Bananagrams (hra se slovy)

0

Malé cestovní hry mají na trhu své nezastupitelné místo a troufám si tvrdit, že každý z nás má nějaký ten kousek doma. Není proto divu, že tato kategorie her se neustále rozrůstá. Jedním z posledních přírůstků je i zajímavá slovní hříčka Bananagrams, kterou na náš trh přináší společnost MindOK.

Na rozdíl od svých konkurentů se Bananagrams obejde bez tradičních krabiček i balíčků karet, kterými se malé hry nejčastěji prezentují. Zde dostanete samotnou hru ve slušivém plátěném pytlíčku připomínající banán. Uvnitř pak najdete sadu 144 kamenů s písmeny a jeden malý návod. Nic víc, nic míň. Samotnou hru si zahrajete 1–8 hráčích od 7 let, s tím, že jednu partii odehrajete maximálně do 15 minut.

Po rozbalení této hry vám na mysli pravděpodobně okamžitě vytane jméno jedné deskoherní klasiky, která má i u nás dlouholetou tradici. A ne Sázky a Dostihy opravdu nemyslím. Tou hrou nemůže být nic jiného než legendární Scrabble, ze kterého Bananagrams zcela nepokrytě vycházejí. Ostatně, obě hry sdílí celou řadu společných herních prvků, s tím rozdílem, že aktuální novinka jde na úplnou dřeň a snaží se veškeré mechanismy co nejvíce z jednodušit.

Pokud jste tedy Scrabble či nějakou variaci na něj (Kriss-Kross apod.) hráli, nebude pro vás ani Bananagrams žádným velkým překvapením. Oproti těmto slovním hrám, přichází aktuální novinka se třemi významnějšími rozdíly. Jednak se zcela obejdete bez klasické herní desky (ta už by se do banánu nevešla), druhou změnu najdeme v bodování, které je oproti originálu jednodušší a rychlejší.

Pro hráče samotné pak nejvýraznější změnou bude fakt, že tentokrát hrají všichni hráči najednou. Ty tam je tak zdlouhavé čekání na svůj tah, kterého jsme byli velice často svědky  v původním Scrabble, a které nezřídka kazilo herní zážitek. Bananagrams je tak po všech stránkách opravdu jednoduchou a rychlou slovní hříčkou, která má i vedle tradičního Scrabble rozhodně šanci na úspěch. A rozhodně to nebude jen celkovou skladností, která z Bananagrams dělá ideálního adepta na cesty.

Základní mechanika hry je naprosto triviální. Na začátku hry dostane každý z hráčů ze společné zásoby určitý počet žetonů (závislý na počtu hráčů). Z nich se pak bude snažit poskládat co největší množství slov do klasické křížovky (skládáte zleva doprava a shora dolů). Pokud použijete celou svou zásobu, řeknete “Písmeno” a následně si každý z hráčů dobere jeden žeton ze zásoby. Pokud se vám nějaké písmenko nebude hodit máte možnost jej vyměnit za tři jiná náhodná. Hra končí ve chvíli, kdy je ve společné zásobě méně žetonů, než je počet hráčů a jeden z nich zároveň umístí své poslední písmeno.

To je k pravidlům v podstatě vše, díky tomu si Bananagrams užijí i naprostí začátečníci.Kromě tohoto klasického módu hra obsahuje i sólovou variantu či možnost hrát v omezeném prostoru. Stále se však jedná v podstatě o to samé, jen s pár drobnými změnami. Zde se autoři opravdu moc nepředřeli.  A tak je vcelku jasné, že kromě již zmíněných pozitiv najdeme i pár výtek, které se obecně k tomuto typu her váží.

Tím pravděpodobně nejpatrnějším je naprosto minimální interakce mezi hráči. V podstatě si celou dobu hrajete na vlastním písečku, kdy vás nikdo a nic nezajímá. Jediné vyrušení tak čekejte jen ve chvíli, kdy někdo zvolá “Písmeno”. A to je v podstatě vše, doberete si žeton a dál si jedete na vlastní triko. Někomu to možná nemusí úplně vadit, avšak vzhledem k tomu, že tento kousek přeci jen míří na rodiny s dětmi, není tato situace úplně ideální.

Co je naopak potřeba pochválit je fakt, že samotná hra se dá využít například i při vzdělávání malých školáků a předškoláků, kteří se budou zábavnou formou učit poznávat a skládat dohromady nová slova a písmena. Zde se fantazii meze v podstatě nekladou a klidně dám ruku do ohně, že se Bananagrams mohou jako učební pomůcka osvědčit na výbornou. To však patrně nebyl původní záměr autorů této hry a tak maličko odbíháme, vraťme se tedy k tomu, čím Bananagrams primárně jsou. 

Jako jednoduchá slovní hříčka na pár minut, funguje tato hra více než dobře. Její obrovskou předností je pak její úžasná skladnost, což z ní dělá ideálního společníka na cesty. Zároveň je však potřeba počítat i s určitými úskalími, kterými tento typ her vyznačuje. U Bananagrams sice na svůj tah nebudete čekat půl odpoledne, rozhodně ale nečekejte ani žádnou přehnanou interakci se svými protihráči. Ta tentokrát zůstala někde doma, pokud si však rádi alespoň chvíli odpočinete od svých souputníků, je Bananagrams ideální volbou právě pro vás. Jako tradiční společenská hra však maličko pokulhává… 

BANANAGRAMS
AUTOR: ABE A RENA NATHANSON
VYDAVATEL ORIGINÁLU: KOSMOS (2006)
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-8
VĚK: 7 LET
HERNÍ DOBA: DO 15 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..