Pavel Korněv – Příhraničí #2: Kluzký

0

Když na jaře roku 2015 vyšel první díl série Příhraničí, jednalo se vcelku o příjemné překvapení. Pavel Korněv  ukázal, že i východní fantastika má stále co nabídnout a najdou se mezi ní vskutku zajímavé kousky. Dnes už série čítá celkem šest dílu. My se však podíváme na díl druhý. Nasaďme tedy podvlíkačky a beranice a vydejme se znovu do mrazivého světa, proti kterému i Sibiř rudne závistí.

Pavel Korněv dokázal zaujmout již prvním dílem své nejúspěšnější série. V ní čtenářům představil svérázného patroláře Leda, jemuž nejde o blaho světa, natožpak druhých. Jde mu především o sebe a o to, aby si obstaral nějaké ty peníze, měl kde spát a trochu toho žvance do žaludku. Ostatně v Příhraničí to ani jinak nejde, tento svět má do idylky zkrátka hodně daleko a přežít zde není právě jednoduché. O tom se i Led již párkrát přesvědčil a můžeme si být jistí, že ani v druhém dílu série tomu nebude jinak.

Kluzký navíc nenechává nejmenších pochyb o tom, že se jedná o pokračování. Plynně navazuje v místě, kde předchozí kniha končila, i když přeci jen s jednou malou změnou. V Příhraničí se začíná oteplovat. Dokonce se začíná zelenat tráva a rozkvétají květiny. Idylku tak narušuje jen Led, který se právě vyhrabal z tající závěje. Navíc si nepamatuje jak a ani kdy se do ní dostal, zkrátka okno jak vyšité. Nezbývá tedy než se vydat do Pevnosti a zkusit najít pár odpovědí.

kluzkykornev

Velmi záhy však zjistí, že během jeho nepřítomnosti se mnohé věci změnily. A jak to tak bývá ne zrovna k lepšímu. Navíc se zdá, že mu již brzy bude pěkně horko. Někdo zkrátka až moc touží po jeho nablýskané plešce. Jedinou možností tak bude zdekovat se někam do ústraní a to hodně daleko, nejlépe úplně pryč z Příhraničí. To, že to ještě nikdo nedokázal, že se o to nemůže někdo aspoň pokusit. Jaký však bude výsledek, to je opravdu jen ve hvězdách…

Pokud jste se s Ledem již setkali, budete i v nejnovějším pokračování jako doma. Ostatně obě knihy jsou úzce spjaté, tudíž bych moc nedoporučoval začínat právě Kluzkým, byli byste o leccos ochuzeni. Což by obzvláště v případě tohoto hrdiny byla rozhodně škoda, protože ani zde autor Leda rozhodně nešetří a nejednou bude mít doslova na kahánku.

Sice se tentokrát budete muset obejít bez záplav sněhových závějí, přesto se autorovi podařilo udržet správně mrazivou atmosféru. Čeká tak na vás vskutku příjemná oddechovka, která je v mnoha ohledech originální a snadno ji odlišíte od konkurence. Bohužel i v případě Kluzkého zde najdeme řadu chybek, které kazí výsledný dojem.

Prvním problémem mohou být opět detaily, na které se autor zaměřil. Tedy přesněji řečeno, na co se opět nedočkáme odpovědi. Korněv tak v mnoha ohledech i zde pouze klouže po povrchu, jako by se bál naplno využít potenciálu světa, který vytvořil. Druhým zaškobrnutím může být fakt, že podstatnou část knihy, pouze přešlapujeme na místě a samotný děj se nikam dál moc neposunuje. Navíc se zdá, že si toho byl vědom i sám autor, protože především v závěru přidává jeden zvrat za druhým a posouvá děj mílovými kroky kupředu, jako by chtěl dohnat ztracený čas. Na druhou stranu si je potřeba uvědomit, že Korněv se svým Příhraničím neaspiruje na high fantasy, ani se nesnaží z této série vykřesat další epickou ságu, na kterou budeme dlouhá léta vzpomínat.

Když tedy odhlédneme od všech chybek a nedodělků, které mohou sice někoho odradit, ovšem naprosto zásadní vliv na samotný děj nemají, zůstane nám poctivá akční fantasy, která si na nic nehraje a přesně plní svůj účel. A tím je především pobavit své čtenáře a to se Korněvovi beze zbytku povedlo. Ostatně, šest vydaných dílů této série je jasným důkazem.PAVEL KORNĚV – KLUZKÝ
SÉRIE: PŘÍHRANIČÍ #2
PŘEKLAD: MARKÉTA KLOBÁSOVÁ
VYDAL: FANTOM PRINT
ROK: 2015
STRAN: 352
ISBN: 978-80-7398-333-8

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..