Dominik Dán – Jednou nohou v hrobe

0
ANOTACE:

Detektívi nájdu na smetisku pohodenú nohu a chýba im nielen vrah, ale aj zvyšok tela. Kým sa rozbehnú po horúcej stope, musia nájsť odpovede na základné otázky: Je to ženská, alebo mužská noha? Odrezali ju z mŕtvoly, alebo zaživa? Odrezal ju odborník, alebo je to hrubá mäsiarčina? A nezodpovedaná je aj najdôležitejšia otázka – kde je zvyšok tela?

Hľadanie odpovedí je drina a všetkých iba zdržuje od pátrania po tom najdôležitejšom v celom prípade – po vrahovi s krvavou pílkou v šope. Aby toho nebolo dosť, Krauza rozboleli zuby, Chosému sa pohli močové kamene, Váňa v kancelárii skolaboval, lebo chudne a drží prísnu diétu, a šéf sa zbláznil. Chce zaviesť trojzmenný pracovný čas. To zas bude na oddelení vrážd bláznivý týždeň…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Fanoušci Dominika Dána mají letos doslova žně a jak se zdá, příval novinek od tohoto autora jen tak neskončí. Ostatně, krásným důkazem je i kniha Krev není voda, jenž před pár dny vyšla v českém překladu, nebo řada audioknih, kterými nás zásobuje slovenské vydavatelství Publixing. Nejnovějším přírůstkem do této řady je předloňská kniha Jednou nohou v hrobe, které již tradičně propůjčil svůj hlas Marián Geišberg.

646132Oproti posledním dvěma audioknihám se tentokrát posouváme v čase pár let kupředu, konkrétně do horkého léta a podzimu roku 1998. Na tyto léta si bezpochyby velká většina z nás bude pamatovat. Byl to právě rok 1998, kdy jsme vyhráli památné hokejové zlato v Naganu. Dominik Dán nám však tento rok ukáže trochu z jiného úhlu. Kriminálníci v Našem městě totiž nikdy nespí a tak na Krauze a jeho kolegy čeká další fuška, ze které jim bude pořádně horko..

“Keď chcete chytiť skutočného vraha, treba ísť do ulíc! To sa od čias rady Vacátka nezmenilo.”
Dominik Dán

Když se na místním smetišti najde pohozená lidská noha, vyšetřovatelům z oddělení vražd je více než jasné, že na ně tentokrát čeká opravdu tvrdý oříšek. Chybí jim nejen pachatel, ale i zbytek těla, který by jim mohl dát řadu odpovědí. Při pátrání na smetišti sice narazí na nové stopy, ovšem úplně k jinému případu, který navíc není ani jejich. A tak, zatímco parta okolo Richarda Krauze pomalu začíná propadat zoufalství, jejich kolegové se mohou konečně vydat po stopách zlodějů, jenž z místní banky ukradli přes dva miliony korun.

audiokniha-dominik-dan-jednou-nohou-v-hrobe-cs1

Ačkoliv jsou příběhy Dominika Dána ve většině případů relativně přímočaré a drží se hlavní dějové linie, zde se autor rozhodl poněkud pro razantní změnu. Hlavní linii případu samozřejmě i nadále máme. Tentokrát se však musíme připravit i na fakt, že se autor rozhodl do příběhu zakomponovat i řadu flashbacků, popřípadě sem tam přeskočí v ději naopak kupředu.

CD-ArtDíky tomu je po posluchačích a čtenářích vyžadována zvýšená pozornost na to, co se v knize děje. Při poslechu audioknihy je to o to markantnější, že nemáte text před sebou. Nejednou se vám tak může stát, že vlastně vůbec nebudete vědět v jakém okamžiku se nacházíte. Popřípadě prožijete deja vú, jelikož vám bude připadat, že jste tu či onu část příběhu již slyšeli. V případě audioknihy by tak možná pomohlo, kdyby tyto části byly nějakým způsobem odlišeny zvukovým intermezzem. Hudební vložky však u “dánovek” nenajdeme a tak se připravte na občasné tápání v ději.

Bohužel, toto zaškobrtnutí nedokázala vyvážit ani jinak skvělá režie, interpreta nevyjímaje. Marián Geišberg je opět takřka bezchybný a je vyloženě radost ho poslouchat. Svým hlubokým atmosférickým chraplákem dodává celému příběhu výjimečnou atmosféru a zkušeně nás provádí celým příběhem. Nejsem sám, kdo sdílí názor, že Marián Geišberg a audioknihy Dominika Dána k sobě již neodmyslitelně patří.

Po technické stránce tak dostáváme opět velmi zdařilou nahrávku, které toho moc vyčíst nemůžeme. Po příběhové stránce by se sice pár mušek našlo, přesto se však stále jedná o velice podařilo detektivku, která autorovi a vydavatelství Publixing rozhodně ostudu neudělá. Pokud vás však od poslechu stále odrazuje fakt, že jsou načtené ve slovenštině, mám právě pro vás výbornou zprávu. V dohledné době bychom se při troše štěstí mohli dočkat i audiopodoby v českém jazyce. To je však ještě hudba budoucnosti. Prozatím tedy originální nahrávky a výborný Marián Geišberg.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..