Tami Hoag – Devátá dívka

0

„Kovac už viděl víc mrtvých, než by dokázal spočítat. Ale něco takového snad dosud ne…“ V mrazivém silvestrovském Minneapolisu vypadne z kufru jedoucího auta zohavené tělo dívky. Spekulace, jestli byla ještě naživu, když dopadla na zledovatělou vozovku, vedou k její přezdívce: „Zombie Doe“. Jako neidentifikovaná a zároveň neidentifikovatelná je už devátou ženskou obětí roku a detektivové Sam Kovac a Nikki Lisková mají za úkol zjistit její totožnost a najít toho, kdo jí tohle provedl.

Co by byla horší představa: že by pachatelem mohl být cestující sériový vrah známý jako Doc Holiday, anebo že monstrum, které by něčeho takového bylo schopno, nemusí pocházet zdaleka?

…………………………………………………………….

Vánoční shon právě vrcholí a nakladatelé snad už stihli vydat vše co šlo. Bohužel ve vší té záplavě nových knih se občas stane, že nějaká zajímavá kniha tak trochu zapadne.U detektivek a thrillerů to ovšem platí dvojnásob. Jedním takovým kouskem je i napínavý thriller americké autorky Tami Hoag Devátá dívka, která navíc skvěle ke konci roku sedí, protože zločin nikdy nespí. Ani na Nový rok.

largeTato úspěšná americká spisovatelka je autorkou více než tří desítek knih. Psaní se věnuje již od osmdesátých let, a přestože se tehdy věnovala nejvíce příběhům o lásce, do podvědomí čtenářů se zapsala především svými napínavými romány s kriminální tématikou. Některé z nich již vyšly i u nás. Devátá dívka je již čtvrtým dílem série s vyšetřovateli Kovacem a Liskovou, pokud by ovšem chtěl někdo ze čtenářů začít popořadě, bude buď muset zapátrat v knihovně, anebo po bazarech, protože první dva díly již nejsou v prodeji. Jinak nezbývá než doufat, že Knižní Klub znovu vydá i tyto knihy.

Zpět ale ke čtvrtému dílu a Deváté dívce. Celá série je naštěstí relativně velmi volně pojatá, takže až na pár detailů, hlavně co se týče osobního života hlavních postav, neznalost předchozích dílů moc nevadí. I bez toho tedy na čtenáře čeká hodně napínavý thriller, po jehož přečtení můžeme jen doufat, že nebude platit – Jak na nový rok, tak po celý rok.

Oddělení vražd v Minneapolis nezažívá právě jednoduché období. Na krku mají pátrání po sériovém vrahovi Docu Holidayovi a navíc se během silvestrovské noci najde další mrtvé tělo. Oběť musela opravdu hodně trpět a a přízvisko, které si vysloužila, není náhodné…

Ještě dlouhá léta z toho měl zlé sny. Vypadala jako děsivá zombie – jedno oko otevřené, ústa dokořán, jako kdyby křičela. Zdálo se, že jí chybí polovina obličeje. Byla celá od krve.

Normálně se obětem, které nelze identifikovat, dává jméno Jane Doe. Tato byla ovšem médii překřtěna na Zombie Doe. Na vyšetřovatele Liskovou a Kovaca čeká další řada bezesných nocí a o přesčasech ani nemluvě. Navíc se ihned začíná spekulovat, zda i za touto mrtvou nestojí nechvalně známý Doc Holiday. Byla by jeho již devátá. Možné to je, i když se řada detailů liší a tento sériový vrah se zatím nikdy neodchýlil od zaběhnutého schématu. Je snad možné, že si s vyšetřovateli začíná hrát, anebo za touto vraždou stojí někdo jiný?

Adobe Photoshop PDFNejvětším tahákem této knihy jsou vedle samotného příběhu bezesporu její hlavní hrdinové. Jejich životní osudy nejsou právě záviděníhodné a vyšetřování vážných zločinů také jednomu na psychice nepřidá. Není proto divu, že celou knihou se line nezanedbatelná linie plná cynismu a černého humoru, která celý příběh oživuje a dodává mu nový náboj. Přeci jen každý se se stresem vyrovnává jinak a proč ne právě trochou toho černého humoru. Protože právě tahle dvojice toho má za sebou již opravdu hodně.

Jenže pouze skvěle vytvořené postavy a humor celý příběh nezachrání. Naštěstí ani zde autorka nezahálela a předkládá čtenářům skvěle vystavěný příběh plný napětí. Vyšetřování postupně graduje a dodává celé knize ten správný náboj. Navíc již samotný začátek Deváté dívky dokáže velmi dobře zaujmout, což je rozhodně důležité a napomáhá to samotnému čtení, protože tato kniha se čte zkrátka jedním dechem.

Takže pokud hledáte dárek na poslední chvíli, nebo jen nějaké to napínavé čtivo pro sebe, je tato kniha rozhodně skvělým tipem. Možná je i tak trochu škoda, že vychází až takto na konci roku, protože díky tomu může nejednomu milovníkovi detektivek a thrillerů uniknout. Což by byla rozhodně škoda, protože tato kniha má rozhodně co nabídnout.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní Klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdTami Hoag (* 1959) Je autorkou více než tří desítek knih, přeložených do dvaceti jazyků; dosud bylo celosvětově prodáno třicet pět milionů výtisků jejích knih. Narodila se a vyrůstala v Iowě, žije střídavě v Kalifornii a na Floridě. Publikovat začala koncem osmdesátých let, a navzdory tomu, že těžiště jejího tehdejšího psaní tvořily příběhy o lásce, proslulosti dosáhla především svými napínavými romány s kriminální zápletkou. V nakladatelství Knižní klub vyšly její tituly Hříchy noci, Hříšná vina, Planý poplach, Temný ráj, Úzká zlověstná linka, Popel popelu, Prach prachu, Zásilka od mrtvého, Minulá provinění a Hlubší než hrob.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..