Dan Vyleta – Kouř

0

ANOTACE:
Temný i čarovný román z „trochu jiné“ viktoriánské éry. Anglie je zahalena dýmem a sazemi, ty ale nepocházejí ze začouzených továren a komínů, ale z lidí. Je obecně známo, že hřích, vášeň a další nízké pudy se projevují dýmem, který stoupá z těl těch, kteří se nedovedou ovládat, pouze vyšší třída, trénovaná v sebekontrole, je schopná žít v čistotě. A vládnout těm ostatním. Thomas a Charlie vyrůstají v elitní škole, kde z nich Kouř dostanou po dobrém nebo po zlém. Co se však stane, když chlapci zjistí, že vše, čemu je učili, je lež?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Viktoriánská Anglie měla vždy neopakovatelné kouzlo, na pozadí tohoto období se odehrávala řada fantastických příběhů, které se staly doslova klasikou. A právě těmto dílům vzdává hold potomek českých emigrantů Dan Vyleta ve svém temném a zároveň čarovném románu Kouř z “trochu jiné” viktoriánské éry.

Ačkoliv jméno tohoto autora většině čtenářů asi nic neřekne, Kouř není jeho prvním románem, který u nás vyšel. V roce 2010 přineslo nakladatelství Jota na český trh Vyletův debut Pavel a já – Napínavý příběh fiktivních postav na pozadí skutečných reálií válkou zničeného Berlína. Jak to tak ale bývá většího ohlasu u čtenářů se tato prvotina nedočkala. Nyní tohoto autora vzala pod svá křídla Euromedia a jak se zdá, alespoň podle všudypřítomné reklamy, Kouř si povede o mnoho lépe.

Vyleta ve svém románu přináší mix hned několika žánrů. V Kouři tak dostáváme zajímavý historický příběh okořeněný notnou dávkou thrilleru, hororu a v neposlední řadě také fantastikou, která dodává celému příběhu steampunkový nádech. Pokud však máte obavy z toho, že celá kniha sklouzává právě k fantastice, které třeba neholdujete, mohu vás ujistit, že tomu tak není. Ba právě naopak tyto prvky dotvářejí jedinečnou atmosféru Kouře a dodávají mu nádech jedinečnosti. Ostatně posuďte sami…

Kde jinde najdete příběh, ve kterém je Londýn zahalen neproniknutelným příkrovem kouře, za který však nemohou továrny a rozvíjející se průmysl, ale sami lidé, kterým se kouří z hlavy. Ano, z lidí v tomto románu se skutečně kouří. Vyleta stvořil svět, ve kterém se z vás při každém “zlém skutku”, či myšlence začne kouřit a vaše tělo i oblečení se pokryje sazemi. Před tímto jevem není uchráněn vůbec nikdo, je jedno zda se jedná o aristokrata, či toho nejposlednějšího dělníka. Kouř si nevybírá a je nemilosrdný.

Pouze vyšší třída se snaží dostat dým pod kontrolu, ostatně u aristokratů se tak nějak předpokládá, že budou gentlemani za každých okolností a pro ty se nehodí, aby byly zahaleni kouřovým oblakem. Vyžaduje to však velkou sebekontrolu a ovládání. Tomu se ostatně učí již děti ve škole. A právě příběh dvou takových “dětí sledujeme v této knize. Thomas a Charlie vyrůstají v elitní škole, kde z nich kouř dostanou za každou cenu. Co když se ale ukáže, že to čemu všichni věřili a čemu se učili je lež?

Inspirace steampunkem je zde sice na jednu stranu více než hmatatelná, Vyleta však vytvořil mnohovrstevnaté dílo, ve kterém si prakticky každý může přijít na své. Milovníci historie ocení atmosféru viktoriánské Anglie. Ti kteří tíhnou ke klasickým dílům ocení rozmanitý jazyk, vytříbený styl a atmosféru, kterou nabízí právě klasická díla literatury. Žánrové zařazení tak rozhodně nemusí být na první pohled jednoduché, nejblíže by odpovídala nejspíše alternativní historie, ale jak už bylo řečeno každý si zde najde své.

Vyletův Kouř mohl aspirovat skutečně vysoko, bohužel zde najdeme i řadu menších neduhů, které nemusí úplně všem vyhovovat. Tím prvním bude bezpochyby určitá rozvláčnost a vskutku pomalý rozjezd. Aby toho nebylo málo Vyleta se dost často pouští do určitého filosofování, kdy se možná trochu vyumělkovaně snaží pozvednout své dílo do vyšších sfér. Pro někoho zbytečně překombinované, pro jiné však jedinečný mix, který nabízí hodně věcí k přemýšlení.

Díky všem těmto aspektům se z Kouře stává dílo, které rozhodně nelze doporučit úplně každému. Pokud očekáváte příjemnou oddechovku na jedno či dvě odpoledne, radši se poohlédněte někde jinde. Pokud jste však připraveni na mnohovrstevnatý román, jenž skrývá řadu zajímavých myšlenek a vyžaduje po čtenáři patřičnou pozornost a péči, nabídne vám Vyletův příběh vskutku zajímavý zážitek.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..