G. R. R. Martin – Rytíř sedmi království

0

Hra o trůny. Fenomén, jenž pomalu ale jistě zapadá prachem a toužebně vyhlíží vydání šestého dílu Martinovi Písně ledu a ohně. Ačkoliv je ale vydání Vichrů zimy zatím stále v nedohlednu i tak se ale můžete vydat do Westerosu objevovat kouzla tohoto fantastického světa. Jednou z možností je dějepisný Oheň a led, jenž nabízí pohled na bouřlivou a často krvavou historii Západozemí. Pro mnoho čtenářů však bude bezpochyby zajímavější a stravitelnější komplet tří novel, jenž u nás vychází pod názvem Rytíř sedmi království…

S první z nich se již čeští čtenáři mohli setkat v antologii Legendy. Povídka spatřila světlo světa již v roce 1998 pod názvem Potulný rytíř. V průběhu let na ní G. R. R. Martin navázal dalšími dvěma dobrodružstvími, které spojuje společný hrdina. Na Potulného rytíře tak v roce 2003 navázal Přísežný meč a o dalších sedm let později i Tajemný rytíř. Společně pak vyšly v roce 2014 v jednom svazku pod hlavičkou nakladatelství Argo. 

Již podle samotného data jejich vytvoření je patrné, že se nebude jednat o nastavovanou kaši a snahu vytřískat z momentální popularity seriálu HBO maximum, jelikož vyšly ještě před natočením první série. Dějově tato kniha spadá cirka devadesát let před události tolik oblíbené ságy. Západozemí se těší relativnímu klidu a míru. Na Železném trůnu v Králově přístavišti je pevně usazen vládnoucí rod Targaryenů a ačkoliv mají někteří lordové a mocní této země výhrady, nikdo si zatím nedovolí významnější vzpouru. A právě v té době putují po Západozemských cestách dvě osamělé postavy, jenž provádí čtenáře dalšími úžasnými příběhy z této magické země.

Hrdinou všech tří příběhů je prostý potulný rytíř Duncan Vysoký, o jehož urozenosti se rozhodně nemusí spekulovat a rytířem se stal pouze shodou několika více či méně šťastných náhod. Aby těch náhod přeci jen nebylo málo, panoše mu dělá mladý a drzý Egg. Z něhož se posléze vyklube člen královského rodu Targaryenů princ Aegon.

Jestliže byl Martin v Písni ledu a ohně oslavován pro svůj cit pro detail, celkovou propracovanost svého světa a neustálými nervy drásajícími zvraty, tentokrát tomu bude trochu jinak. Již od prvního pohledu je jasné, že v Rytíři sedmi království se autor nemohl tak dopodrobna rozepisovat a možná právě proto se mohou tyto novelky s jeho nejslavnějším opusem směle rovnat. A to nejen co se týče čtivosti, či napětí, zde celý příběh navíc doplňuje skvěle zvládnutý humor, jenž celé vyprávění odlehčuje a dodává mu optimističtější nádech. Což se o Písni ledu a ohně upřímně říct vůbec nedá.

Samotní hlavní hrdinové se doplňují a tvoří skvěle sehranou dvojici, kterou si oblíbí opravdu početný zástup čtenářů. Ač byly jednotlivé příběhy napsány odděleně a bez relativní návaznosti, takto vcelku skvěle fungují a díky tomu Rytíř sedmi království daleko více připomíná krátký román o třech částech, než tři samotné novely. Právě v takovýchto detailech tkví Martinova genialita, kterou ocení nejeden ostřílený čtenář tohoto žánru. Navíc ani zde autor nezapomněl na historii a rodové linie Západozemí a dává tak svým fanouškům další střípky informací, kterými prohlubuje celkovou historii tohoto jedinečného světa.

Zkrátka tentokrát nepřijdou ani fanoušci audioknih. Právě pro ně je dostupná nahrávka z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K.E. Macana, kterou ve své edici načteno vydalo vydavatelství Tympanum. Rytíř sedmi království tak v tomto ohledu prakticky kopíruje své předchůdce ze ságy Píseň ledu a ohně, která u nás vyšla v obdobné úpravě. Ostatně, stejně jako původní ságu i Rytíře sedmi království načetl  František Dočkal. Pokud vás tedy oslovil jeho kultivovaný a klidný projev už v původní sáze, i v případě tohoto kousku budete nadmíru spokojeni.

Kdo si po dočtení oblíbí Dunka s Eggem, a troufám si říct, že nás bude většina, nemusí zoufat. Autor údajně plánuje napsat několik dalších příběhů s touto sympatickou dvojicí. Jak ale známe G. R. R. Martina, bude to patrně běh na skutečně dlouhou trať. Ostatně ani samotná Píseň ledu a ohně se ještě zdaleka nedočkala svého dokončení a na šestý díl čekáme již prakticky deset let. 

Někdo může být samozřejmě maličko zklamán z toho, že se Martin vyhnul systematickému vyvražďování hlavních hrdinů. Na druhou stranu je tento kousek po všech stránkách opravdu vydařeným dílkem, které si bezpochyby zaslouží naší pozornost.. Pro fanoušky autora naprostá nutnost a pro ostatní zajímavý tip a možná první zkušenost s tímto nejoslavovanějším autorem fantasy poslední doby.G. R. R. MARTIN – RYTÍŘ SEDMI KRÁLOVSTVÍ
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: ARGO
ROK: 2014
STRAN:  280
ORIG. NÁZEV:The Hedge Knight, The Sworn Sword, The Mystery Knight
ISBN: 978-80-257-1264-1
AUDIO
VYDAL: TYMPANUM
NAČETL: FRANTIŠEK DOČKAL
DÉLKA: 15 H. 06 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..