Kytice, ke které tuto knihu přirovnává i sám nakladatel. Stejně jako Erben i Carrollová využívá určité lyriky se strašidelným dějem, kdy jsou jednotlivé postavy sužovány nemalými traumaty. Na rozdíl od Erbena zde však prakticky nenalezneme žádné veršované texty, přesto si zachovává nemalou dávku lyričnosti, za kterou můžeme bezpochyby poděkovat i vynikajícímu překladu Alexandry Niklíčkové.

Kapitola sama pro sebe je pak samotné grafické zpracování této knihy. To stejně jako samotný text opět zpracovala sama Carrollová. Její kresba může na první pohled působit lehce pohádkově, či až dětinsky. Nese však v sobě také nezanedbatelný hororový nádech, jenž perfektně souzní se samotnými příběhy a ještě více tak umocňuje zneklidnění, které v nás její příběhy zanechávají. Pozadu nezůstává ani samotný text. Autorka v tomto případě  nevyužívá klasických komiksových bublin, ale zakomponovává jej tak, aby se i její text stal součástí jejích obrazů.

Díky tomu stálo Comics Centrum před opravdu nelehkým úkolem. Udělat lettering a vysázet tuto knihu tak musel být opravdový očistec. Naštěstí se vše podařilo na jedničku a my držíme v rukou jednu z, po grafické stránce, nejpodařenějších knih letošního roku. Celkový dojem pak už jen umocňuje vázaná vazba a reliéfní ražba na přebalu knihy, která dává tušit, že tato kniha je něco opravdu speciálního.


A tím skutečně Temnými hvozdy jsou. Emily Carroll vytvořila vskutku jedinečné dílko, ve kterém naplno využívá všech předností, které komiksy poskytují. Komplexnost a nemalý nádech tajemna je pak více než velkým lákadlem i pro ty, kteří se běžně “obrázkovým příběhům” vyhýbají.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.