David Lagercrantz – Muž, který hledal svůj stín

0
ANOTACE:
Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se, ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí ji, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby ji pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Ačkoliv má Larssonovo Milénium pravděpodobně dobu největší slávy již neodvratně za sebou, jeho hrdinové stále přežívají. A to i díky Davidu Lagercrantzovi, jenž se uvolil v Larssonově díle pokračovat. Po Dívce v pavoučí síti tak přichází Muž, který hledal svůj stín jenž poodhaluje tajemství okolo Lisbethina dračího tetování. Dostupné je navíc stejně jako předchozí knihy ve všech myslitelných formátech, včetně audioknihy.

Zarytí fanoušci a obdivovatelé Stiega Larssona pravděpodobně nad “novou trilogií” zlomili již dávno hůl. Lagercrantzovi se však musí nechat, že již v předchozí knize uchopil známé hrdiny po svém a čtenářům předložil vcelku zajímavý detektivní thriller, jenž sice kvalit úvodní trilogie nedosahoval, přesto dal fanouškům možnost opět se setkat se svými oblíbenými hrdiny. Je tedy vcelku pochopitelné, že i druhá kniha z pera Larssonova krajana byla očekávána s nemalým očekáváním.

Zatímco v případě Dívky v pavoučí síti měl Lagercrantz tu výhodu, že se po Larssonovi zachovalo několik popsaných listů, jakým směrem by se měla další kniha(y) ubírat. Díky tomu byla z knihy cítit určitá pokora a hold původnímu autorovi. Muž, který hledal svůj stín je však již plně v Lagercrantzově režii. To pochopitelně přináší řadu výhod i úskalí. Lagercrantz je sice na jedné straně sebevědomější, na straně druhé se však zcela odlišným směrem a vytváří tak dílo, které má s původní trilogií společného jen velmi málo.

Samozřejmě i v “nejnovějším díle Milénia” dostáváme staré známé hrdiny v čele s Lisbeth, Mikaelem, či komisařem Bublanskim. I prostředí, ve kterém se pohybují nám bude důvěrně známé. A ústřední zápletka se točí okolo ikonického Lisbethina tetování a její minulosti, přesto se nedá ubránit pocitu, že vše není tak úplně, jak by mělo být. Prohlášení na obálce knihy – INSPIROVÁNO SÉRIÍ STIEGA LARSSONA je tak daleko důležitější, než kdy dříve.

Mohou za to především samotné postavy, které byly v Larssonově podání obestřeny tajemstvím přesto však byly naprosto uvěřitelné. To se bohužel Lagercrantzovi ne vždy úplně daří. V případě Mikaela Blomkvista se ještě drží na uzdě. Pokud se však zaměříme na samotnou Lisbeth Salanderovou, zjistíme, že se z ní stala mstitelka, která si nic nezadá s akčními superhrdiny. Bojuje se zlotřilými gangy, zachraňuje šikanované spoluvězeňkyně, či bojuje proti zkorumpované vězeňské službě, to vše jen tak mimochodem a bez jakékoliv námahy. Jisté náznaky, že se Lagercrantz vydá tímto směrem byly již v předchozím díle, nyní je však rozvíjí naplno a bohužel nejde úplně říct, že se jedná o šťastné řešení.

Kdyby byla Lagercrantzova série vnímána jako samostatné dílo, pravděpodobně by obstála zcela bez problému. Dostali bychom akční detektivní thriller, kterému na nejlepší sice něco málo chybí, ale rozhodně neurazí. Bohužel je zde však všudypřítomné srovnání s původní trilogií, kterému se chtě nechtě nevyhneme. V tomto srovnání však Lagercrantz prohrává na plné čáře. Záleží tedy jen a jen na vás jak ke knize přistoupíte. Pokud se dokážete odprostit od faktu, že se jedná o “pokračování” legendárního Milénia, knihu si bezesporu užijete a rozhodně vás moc nezklame. V opačném případě se však připravte na opravdu rozporuplné pocity.

Buď, jak buď je jasné, že tato kniha patří mezi největší podzimní hity letošní sezóny a tak je vcelku jasné, že fanoušci budou mít luxusní výběr v jaké verzi po knize sáhnout. Kromě knihy, či ebooku vyšel Muž, který hledal svůj stín vcelku pochopitelně i v audioknižní verzi, o kterou se již tradičně postaralo vydavatelství OneHotBook a Martin Stránský. Ten ostatně obstaral načtení i všech předchozích knih z této série, nebylo tedy nejmenších pochyb, že se zhostí i pátého dílu, který v audiopodobě vyšel opět ve stejný den, jako tradiční papírová kniha.

„Hlavní zápletka může na někoho působit trošku vykonstruovaně. Ale s jistou mírou nadsázky je v podstatě reálná. Možná to posluchače překvapí, ale to by se prostě mohlo stát…“ zamyslel se nad příběhem Martin Stránský

I tentokrát se posluchači mohou těšit na 14 hodin poslechu. Což na jednu stranu není úplně málo, naštěstí Martin Stránský patří mezi naše nejuznávanější a nejlepší interprety. To ostatně dokazuje i  Zvláštní cena AVA za svůj mimořádný přínos v oblasti audioknih, kterou obdržel. Díky tomu dokáže bez problému udržet posluchačovu pozornost i u delších nahrávek, či v náročnějších úsecích, ve kterých je snadné ztratit orientaci.

To ostatně předváděl již v předchozích dílech této série i v dalších audioknihách, které načetl. Takže kvalita přednesu rozhodně nebude pro znalé žádným překvapením. Pokud jste navíc měli možnost zaposlouchat se do předchozích dílů této série, nebude pro vás ani nejnovější pokračování ničím neznámým. Stránský, spolu s celým týmem, který se na audioknize podílel, odvádí opět naprosto profesionální práci, jež má za výsledek perfektně připravenou nahrávku.

Hutnou atmosféru podporuje stejně jako u předchozích dílů pečlivě vybraná hudba, která původní motivy série obohacuje o pár nových prvků.V tomto ohledu se však již jedná o naprostý standard vydavatele, takže hudební doprovod v tomto ohledu zkušené posluchače určitě nijak nepřekvapí. Díky všem těmto aspektům se z audioknižní verze stává ideální adept pro ty, kteří touží nové Milénium vyzkoušet, přesto si nejsou úplně jisti celkovou kvalitou. Martin Stránský společně s celým tvůrčím týmem dokázali z předlohy vyždímat naprosté maximum a přidat mu pomyslné něco, co jej povznáší alespoň o kousíček výš, než je knižní předloha.

I přes všechny výtky, není Muž, který hledal svůj stín vyloženě špatnou knihou. Lagercrantz nám nabízí vcelku svěží a čtivou jednohubku, která má běžnému čtenáři rozhodně co nabídnout. Bohužel ve chvíli, kdy ji budete neodvratně spojovat či srovnávat s původním dílem Stiega Larssona, nastává menší problém s tím, že se Lagercrantz přeci jen až moc odkloňuje od původního vyznění této série.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.