Blaine Harden – Útěk z tábora 14

0

Uplynulo sice již 75 let od 2. světové války a osvobození všech vězňů z nacistických koncentračních táborů, stále však existují místa, která si s proslulými “tábory smrti” nic nezadají. A právě na jedno takové místo nás před sedmi lety zavedl i Blaine Harden ve svém Útěku z Tábora 14.

O této knize bylo v době jejího vydání napsáno opravdu hodně, její téma je však natolik závažné, že by byla věčná škoda, kdyby upadla v zapomnění. Některá témata jsou bohužel zkrátka aktuální i v dnešní době a Severní Korea mezi ně bezpochyby patří. Ostatně na kterém jiném místě na Zemi najdete stát, kde neplatí mezinárodní úmluvy a kde život člověka je méně, než cena fungujícího šicího stroje.

Blaine Harden, americký spisovatel a reportér nám ve své knize předložil příběh Sin Tong-hjoka. Severokorejce, jenž se narodil v jednom z nechvalně proslulých pracovních táborů a jako jeden z mála z něj dokázal i uprchnout. Předem je zároveň nutno podotknout, že tato kniha rozhodně není pro slabší povahy. Autor předkládá čtenáři syrový pohled na Sinův příběh, včetně všech zvěrstev, které se v táborech odehrávají.

V zemi s diktaturou na pomezí komunismu a neomezené monarchie živoří asi 200 tisíc vězňů ve dvou typech trestných táborů: Čísla 15 až 18 mají převýchovné zóny a je možné se z nich legálně dostat na svobodu; čísla 1 až 14 jsou oblasti „úplné kontroly“, kde „nenapravitelní“ pracují, dokud nezemřou.

Koncentrační tábory v KLDR

V Severní Koreji je v současnosti nejméně šest koncentračních táborů, ve kterých žije 150 až 200 tisíc politických vězňů. Podle satelitních snímků se tábory v posledních letech rychle rozrůstají a co se v nich vše děje se okolní svět může jenom domnívat.

Sin se narodil roku 1982 právě v jednom takovém nápravném zařízení – Táboře 14. Místa z něhož se dostanete jedině nohama napřed. V knize Sin popisuje svůj příběh plný utrpení, hladu a strádání. Od útlého dětství, přes popravu jeho matky a staršího bratra, až do okamžiku, kdy v něm uzrálo přesvědčení pokusit se o útěk a dostat se z tábora pryč. Dál do Číny, popřípadě Jižní Koreji. 

Autor se vedle vyprávění Sinova příběhu věnuje i celkové problematice Severní Koreji a dává tak relativně ucelený pohled na problémy s tímto ožehavým tématem. Čtenářům dává nahlédnout na hrůzy pracovních táborů, ale i pochopit celkový stav kolem severokorejských utečenců ve světě a jejich problémy s postupným zapojením do pro nás normální společnosti a života. Jelikož vzpomínky na hrůzné zacházení a strádání z táborů si ponesou až do konce života.

Pro normálního člověka bude tento příběh velmi úzkostný a traumatický. Místy se budete pozastavovat nad tím, co Kimův režim dokáže udělat člověku a bohužel i dítěti. O to děsivější je fakt, že se nejedná o fikci, ale skutečnost, která se navíc děje v dnešní době, za tichého přihlížení celého světa. Sinův příběh se tak snažil vykřesat jiskřičku naděje, že se snad světové vlády začnou zabývat zvěrstvy, které páchá na obyčejných lidech dynastie Kimů.

Avšak i po sedmi letech od vydání tohoto příběhu se zdá, že se mění jen opravdu málo. Severní Korea tak i po letech platí za příslovečné tabu, kolem kterého všichni světoví státníci chodí po špičkách. Avšak, je to právě příběh Sina a jemu podobných, který by mohl pohnout s mocnými tohoto světa a dát tak naději na svobodu a život i těm, kteří v tuto chvíli trpí kde si v Táborech 1 až 18. Je tedy velmi důležité na tato témata nezapomínat, mluvit o nich a neustále si je připomínat, například knihami, jako je právě Útěk z tábora 14.BLAINE HARDEN – ÚTĚK Z TÁBORA 14
PŘELOŽIL: KAMILA WEISEROVÁ
VYDAL: IKAR
ROK: 2013
STRAN: 216
ORIG. NÁZEV: Escape from Camp 14
ISBN: 978-80-249-2181-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..