Zachraňte příšerky – desková hra

0

Dětských her není nikdy dost. Najít však tu správnou, která poskytne dostatek zábavy a nebude se opírat jen o náhodné házení kostkou, není mnohdy jednoduché. Naštěstí je zde velezkušený Vláďa Suchý. Ten si odskočil od náročných strategií, vzpomněl si na zlaté “devadesátky” a transformoval nesmrtelné tamagotchi do jednoduché rodinné deskovky, která bude bavit děti i dospělé…

Kdo zná Vláďu Suchého a jeho portfolio her, možná ho trochu aktuální novinka, která se na náš trh dostala krátce před Vánoci, trochu zaskočila. Vláďa Suchý totiž tentokrát zcela nechal stranou heavy euro strategie, kterými se vyznačuje a vydal se do pro něj neprobádaných vod rodinných her. Výsledkem je na první pohled úžasně roztomilá hra Zachraňte příšerky, ve které se podobně jako v nesmrtelném tamagotchi budete starat o jednoho svěřence (ork, drak, bazilišek, mantikora, kerberos).

A stejně jako v reálném životě i ve hře mají tito “mazlíčci” své potřeby. Čím lépe se o ně postaráte, tím líp se jim bude dařit, budou zdravější a šťastnější. Jak toho docílit? Vcelku snadno. Příšerky potřebují umýt, zabavit se, mít svůj pelíšek a něco krásného. Pokud toto všechno svému svěřenci obstaráte, on se vám na konci hry odvděčí velkým množstvím získaných srdíček, které zde představují vítězné body, jenž vcelku pochopitelně určí celkového vítěze.

Podle tohoto popisu se může zdát, že Zachraňte příšerky jsou ve své podstatě vcelku jednoduchou, až triviální hrou. A oni na první pohled skutečně jsou. Na straně druhé však za nimi stojí kovaný eurovkář Vladimír Suchý a tak se dalo předpokládat, že si nějakou tu specialitku neodpustí ani zde. A skutečně tomu tak je. Zachraňte příšerky se totiž od konkurence odlišuje především tím, že prakticky postrádá jakýkoliv prvek náhody, naopak vás nutí nad jednotlivými tahy přemýšlet, stejně jako u klasické euro hry. I díky tomu si tento povedený kousek zahrají s dětmi s chutí i odrostlejší hráči, což se u dětských titulů moc často říct nedá.

Princip hry je však opravdu jednoduchý a přílišné záludnosti neskrývá, zároveň vám však neodpustí přílišné váhání nad strategií, kterou se rozhodnete dovést svou hru do vítězného konce. Což u her pro cílovou skupinu šest, sedm let není tolik obvyklé. Vláďa Suchý však naštěstí ví, že toho po našich dítkách nemůžeme přeci jen chtít příliš a tak zde taktizování probíhá na té opravdu nezákladnější úrovni. Na druhou stranu nějak se začít musí a jako vstup do tohoto světa deskových her poslouží Zachraňte příšerky opravdu výborně.

Menší specialitkou, která může malé hráče ze začátku trochu mást je fakt, že se v případě této hry hráči nestřídají v tazích vždy striktně za sebou. Hlavním platidlem v “Příšerkách” je totiž pohyb a velice tak záleží na tom, jakou kartičku s předmětem, či vylepšením se rozhodnete získat. Ve svém kole se tak na příslušném počítadle můžete posunout o dva kroky, stejně jako o čtyři. Vcelku snadno se tak může stát, že zatímco vy si budete se svým mazlíčkem užívat “čtyřkrokový” pelíšek, vaši protihráči využijí dva méně nákladné kroky a tím tak mohou získat určitou výhodu. A právě zde přichází na řadu již zmíněné taktizování a volba strategie, která by vás měla dovést k vítěznému konci.

“Starost” o příšerky má zde navíc hned několik úrovní. Nestačí je pouze vylepšovat a udržovat jejich čistotu, v případě této hry nesmíte zapomenout ani na trochu té zábavy (prolézačka s uzly), místo k odpočinku (pelíšky) a další následnou péči (návštěva čaroděje). V tomto ohledu je tak starost o příšerky relativně komplexní, byť relativně abstraktní záležitostí. Rozhodně se však nevyplatí některou z nich zcela zanedbávat, jejich prostřednictvím totiž máte šanci získat vítězné body, o které vám jde především.

Ty zde můžete získat hned několika způsoby. Buď klasicky na konci hry při vyhodnocování jednotlivých efektů a srdíček na kartách, potažmo v průběhu hry plněním úkolů. Ty se ve většině případů nesou ve stylu kdo dřív přijde…. Budete se tak snažit co nejdříve shromáždit určitý počet pelíšků, dosáhnout určitého vylepšení u vaší postavy, či nasbírat nasbírat nějaké ty diamanty. Pokud se vám to podaří, získáte speciální kartu, která vám opět přinese nějaké ty srdíčka. Princip hry je tak skutečně jednoduchý a snadno pochopitelný i pro malé děti, zároveň však v sobě ukrývá vcelku slušný prostor pro taktizování.

O tom se ostatně můžete přesvědčit sami, když se do “Příšerek” pustíte pouze s dospělými hráči. Zde je však potřeba brát fakt, že tito “taktici” mohou hru vcelku snadno rozložit. Může se vám totiž snadno stát, že se prostě na deset minut zaseknete nad tím, jaká karta pro vás bude nejvýhodnější. Hra v tom okamžiku ztrácí na plynulosti a zábavnosti. Pokud však u hry nebudete vymýšlet zbytečné veletoče, hra vám vcelku dobře poslouží i jako nenáročný filler. 

Hlavní cílová skupina však zůstává, i vzhledem k celkové grafice, vcelku jasná. Mimochodem tu má na svědomí talentovaná Jana Kiliánová. Ta vdechla hře skutečně roztomilý, ale zároveň plně funkční vizuál, díky čemuž jsou Zachraňte příšerky prakticky zcela jazykově nezávislou hrou. Mindok a Delicious Games však na česká pravidla vcelku pochopitelně nezapomněli, navíc v nich najdeme i odlehčenější variantu, díky které by měla být hra přístupnější i pro mladší hráče, než je všeobecně doporučený věk sedmi let.

Jak už asi tušíte, na závěr přichází hodnocení, které snad nemůže být ani negativní. Zachraňte příšerky je veskrze povedenou hrou, která se od své konkurence v mnohém odlišuje. Tím nejzásadnějším je absence náhody a neustálé házení kostkou, se kterou se u dětských her setkáváme ve skutečně velké míře. Díky tomu je právě novinka Vláďi Suchého vítanou alternativou a zároveň vstupní branou do her, které hráče nevodí za ručičku a nesnaží se je přesvědčit o tom, že jsou Monopoly nejlepší hrou na světě…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..