Jízdenky, Prosím!: Evropa – desková hra

0

Ticket to Ride, jedna z deskoherních klasik, která patří ke stálicím. A přestože má tato hra za sebou již pěkných pár křížků, stále neztrácí nic ze své atraktivity. Vděčit za to může mimo jiné i velkému množství variací, díky kterým si v rámci této značky prakticky každý najde na své. A jelikož se nezadržitelně blíží exkluzivní vydání výroční patnáctileté edice této klasiky, přišel ten správný čas podívat se “vláčkům” trochu na zoubek.

Původní varianta hry spatřila světlo světa již v roce 2004 a brázdili jsme v ní železniční tratě severní Ameriky. Tu však necháme stranou a podíváme se na mladší, samostatně hratelné pokračování Ticket to Ride: Europe. To u nás vychází v plně lokalizované verzi od společnosti Blackfire pod názvem Jízdenky, Prosím!: Evropa. A jak už samotný název hry napovídá, tentokrát se ocitáme v Evropě na přelomu 19. a 20. století. Hra navíc oproti svému předchůdci přináší i několik nových prvků, čímž může být pro řadu hráčů atraktivnější.

Jízdenky, Prosím!: Evropa se navíc velmi brzy dočká speciální výroční edice (Jízdenky, prosím! Evropa 15th Anniversary), která obsahuje herní materiál ze základní hry, rozšíření 1912 a všech 108 dosud vydaných karet cílových stanic. Fanoušky pak bezpochyby potěší i propracované miniatury vlaků, nádherná nová grafika a obměněné komponenty. Tento kousek se tak bezpochyby stane ozdobou každé deskoherní sbírky. Bohužel v případě této edice jsou zde i dvě případná ALE, které je potřeba brát v potaz. 

Jednak je to dostupnost, kdy vzhledem k omezenému množství nebude úplně jednoduché se ke hře dostat a druhak je to cena. Ta oproti základní krabici není úplně nejmenší, což samozřejmě může někoho odradit. Na následujících řádcích se tak budeme věnovat klasické základní hře, která sice oproti výročnímu vydání nenabídne takové množství exkluzivního obsahu, naprosté většině hráčů však bude bezpochyby zcela dostačovat. Ostatně, jedná se o léty prověřenou klasiku, díky které se Ticket to Ride stalo jednou z nejoblíbenějších her pro rodinné hraní.

Stejně jako ostatním hrám z univerza Ticket to Ride (TTR) vévodí i Evropě velký herní plán, jenž znázorňuje – a teď světe div se – mapu Evropy se soustavou velkých měst a železničních tratí mezi nimi. Ty by měly být navíc tématicky založené na železniční síti, která křižovala Evropu v roce 1901. Samozřejmě žádnou větší historickou přesnost od tohoto kousky čekat nemůžeme, o to se však autoři hry ani nesnaží. Hlavním jmenovatelem Jízdenek je zábava a pohodové hraní a to tento kousek splňuje dokonale.

Hra navíc na stole vypadá opravdu velmi pěkně, takže má šanci zaujmout i naprosté nehráče, které může oslovit stylovými plastovými vláčky a především pak přístupnými pravidly, které z tohoto kousku dělají, stejně jako například z Carcassone, nebo Catanu ideální vstupní hru do světa moderních deskových her.

Pokud už máte některou z her tohoto univerza za sebou, bude vám i Jízdenky, Prosím!: Evropa více než dobře známá. Ostatně, právě Evropa společně s Amerikou tvoří základní stavební kámen všech TTR her. Cíl hry tak zůstává prakticky u všech her stejný a liší se pouze drobnými detaily, které však mohou zásadním způsobem ovlivnit celkovou hratelnost. To je ostatně vidět i v porovnání Amerika a Evropy, kdy právě Evropa přidala do hry pár skutečně zajímavých prvků, které hru zatraktivňují a posouvají ji novým směrem. O tom však později.

Základní koncept hry je však stále stejný. Hráči na herním plánu budují železnice a propojují tak jednotlivá města mezi sebou pomocí svých vagónků. Za každou postavenou trať získáváte body do závěrečného hodnocení, které určí vítěze. Abyste mohli vagónky na herní plán umístit, musíte však nasbírat určitý počet karet v barvě dané trati. Do hry navíc vstupují i speciální úkolové karty, které vám přinesou, nebo naopak odečtou body na konci hry za postavení tratí, které propojí předem daná města. Vypadá to skutečně jednoduše a ono i je, musíte si však uvědomit, že o stejný cíl se snaží i vaši protihráči, takže je potřeba dobře plánovat, být dostatečně rychlý a mít trochu toho pomyslného štěstíčka…

Až sem vypadá vše naprosto stejně s původní hrou, v případě Evropy však vstupují do hry ještě tři nové a vcelku podstatné prvky, které vám v určitých okamžicích hru ztíží, či naopak ulehčí. Vzhledem k tomu, že má celá Evropa opravdu členitý povrch a je hustě osídlená, tak se oproti Americe neobejdeme bez tunelů a přívozů. Jejich postavení vyžaduje oproti standardním tratím nějakou podmínku navíc (typicky v podobě další karty, či karty lokomotivy). Oproti tomu železniční stanice vám dají možnost využít i některou z tratí patřící vašemu protihráči.

Tyto tři prvky sice na první pohled, hru zásadním způsobem nemění, v konečném důsledku se díky nim stává TTR daleko taktičtějším a všechny tři poskytují daleko více prostoru pro úpravu vaší taktiky. Hra tak stále zůstává úžasně jednoduchá, díky těmto drobnostem se však už nejedná jen o co nejrychlejší pokládání vláčků na herní plán.

O budování železničních tratí zde však jde především. Přeci jen se jedná o jedinou akci ve hře, která vám přinese kýžený bodový zisk, jenž vás přiblíží k celkovému vítězství. Samotné vláčky pak do určité míry fungují i jako jakási časomíra. Jakmile totiž některému z hráčů začnou docházet (dva a méně) automaticky tato situace spouští poslední herní kolo, kdy mohou hráči zareagovat na nastalou situaci a získat ještě nějaké ty body. Sledovat tak vaše protihráče a jejich zásobu vagonů se rozhodně vyplatí a do určité míry to může ovlivnit i vaší strategii.

Díky jednoduchým pravidlům, které jdou ruku v ruce s rychlými akcemi, které hra nabízí má TTR úžasný spád, který vás nenechá ani na chvilku vydechnout a nutí vás neustále sledovat své okolí a upravovat tomu vaši herní strategii. I díky tomu se u tohoto kousku nebudou nudit ani náročnější hráči, kteří za normálních okolností vyhledávají rozsáhlé strategie, jejichž odehrání vyžaduje několik dlouhých hodin a pečlivé plánování. To naštěstí u Jízdenek nehrozí. Jedna partie vám zpravidla zabere kolem hodiny herního času. Což bezpochyby ocení hráči všech věkových kategorií.

Na závěr si však dovolím jedno malé upozornění. Jízdenky, Prosím!: Evropa je sice podle autorů určena pro 2-5 hráčů, v menším počtu hráčů si ji však moc neužijete. Může za to jednak celkové uspořádání tratí a vůbec velikost herního plánu, kdy se vám může snadno stát, že si ve dvou hráčích budete každý hrát na svém písečku a během celé partie se nepotkáte. V tu chvíli hra zcela ztrácí své kouzlo. Pokud tedy chcete hrát převážně ve dvou doporučil bych variantu TTR: Nordic Countries, která je pro dva ze všech TTR her asi nejlepší. Evropu si naopak nejvíce užijete ve čtyřech, či pěti hráčích, kdy bude celá mapa pěkně zaplněná a nevyhnete se tak případným konfliktům a většímu plánování, které hru posune na vyšší úroveň.

Buď, jak buď Ticket to Ride, či chcete-li Jízdenky, Prosím! jsou naprostou klasikou, se kterou snad nejde ani šlápnout vedle. Přeci jen i na vyznavače náročných strategií občas přijde chvíle, kdy si rádi užijí v rodinném kruhu něco lehčího. A právě pro tyto chvíle je Ticket to Ride jako stvořený… 

JÍZDENKY, PROSÍM!: EVROPA
AUTOR: ALAN R. MOON
VYDAVATEL ORIGINÁLU: DAYS OF WONDER
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2005
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..