Dominik Dán – Cigaretka na dva tahy

0
ANOTACE:

Uběhl přesně rok od vraždy Tibora Hakla – jedné z klíčových postav podsvětí. V obou případech sehrály důležitou roli Krauzovy kontakty s podsvětím. Občas se i detektivovi z oddělení vražd hodí podaření kamarádi z dětství. Naštěstí Tiborovu mrtvolu nikdo neobjevil, oficiálně se nevyšetřovalo, nikdo nepátral po souvislostech. Jedině Burger tušil, že mu jeho žák přerostl přes hlavu – když ne profesionálně, tak v riskování určitě. Ale v polovině devadesátých let se aktivizovalo nejen podsvětí, jeho metody se pokusili napodobit i jiní. V brutalitě vraždění amatéři za podsvětím nijak nezaostávali. Na jaře 1995 se mužům z oddělení vražd dostal na stůl případ řidiče dodávky – mladíka zastřelili a upálili v autě. Hrozná smrt, děsivé zohavení mrtvoly, závažný kriminální čin. Ale Krauze a Chosého netrápilo jen pátrání, také tentokrát přišel problém ruku v ruce s ještě větším…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Dominik Dán je minimálně na Slovensku stálicí a nutno říct, že ani u nás se mu nevede nijak špatně.  Není proto divu, že nakladatelství Slovart nezahálí a přináší nám další knihu tohoto oblíbeného autora. Po dokončení případu nechvalně proslulého vraha Josefa Slováka v knize Mucholapka přichází na řadu jeden z posledních počinů tohoto slovenského bestselleristy – Cigaretka na dva tahy. A jak je již dobrým zvykem, kromě klasické knihy můžete sáhnout i po audioknize v originálním znění načtené charismatickým Mariánem Geišbergem.

Nejnovější Dánův román nás vrací na začátek roku 1995. Události z knihy Kořeny zla jsou již minulostí, přesto nemá kriminálka Našeho města klidné období. Uběhl přesně rok od vraždy Tibora Hakla – jedné z klíčových postav podsvětí a na obzoru se vynořují zcela nové hrozby, se kterými se parta okolo Richarda Krauze bude muset vypořádat. Za vládci podsvětí však nikterak nezahálejí ani naprostí amatéři, tedy alespoň co se brutality týče. A tak se na jaře 1995 dostává k mužům z oddělení vražd případ řidiče dodávky, kterého zastřelili a upálili v autě. Jak už je ale dobrým zvykem, toto nebude jediný problém, se kterým se budou muset detektivové vypořádat. Ostatně Krauz a Chosé o tom ví své….

Tentokrát sledujeme dvě hlavní dějové linie. První se točí právě okolo mladíka, jenž byl zastřelen a upálen v dodávce. Druhá se pak věnuje drogám. Konkrétně několika desítkám kil heroinu, které se podařilo policistům zadržet. Avšak ještě než mohou pořádně tento úspěch oslavit celá zásilka mizí neznámo kam, aby se později objevila v ulicích Našeho města kde začne zabíjet.

Pokud již máte některou “dánovku” za sebou, nebude pro vás ani Cigaretka na dva tahy žádným překvapením. Dominik Dán jede stále na jedné vlně. To sice může po x knihách navodit lehkou monotónnost, zároveň zde však vyniknou jednotlivé detaily, které Dánovy knihy zdobí. S každou další knihou tak získává celková mozaika příběhu táhnoucí se napříč všemi knihami další drobné detaily. A právě díky nim je tato série tak jedinečná,. Zároveň však každá kniha funguje i jako nenáročný solitér nabízející zajímavý příběh, který zpříjemní jedno, či dvě odpoledne. Ani v tomto ohledu Cigaretka na dva tahy nikterak nevystupuje z řady. Ať už tedy čtete Dána, kvůli celé sérii, nebo si sem tam zobnete nějaký ten kousek, ani aktuální novinka z nakladatelství Slovart vás rozhodně nezklame.

Podobně tomu je i u audioknihy, kterou již tradičně přináší vydavatelství Publixing. Ta vyšla krátce po vydání originálu a je tak již nějakou dobu dostupná. O její načtení se již tradičně postaral skvělý Marián Geišberg, jenž dodává celé této audioknižní sérii neopakovatelné kouzlo. Ostatně celkový dojem z nahrávky stojí v tomto případě prakticky pouze na interpretovi a ten se u této série více než osvědčil. Tento fakt je navíc umocněn tím, že Publixing nevyznává jakékoliv zásahy do původní předlohy, ať už textové, nebo i jakéhokoliv hudebního doprovodu.


Opět si tak přijdou na své především vyznavači klasického načtení. Geišbergův výkon je však natolik dobrý, že zklamán nebude prakticky nikdo. Ten se za dobu nahrávání této série skvěle vypracoval a v současné chvíli mu není takřka co vytknout. Svým hlubokým atmosférickým chraplákem dodává celému příběhu výjimečnou atmosféru a zkušeně nás provádí celým příběhem. Opět se tak budu patrně opakovat – skvělá režie a výborný interpretův výkon dělají z knih Dominika Dána jednu z nejvydařenějších kriminálních sérií, na které můžeme v audiu narazit.

Dominik Dán ani v aktuální knize/audioknize své fanoušky rozhodně nezklame. Nepouští se do zbytečných experimentů a dává nám přesně to, kvůli čemu jsme si jeho knihy/audioknihy oblíbili. Navíc, stejně jako z řady dalších jeho knih, na vás dýchne neopakovatelná atmosféra bouřlivých devadesátých let.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..