David Walliams – Babička drsňačka

0

Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná: má bílé vlasy a silné brýle, nosí zubní protézu a naslouchátko, ráda hraje scrabble a chodí brzo spát. Až na to, že je… mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!

Příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži je dosud nejzábavnější knihou britského spisovatele vychvalovaného kritikou a milovaného dětskými čtenáři. Budete se skvěle bavit. Možná budete i trochu brečet. Ale nikdy se nebudete nudit a nikdy se už na svět a lidi kolem sebe nebudete dívat stejnýma očima.

…………………………………………………………….

Britský spisovatel David Walliams je mnohými označován za pokračovatele Roalda Dahla. Jeho knihy pro děti v sobě snoubí neopakovatelný humor, bizarní postavy a příběh, který upoutá nejednoho malého čtenáře. Čeští čtenáři se s tímto autorem mohli poprvé setkat v roce 2012, když nakladatelství Argo představilo první Walliamsovu knihu Babička drsňačka. A právě tento kousek se nyní díky vydavatelství Tympanum dočkal i své audio podoby.

172641_bigDavid Walliams ovšem není pouze spisovatel. V Británii je znám mimo jiné jako komediální a dramatický herec. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří bezesporu Malá Velká Británie, kde se podílel na scénáři a v níž i hrál. V poslední době se ovšem věnuje i psaní knih. První kniha The Boy in the Dress spatřila světlo světa v roce 2008, od té doby vydal řadu dalších knih, hlavně pro děti od 10 let mezi něž patří i Babička drsňačka.

Jedenáctiletý Ben prožívá vcelku obyčejné dětství, když tedy pomineme fakt, že by z něj jeho rodiče chtěli mít světoznámého tanečníka (přílišné sledování televizních soutěží se fakt nevyplácí). Jenže to Ben ne, už teď má jasno čím by chtěl být, kupodivu to není astronaut, pilot ani nic podobného, ale úplně obyčejný instalatér. Trubky a sifony, to je zkrátka jeho. Jenže jedna věc ho děsně nebaví.

Často musí přespat u své babičky. Benova babička je jako každá jiná, má bílé vlasy, silné brýle, má zubní protézu a nosí naslouchátko. Až sem by to celkem šlo, jenže Benova babička děsně ráda hraje Scrabble (což Ben nesnáší) a miluje kapustu. Vlastně ani nic jiného nejí a z toho Benovi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Jedna věc ovšem naprosto změní situaci a Benův pohled na starou dámu. Babička je totiž mezinárodní lupička šperků a má skvělý plán.

3D_babicka_drsnackaTympanu bezpochyby patří ke cti, že se tuto knihu rozhodlo natočit samo a nesáhlo po nahrávce Knihovny a tiskárny pro nevidomé. Babička dsňačka tak rozhodně nespadá do tradiční edice Načteno, přesto i s ní má především jeden společný rys. Tím je bohužel absence hudebního doprovodu, což je obzvláště u knihy pro děti velká škoda a i u tohoto vydavatelství nezvyklá věc, protože prozatím všechny audioknihy pro děti z Tympana hudební doprovod měly.

Naštěstí absenci hudby plně vynahrazuje výběr interpreta, který tento handicap naprosto stírá. Tympanum se rozhodlo sáhnout po jedné z největších domácích hvězd. Nutno říct, že výběr Jiřího Lábuse coby narátora se stoprocentně vyplatil. Lábus se do své role vžil se vším všudy a posluchači se tak mohou těšit na opravdu skvělý výkon, který je zkrátka radost poslouchat. Kniha v jeho podání dostává další rozměr, v němž interpret naplno využil svůj dar měnění hlasů. Při poslechu tak nemusíte mít strach, že byste si některou postavu spletli, protože v podání Jiřího Lábuse to není ani možné.

Ačkoliv je celá kniha protkaná všudypřítomným humorem, skrývá se v ní mnohem víc, včetně poučení o tom jak se chovat ke starším lidem, nebo o tom co je ve skutečnosti důležité. Všechny tyto aspekty dokázal Jiří Lábus zvládnout na jedničku, a tak je dokonalý poslech téměř zaručen. K dokonalosti bohužel chybí právě absence hudby. Přesto se jedná o kousek, který dokáže jak pobavit, tak pohladit na duši a dokáže zaujmout i poněkud starší posluchače.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympanum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdDavid Walliams (1971) Britský herec a scénárista, spolutvůrce populární komediální série Little Britain (Malá Velká Británie), za kterou se svým kolegou Mattem Lucasem obdržel tři ceny BAFTA a British Comedy Award. V roce 2008 napsal svou první knihu pro děti. Literární kritici jej dnes označují za nového Roalda Dahla a na kontě má knížky Babička drsňačka, Pan smraďoch, Kluk v sukních, Malý miliardář, Krysburger a Ďábelská zubařka. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.