Grant Naylor – Červený trpaslík: Omnibus

0

Červený trpaslík je zpět. Po dlouhých letech nedostupnosti se tato britská legenda vrací na pulty českých  knihkupců, aby dala vzpomenout na kultovní sitcom. Knižní série, kterou mají na svědomí autoři původního seriálu Rob Grant a Doug Naylor se tak dočkala zbrusu nového vydání. Rovnou navíc ve světově ojedinělém souborného vydání, které přináší všechny čtyři knihy série v jediném svazku.

Představovat českým fanouškům Červeného trpaslíka je pravděpodobně zcela zbytečné. Ostatně, tento nesmrtelný britský sitcom oblažuje své fanoušky s menšími přestávkami již více než třicet let. Na obrazovky české televize se poprvé dostal v roce 1999 a takřka okamžitě si získal početnou fanouškovskou základnu. Ta se ještě rozšířila s knižní sérií, kterou u nás začalo Argo vydávat v roce 2002.

“Knižní” Červený trpaslík se však od své seriálové předlohy v mnoha ohledech liší. Za seriálem i knihami sice stojí stejné autorské duo Rob Grant a Doug Naylor, knihy však v tomto ohledu nejsou pouhým přepisem původních scénářů. Čtyřsvazková knižní série naopak celé univerzum Červeného trpaslíka v mnoha ohledech docela podstatným způsobem rozvíjí. Ostatně, děj prvního dílu začíná drahnou dobu před začátkem seriálu a tak právě díky knize máme jedinečnou možnost nahlédnout na začátek celého příběhu. 

Zaryté fanoušky však mohu uklidnit. Knihy sice zcela nekopírují děj seriálu a v mnoha ohledech se vydávají vlastní cestou, základní dějovou kostru, včetně celé řady známých situací ze seriálu zachovávají. Těžařskou vesmírnou loď Červený trpaslík tak opět potká nehoda, při níž zahyne prakticky celá posádka. Jediným přeživším je David Lister, který byl v době havárie za trest ve “stázové komoře”, kde strávil poslední tři miliony let. Po této době se probouzí, aby zjistil, že je v podstatě posledním zástupcem lidského rodu, který je odsouzen strávit zbytek svého života ve společnosti lodního počítače Hollyho s IQ 6000, holografickou simulací mrtvého kolegy Arnolda Rimmera a Kocourem – tvorem který se v průběhu třech milionů let vyvinul z kočky domácí.

Právě zde se ocitáme na startovní čáře původního seriálu, který stavěl především na typickém britském humoru, dnes již legendárních hláškách a bizarních situacích, ve kterých šlo především o humor. Samotný příběh byl v Červeném trpaslíkovi vždy tak nějak na druhé koleji. A právě to se snaží autoři alespoň částečně napravit v knižní sérii, která stále staví na typickém humoru, ale do větší míry pracuje i s příběhem a v neposlední řadě i s psychologií samotných postav. 

Samotná kvalita jednotlivých knih je sice na velice dobré úrovni, avšak dílčí chyby zde vcelku pochopitelně najdeme. Už původní seriál si na mnoha místech doslova protiřečil a i když jsou v tomto ohledu knihy mnohem dál, stále zde určité mezery najdeme. Mnohem patrnější je občasná uspěchanost a zkratkovitost, kdy se autoři snažili do knih vměstnat co nejvíce z původního seriálu. Pravověrným fanouškům to pravděpodobně nebude moc vadit, právě ti si totiž dokáží jednotlivé scény spojit s původním sitcomem a doplnit si tak řadu hluchých míst. Avšak pro čtenáře, které Červený trpaslík zatím míjel velkým obloukem, může v některých pasážích jít maličko do tuhého.

O tom ostatně svědčí i dvě poslední knihy série. Ty totiž nenapsali autoři Červeného trpaslíka společně, ale každý zvlášť a tak se v podstatě ani nejedná o plnohodnotné třetí a čtvrté díly série jako takové. Zatímco Doug Naylor v Posledním člověku navazuje na předchozí dvě knihy jen velmi volně Rob Grant se naopak v Pozpátku snaží navázat na druhou knihu série. Obě tyto knihy jsou však se sérií úzce spjaté a dávají čtenářům na výběr, jakým směrem se asi mohl příběh Červeného trpaslíka vydat. Pro nováčky to může být možná trochu matoucí. Avšak právě tato dvojakost a možnost pohledu na alternativní reality je pro červeného trpaslíka typická.

Nové české vydání, které je v celosvětovém měřítku zcela unikátní, je bezpochyby důstojnou poctou této britské legendě. Jakkoliv je však nový Omnibus vymazlený, nese si sebou i pár chybek, které se vztahují k samotnému překladu knihy. Ten sice prošel celou řadou úprav, k dokonalosti mu však stále hodně chybí. Kromě řady formálních chyb tak nejvíce zamrzí samotný překlad dnes již legendárních hlášek, které jsou zde bohužel přeloženy trochu jinak než je známe. Tohoto nešvaru si však všimnou jen ti nejvíce znalí, kteří dokáží Červeného trpaslíka citovat zpaměti. Pro nás ostatní se jedná o naprosto jedinečný kousek, který by rozhodně žádnému fanouškovi seriálu neměl chybět.GRANT NAYLOR – ČERVENÝ TRPASLÍK: OMNIBUS
PŘEKLAD: LADISLAV ŠENKEŘÍK
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 1072
ISBN: 978-80-257-3023-2

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..