James Robinson – Wonder Woman #6: Děti bohů

Znovuzrození hrdinů DC je u nás již v podstatě minulostí. Jednotlivé série však pokračují dál a jednou z nich je i nezdolná Wonder Woman. Tu si po krátké epizodce od Shae Fontany vzal na starost James Robinson, aby dal nezdolné Amazonce nový směr. A autor v šesté knize série rozhodně nijak netroškaří na scénu přichází Děti bohů a možná přijde i samotný Darkseid…
Aktuální kniha nám tak přináší dalších sedm sešitů originální série Wonder Woman (#31-37) a přináší nám další dobrodružství nezdolné Amazonky z Themysciry. Na rozdíl od předchozích knih série však Děti bohů již v obchodech nenajdeme s typickým modrým pruhem, kterým se vyznačovaly všechny komiksy ze Znovuzrození. Wonder Woman tak stejně jako její kolegové nastupuje do nové éry po Znovuzrození. Avšak nemusíte se bát, grafická úprava obálek a případně cena komiksu je jedinou změnou, která se k “redesignu” váže, jinak vše zůstává ve starých kolejích.
Ostatně, James Robinson v aktuální novince do určité míry navazuje na Grega Rucku, jenž v rámci “Rebirthu” s Wonder Woman začínal. Právě on nám v úvodních číslech série představil lehce upravený Dianin origin, který zaobalil zajímavým příběhem i stylem vyprávění. Nyní přichází na řadu James Robinson, který se rozhodl také přispět svou trochou do mlýna.
Robinson staví na příběhu, kdy Diana nebyla uplácána z hlíny, ale je skutečnou dcerou Hippolyty a Dia. Na tom není nic extra divného, kdyby nevyšlo najevo, že Diana vlastně není jedináček. Wonder Woman má bratra dvojče, o kterém donedávna neměla nejmenší tušení. A asi už tak nějak chápete, že se nám zde chystá jedno velmi dojemné rodinné setkání. Avšak jež k němu dojde musí se Wonder Woman vypořádat s jedním palčivým problémem.
Po celém světě začínají postupně za záhadných okolností umírat Dianiny nevlastní sourozenci, potomci Dia. Zjistit proč a hlavně kdo za tím stojí, to jsou přesně úkoly pro Wonder Woman. Navíc se vcelku záhy ukáže, že veškeré stopy vedou ke Grail, dceři samotného Darkseida. Má snad nastalá situace něco společného se smrtícím Pánem Apokolipsu, nebo se jedná o pouhou náhodu. To Wonder Woman zjistí, až se jí podaří odhalit tajemství Dětí bohů…
Robinson touto knihou načíná další příběhový oblouk, který se v rámci této série bude řešit. A nutno říct, že na první pohled to nevypadá vůbec špatně, Olympské božstvo, řada polobohů a mýtických postav a jeden pořádně velký záporák, zkrátka superhrdinský mainstream jak má být. Navíc se jedná o počátek trochu většího příběhu, takže se máme skutečně na co těšit. Jak už to tak ale bývá, nic není bez chyby a tak se pár vcelku podstatných ALE najde i u tohoto příběhu a celkový dojem tak maličko trpí…
Bohužel, to je také asi tak vše, co nám Děti bohů mohou nabídnout. Robinson určitě nemá špatné nápady a s tím co nám zde představuje by se dalo vskutku pořádně vyřádit. Autor bohužel neumí naplno využít potenciál svého příběhu a tak se nám do rukou dostává v podstatě zcela průměrný mainstream s příběhem a rozuzlením, které jsme v nejrůznějších podobách mohli vidět již hodněkrát.
Zkrátka, nic není tak růžové, jak se může zpočátku zdát. Nejpatrnější je to na samotných postavách, které jsou mírně řečeno lehce naivní. Tedy v případě Wonder Woman to až bolí a nezřídka si budete říkat, jak může být tak blbá…Hold, každý svého štěstí strůjce. O tom se ale Diana ostatně sama vcelku brzy přesvědčí na vlastní kůži. A takto můžeme ve výčtu nedodělku a nedokonalostí pokračovat klidně dál.
Celkový dojem tohoto veskrze průměrného kousku pak podtrhává i samotný výběr kreslířů. Na jedné straně je vynikajicí Carlo Paqulayan. Ten naprosto exceluje v akčních scénách a táhne celý tento komiks svým výtvarným uměním kupředu. Na straně druhé pak přichází na scénu Sergio Davila, jenž dokáže Paqulayanovu snahu během jednoho sešitu doslova zadupat do země. Jeho Wonder Woman je mírně řečeno opravdu divná, nemluvě o celé řadě detailů, které vyloženě bijí do očí. Opravdu nechápu proč mají všechny postavy příčesky…
Abychom však tomuto kousku úplně nekřivdili je potřeba říct, že 168 stránek slupnete jak malinu, jelikož jsou Děti bohů opravdu čtivé. Navíc v knize najdeme i jeden opravdu milý detail v podobě ztvárnění Hercula Poirota, který poprvé ukáže svou pravou tvář. Těžko říct zda toto ztvárnění bylo skutečným úmyslem autorů, jisté však je, že se jedná o opravdu příjemný easteregg, který potěší nejednoho čtenáře.
Nová Wonder Woman není vyloženě špatným kouskem, jen v ní nehledejte nic navíc. Jedná se o klasický mainstream, který nenadchne ani neurazí, což je rozhodně škoda. Nápady Robinsonovi evidentně nechybí, jen se mu je zatím nepodařilo správně uchopit a naplno využít. To se ale ještě může změnit. Před námi jsou další dvě knihy od tohoto autora a tak bude zajímavé sledovat, zda se mu alespoň částečně podaří naplnit potenciál jeho příběhu. Zatím je však celkový dojem lehounce rozpačitý…
WONDER WOMAN #6: DĚTI BOHŮ
SCÉNÁŘ: JAMES ROBINSON
KRESBA: CARLO PAQULAYAN, SERGIO DAVILA
PŘELOŽIL: KATEŘINA TICHÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 168
ORIG. NÁZEV: Wonder Woman #06: Children of the Gods
ISBN: 978-80-7449-866-4