Discover: Země neznámé

0

Přestože předvánoční sezóna právě vrcholí a deskoherní vydavatelé na nás chrlí jednu pecku za druhou, jeden titul nad ostatními přeci jen maličko vyčnívá. Pravděpodobně o žádné hře se v poslední době nemluvilo tolik, jako o aktuální novince DISCOVER: Země neznámé, kterou na český trh přináší zároveň se světovou premiérou společnost Blackfire.

Discover vzbudil v deskoherní komunitě zájem hned v několika rovinách. Svou světovou premiéru si hra odbyla na nedávném veletrhu v Essenu, kdy se ve stejný den začala prodávat i u nás. Navíc až do vydání provázelo Discover skutečně přísné informační embargo. Fantasy Flight Games totiž s touto hrou přináší na trh zcela nový koncept, kdy každá krabice je zcela unikátní. I díky tomu není o této hře úplně jednoduché psát i ve chvíli, kdy jsou již všechna její tajemství odtajněná.

Discover spadá mezi takzvané Unique games, tedy alespoň takto označuje tento koncept samotné FFG. Díky tomu bychom neměli najít dvě totožné hry. Prakticky to znamená, že každá krabice obsahuje zcela jedinečné složení herních komponent, včetně scénářů, prostředí, karet i nepřátel. Jedinečnosti má dopomáhat speciální algoritmus, jenž dává jednotlivé komponenty dohromady, díky čemuž vzniká skutečně obrovské množství kombinací a to i za předpokladu, že budete mít například dvě krabice se stejným prostředím. Lišit se však budou v ostatních komponentech.

To je na jednu stranu opravdu velké lákadlo. Na straně druhé, však není úplně jednoduché tuto hru skutečně relevantně ohodnotit. Díky rozmanitosti se tak mohou jednotlivé boxy skutečně diametrálně lišit a zatímco jedna krabice může nabídnout skutečně jedinečný atmosférický zážitek “hry o přežití”, druhá krabice na tom může být zcela opačně. To jsou však jen spekulace, jak je na tom Discover doopravdy ukáže až čas a především ohlasy samotných hráčů.

Když tedy necháme stranou samotné scénáře, jelikož každý bude mít příběh trochu jiný, můžeme se zaměřit na herní mechanismy, na kterých tato hra stojí. Discover je podle vydavatele hra pro jednoho až čtyři hráče od dvanácti let. Rozhodně ji však zvládnou i o hodně mladší hráči, vděčit za to mohou především neskutečně jednoduchým mechanikám, které neskrývají žádné záludnosti a zároveň skvěle fungují. Délka jedné partie je pak hodně variabilní podle jednotlivých scénářů i díky náhodnému rozmístění mapy. Obvykle si však připravte okolo hodiny až dvou volného času.

Každá krabice obsahuje dvě různá prostředí a celkem pět scénářů, kterými máte postupně projít. Ke každému prostředí patří dva scénáře s tím, že závěrečný scénář kombinuje obě prostředí. Variabilita je skutečně více než slušná, narazit můžete například na bažinu, poušť, ostrov, louky, či hory. Po seznámení s obsahem krabice nezbývá než se pustit do hry. Pravidla vás vždy upozorní jaké karty budete v daném prostředí potřebovat, takže se ještě před začátkem připravte na malou rozřazovačku, jelikož karty bohužel nejdou “číselně” za sebou. Po kompletní přípravě partie a výběru svého hrdiny se můžete pustit do hry.

Discover je především dobrodružnou hrou, ve které půjde především o přežití, plnění úkolů a objevování neznámých míst. Ve hře hraje každý sám za sebe, ovšem velmi často se dostanete do stavu, že k úspěchu budete muset spolupracovat se svými spoluhráči. Do jaké míry si budete pomáhat je však zcela na vás. Discover se tak pohybuje na pomezí kooperativních a kompetitivních her, kdy je vyžadována vcelku velká míra komunikace mezi samotnými hráči. Ovšem jak jsme již zmínil každá hra je jiná a to co platí pro “mou” krabici nemusí vůbec platit pro vás.

Co je však společné, jsou základní mechanismy, které tato hra využívá. Hra probíhá kolovým systémem s tím, že každé kolo je rozděleno na dvě fáze. Během dne je vždy řada na samotných hráčích. Ti vykonávají nejrůznější akce podle jejich vytrvalosti. Budete se pohybovat po mapě, objevovat nová místa, vyrábět předměty, bojovat se zvěří a monstry, ale především se budete snažit obstarat si základní životní potřeby (vodu a jídlo) nezbytné pro přežití.

Druhou fází je vcelku pochopitelně noc. V této fázi čelíte nejrůznějším událostem, zpravidla ne moc příjemným. Budete muset jíst či pít, čelit nemocem, či vás napadne nepřítel, který se zákeřně vynořil ze tmy. Boj je v této hře vyřešen zcela jednoduše. Obstarávají jej dvě 12stěnné kostky, které určí váš úspěch, či úspěch nepřítele. Přestože je tento krok svěřen zcela do rukou náhody nepůsobí nikterak rušivě, ani nepodkopává celkový mechanismus hry.

Na co je však rozhodně dobré upozornit, je fakt, že během hry můžete zemřít. A to skutečně definitivně. Pokud tedy plánujete hru hrát v plném počtu hráčů, lehce se vám může stát, že při troše nepozornosti a neopatrnosti některému z hráčů zemře postava již na samotném počátku a po celý zbytek partie se hry zúčastní pouze v roli diváka. Hra se vás samozřejmě nesnaží zabít úplně za každou cenu, ovšem když vám párkrát nepadne karta a nebudete mít trochu štěstí, můžete vcelku snadno vypadnout i po půl hodince hraní. O smrti v samotném závěru partie ani nemluvě. Není nic horšího než strávit dvě hodiny soustředěným hraním a nakonec zemřít dva tahy před koncem. Bohužel i to se může v této hře stát.

Méně potěší i fakt, že se jedná o hru scénářovou.  A tak ve chvíli kdy odehrajete všechny scénáře, nemáte moc důvodů se ke hře vracet. určitá variabilita zde samozřejmě je, díky výběru herních postav i variabilitě samotné herní mapy, po příběhové stránce však na vás již nic moc nového nečeká. Naštěstí zde vstupuje do hry právě unikátnost této hry. Není totiž nic jednoduššího než sáhnout po zcela nové krabici, či si ji vyměnit se známým a užít si tak zcela nová dobrodružství, která tato hra nabízí.

Discover je veskrze jedinečnou hrou, která zaujme především originálním konceptem unikátních krabic. Kromě toho však nabízí i naprosto skvěle zvládnuté a především jednoduché herní mechaniky, díky kterým je tato hra přístupná širokému spektru hráčů. Samozřejmě i na této hře nalezneme i pár chybek, avšak nic co by výraznějším způsobem narušovalo celkový dojem ze hry. Hodnotit jako celek však příliš dobře nejde a tak nezbývá nic jiného, než aby si obrázek o této hře udělali až samotní hráči…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..