E. Brubaker & G. Rucka – Gotham Central #4: Corrigan

0

Někteří tomu možná nevěřili, avšak sliby se mají plnit. A tak po čtyřech letech přišel čas naposledy se vydat za detektivy Útvaru závažných zločinů Gothamské policie. Hvězdný Ed Brubaker a Greg Rucka se loučí ve velkém stylu a slibují více než důstojné zakončení jedné z nejlepších komiksových sérií posledních let.

Ačkoliv patří Ed Brubaker mezi opravdové komiksové superstar, nemá u nás vyloženě na růžích ustláno. Naštěstí je zde nakladatelství BB art a oddaní fanoušci, pro které je tento scénárista srdcovou záležitostí. Jen díky nim si tak můžeme naplno užít další z jedinečných příběhů, které tento scénárista společně se svými kolegy fanouškům přináší. My si tak můžeme odškrtnout další dokončenou sérii a naplno se ponořit do špíny Gothamu. Tentokrát už  naposled.

Kruh se uzavírá a tak konečně přišel čas na závěrečné zúčtování s Corriganem, úplatnou krysou, která pořádně zamořila celé ústředí Gothamské policie. Avšak, ještě než se tak stane musí detektivové vyřešit pár dalších problémů. Celkem se tak i se zakončení Corrigana můžeme těšit na čtyři příběhy. Dva z nich jsou však spíše takovou mezihrou, kterou Greg Rucka rozehrává mezi dvěma hlavními příběhy této knihy.

Pod nejdelším z nich je společně s Ruckou podepsán i Ed Brubaker, který se tímto příběhem s celou sérií loučí. A jak už je u Gotham Centralu dobrým zvykem i tentokrát se můžeme těšit na opravdu zajímavou zápletku. Z nebe totiž začínají pršet mrtví Robinové. Je některý z nich ten pravý, nebo si jen s detektivy někdo nepěkně zahrává? Vrátí se na střechu velitelství Batsignál, nebo se tento zapeklitý případ podaří vyřešit i bez pomoci Netopýra?

Druhým delším příběhem je již zmíněný Corrigan, jenž je zároveň i rozloučením s celou sérií. Ten je již plně pod taktovkou Grega Rucky, který dostal za úkol celý Gotham Central dovést do úspěšného konce. A to se mu podařilo na výbornou, byť žádný velký happy end asi nikdo z čtenářů neočekává. Zde si však nedovolím ani naznačovat, abych vás náhodou o něco nepřipravil. Rucka se zde totiž představuje ve své nejlepší formě a společně s Brubakerem nám naservírovali jednu z nejlepších komiksových sérií pro dospělé čtenáře posledních let.

Tato kniha a vůbec celý Gotham Central je nádhernou ukázkou toho, že svět superhrdinů v upnutých elasťácích může nabídnout mnohem víc, než jen akční nahláškovaná dobrodružství, kterými se celý mainstream hemží. Bohužel se právě na tomto případu ukazuje, že podobně zaměřené série skutečně nejsou pro všechny a čtenáři se k nim musí dopracovat a dospět. Jinak si totiž relativní “nezájem” čtenářů nejde vysvětlit. 

Jisté však je, že právě zde najdete úplně vše, po čem by mohl komiksový fanoušek toužit. Uvěřitelní hrdinové, hutná atmosféra i příběhy, které mají hlavu a patu, jsou v podání těchto dvou scénáristů již v podstatě samozřejmostí. Když k tomu připočteme jedinečné grafické pojetí, které načrtl Michael Lark již v první knize série a kterého se drží i další tvůrci, kteří na této sérii spolupracovali, dostáváme do rukou opravdovou “laskominu”, která nad běžnou produkcí ze stáje DC opravdu vyniká. Ostatně, ne nadarmo se tato série může pyšnit Harvey i Eisner Award.

Můžeme kvitovat s velkým nadšením, že podobná díla nacházejí cestu i na náš malý trh a to i přesto, že rozhodně nepatří k naprostým bestsellerům. Po dočtení této lahůdky tak nezbývá než doufat, že se některý z našich nakladatelů v dohledné době rozhodne, udělat si něčím podobným radost. Byť nám aktuální situace moc nepřeje. O to důležitější však je podobné tituly podporovat. Byla by totiž věčná škoda, aby o ně byl český čtenář v budoucnu ochuzen…GOTHAM CENTRAL #4: CORRIGAN
SCÉNÁŘ: ED BRUBAKER & GREG RUCKA
KRESBA: KANO, STEVE LEIBER
PŘELOŽIL: RICHARD KLÍČNÍK
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: Gotham Central Book Four: Corrigan
ISBN: 978-80-7595-346-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..