A. Larsson, I. Korsell – PAX 7: Dech smrti

0

ANOTACE:
Stále víc a víc obyvatel Mariefredu trápí nemoc s podivnými příznaky. Dorazil snad do města obávaný Moroděj? Choroba se nevyhne ani rodině Alrika s Viggem a krkavčí bratry tak čeká závod s časem. Rychle musí najít způsob, jak se záhadným onemocněním bojovat, než bude pozdě.

Iris mezitím vymyslela, jak zjistit, kdo je černá čarodějnice. Jenže její plán je životu nebezpečný. A ke všemu se nad ním vznáší pach rozkládajících se mrtvol…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Bratři Alrik a Viggo se vracejí v dalším pokračování úspěšné fantasy série pro mládež – PAX. Autorky Asa Larsson a Ingela Korsell rozhodně nelení a svým fanouškům předkládají již sedmé pokračování této akcí nabité lahůdky. Do Mariefredu pomalu přichází Vánoce, kromě svátků klidu a míru však do tohoto skandinávského městečka zavítal i Moroděj, jenž ukazuje svůj Dech smrti.

Tato původně naplánovaná desetidílná série se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Autorky tak postupně přitvrzují a celá série se posouvá k temnějším tónům. O čemž se ostatně můžeme přesvědčit v aktuálním sedmém díle. Na krkavčí bratry tak čeká další smrtelné nebezpečí v podobě  další mýtické bytosti Skandinávie.

V postavě Moroděje tak autorky opět plní své předsevzetí, že v každém díle PAXu postupně představí jedno z bájných stvoření severských pověstí. Na druhou stranu je pravda, že s Morodějem je vše tak trochu složitější. Nikdo totiž neví zda se jedná o mýtickou bytost, nebo o pouhou lidskou fantasii. V této sérii jsme si však již mohli zvyknout, že i noční můry zde dostávají hmatatelné obrysy a tak ani setkání s Morodějem by nepatřilo k nejzvláštnějším.

Aby toho nebylo málo stále víc obyvatel Mariefredu trápí nemoc s podivnými příznaky. Ačkoliv Vánoce klepou nezadržitelně na dveře, obyvatelům tohoto malého městečka je to však úplně jedno. A tak místo, aby chystali výzdobu a dárky, či se starali o své blízké, kteří onemocněli, se chystají na novodobý lov čarodějnic. Čas se však neúprosně krátí a tak na krkavčí bratry čeká nelehký úkol, musí najít způsob, jak se záhadným onemocněním bojovat, než bude pozdě.

I na posedmé autorky pro své čtenáře připravili vskutku zajímavý příběh, který vás takřka okamžitě vtáhne a nepustí. Ostatně vzhledem k tomu jak je celá tato série koncipována, nelze očekávat žádné výraznější novoty. Opět tak dostáváme další střípek do fantastické mozaiky příběhu, který se s postupem času před námi odvíjí. Ani tentokrát se autorky nebáli opřít o temnou až hororovou atmosféru, která je s každým dílem patrnější.

O tom samozřejmě svědčí již tradičně i ilustrace, které nesmí ani v sedmém díle chybět. Henrik Jonsson ukázal svůj um již několikrát a ani tentokrát tomu není jinak. Jeho místy až děsivé ilustrace skvěle souzní se samotným příběhem a perfektně dotváří celkovou atmosféru. Hlavně i díky nim tak PAX patří do věkové kategorie 10+. Mladší dítka s bujnou fantasií by po shlédnutí některých Jonssonových obrázků rozhodně čekalo neklidné spaní. Na to jsme si však již mohli zvyknout a v neposlední řadě, jsou to právě ilustrace, které jsou jedním z poznávacích znaků této série.

O vhodnosti, či nevhodnosti začínat číst tuto sérii od sedmého dílu asi není třeba moc dlouho debatovat. Ostatně tento fakt jsem zmiňoval nesčetněkrát již v předchozích recenzích a věřte, že ani tentokrát se na tom nic nezměnilo. A nezměnilo se ani mé hodnocení. PAX i na posedmé patří k tomu nejlepšímu co můžeme v tomto žánru najít. Autoři i nadále drží laťku proklatě vysoko a dá se předpokládat, že ani u osmého dílu, tomu nebude jinak. Mimochodem toho se dočkáme ještě letos na podzim, kdy jej brněnský Host chystá do vydání pod názvem Bílý had.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..