A. Larsson, I. Korsell – PAX 10: Draugova oběť

0

 

ANOTACE:
V neděli se mají Viggo a Alrik odstěhovat z Mariefredu, od Anderse s Lajlou! Za všechno může Iris — kdyby se nenechala chytit černou čarodějnicí, Alrika s Viggem by při vloupání do školy nenatočila kamera. Události však naberou překvapivý spád: Viggo nečekaně zjistí, kde najít řešení záhady nestvůry pod kouzelnou knihovnou! Stihnou zachránit Mariefred a celý svět, než se do knihovny dostane černá čarodějnice? A kdo stojí v pozadí za Maggie Migrénou? Věštecké karty kdysi předpověděly krkavčím bratrům pohromu, které už nemůže nic zabránit. Hladina magie i napětí stoupá, a je to tady — závěrečný souboj!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Psal se rok 2015, když se na náš trh dostal první díl zajímavé fantasy série pro mládež PAX. Nyní, o čtyři roky a devět knih později přichází na řadu vyvrcholení celé této série ze severu Evropy. Vydejme se naposled za krkavčími bratry Alrickem a Viggem do Mariefredu a postavme se temnotě, která právě přichází a ohrožuje celý svět…

Tato desetidílná série z pera úspěšné Åsy Larsson a Ingely Korsellové nabídla malým čtenářům, za čtyři roky co u nás Pax vychází, nemalé množství napětí i vcelku zajímavý pohled na mýtické bytosti Skandinávie. Postupně jsme se tak mohli setkat například s mylingem, vodníky, bjärou a celou řadou dalších bytostí. A ani jubilejní a především finální díl celé série v tomto ohledu není jiný. Ostatně, už samotný název Draugova oběť leccos napovídá.

O ději asi tentokrát netřeba příliš spekulovat. Ostatně všechny předchozí události mířili právě k tomuto nevyhnutelnému bodu. Ačkoliv události z předchozí knihy našim hrdinům příliš nepřály a Alrik s Viggem se tak mají odstěhovat z Mariefredu, stále na ně čeká ještě jeden úkol. Temnota totiž přichází a krkavčí chlapci se tak musí ještě jednou zapojit do boje. Závěrečný souboj tedy právě začíná a Maggie Migréna se konečně chystá zasadit poslední úder, jenž by kouzelnou knihovnu dostal pod její nadvládu.

Již v předchozích dílech jsme se mohli přesvědčit, že se tato série postupně posouvá k temnějším tónům. Ostatně podobný styl jsme mohli vidět i u legendárního Harryho Pottera, jenž se čtenáři postupně vyrůstal. PAX se sice odehrává v daleko menším časovém období, v tomto případě jde však stejnou cestou jako zmíněný HP. Autorky se tak rozhodně nebojí své čtenáře trochu postrašit a poslední díly tomuto tvrzení dávají za pravdu.

Samotný děj se již tradičně točí na relativně malém prostoru s několika málo postavami. Což je pro menší čtenáře rozhodně plus, protože díky tomu nebudou mít sebemenší problém s orientací, která by jim bránila užít si tuhle urban fantasy jízdu naplno. Když k tomu připočteme úsporný, přesto však dostatečně barvitý styl vyprávění, dostáváme do rukou sérii, která potěší i ty, kteří čtení moc neholdují. To ostatně platí pro všechny knihy této série, takže více méně opakujeme již známá fakta.

Závěrečný díl však oproti předchozím kouskům přeci jen maličko narostl a tak slibuje o něco více akce a vůbec celkově barvitější finále. Stále však pokračujeme v tradici předchozích dílů a tak pokud máte již předchozí knihy za sebou, nebude pro vás ani desátý díl přílišným překvapením. Což samozřejmě nemusí bezezbytku platit i o samotném příběhu. Autorky si tak pro nás připravili celou řadu zajímavých překvapení, které toto velké finále příjemně zpestřují.

Samozřejmě se jedná o sérii pro menší čtenáře, a tak více méně asi můžeme tušit jak to celé dopadne. Åsa Larsson a Ingela Korsellová však již nejednou dokázaly, že příběhy ve stylu “A žili šťastně až na věky” nejsou úplně jejich šálkem čaje. A tak si připravte na sladkobolné finále, kdy si někteří čtenáři mohou i lehce pobrečet.

Ruku v ruce se samotným příběhem jdou samozřejmě i ilustrace, které v případě celé této série obstarává Henrik Jonsson. Ten tak vtiskl Paxu jedinečnou grafickou podobu, která ještě více umocňuje celkovou atmosféru a vyznění tohoto povedeného příběhu. O talentu tohoto ilustrátora jsme se však mohli již několikrát přesvědčit.

Autorům se tak až do samotného závěru podařilo udržet velmi vysokou kvalitu, která potěší nejednoho příznivce akčních fantasy příběhů pro mládež. Draugova oběť je tak více než důstojným zakončením celé této série, která jasně ukazuje, že severská literatura, to nejsou jen detektivky plné krve a násilí, ale i povedené příběhy pro mladší čtenáře, které rozhodně mají co nabídnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..