Svetozár Olovrant – Juraj Jánošík® a parní templ

0

Už je tomu více než rok, co se mezi nás na svém parním kempelenu přiřítil Juraj Jánošík, aby se pustil do boje proti Dračímu řádu. Tohohle nezdolného zbojníka však nezastaví ani zrádný Covid-19, a tak je parokokový hrdina zpět i se svou valaškou. Tentokrát se bude muset vydat napříč celou Evropou, aby se podíval na zoubek parnímu templu…

Po nadějné a veskrze pozitivně přijaté prvotině, v níž tajemný Svetozár Olovrant postavil Juraje Jánošíka proti rebelujícím Čechům vybavených elektrickými draky Prokopa Diviše a zlotřilé čarodějnici ve službách nekromantického Dračího řádu, přichází s dalším pokračováním příběhu nejznámějšího slovenského zbojníka. Ten se tak opět ocitá v alternativní historii, v níž se potkává magie, pára a skutečné postavy kolem kterých tento autor staví svůj další příběh.

Pokud jste se s Jánošíkem od Olovranta již setkali, nebude pro vás aktuální novinka velkým překvapením. Autor i tentokrát staví na stejných základech a čtenářům tak předkládá skutečně zběsilou jízdu, která opět umně balancuje mezi vážně míněnou akční fantastikou a parodií, ve které se nic nebere vážně. I díky tomu je Juraj Jánošík a parní templ ještě o chloupek šílenější a zběsilejší, než tomu bylo v první knize. Električtí draci a zlotřilé čarodějnice tak byli pouhý začátek…

Jánošík tentokrát čelí obvinění z atentátu na českého krále Hirama I. A tak musí náš hrdina nejen uprchnout na svém parním kempelenu před Janem Sladkým Kozinou, ale taktéž vypátrat, kdo za podlým útokem stojí, aby očistil svoje jméno. Šílená road movie napříč Evropou tak může začít. Jeho pátrání ho zavede z Terchové až do Paříže, Haagu a Londýna. A věřte, že ani tentokrát nebude mít jeho parní valaška o práci nouzi.

Olovrantovi se už v první knize podařilo vytvořit opravdu zajímavou verzi naší historie, ve které si autor nebere s ničím servítky, Dokonce by se chtělo říct, že Olovrantovi není nic svaté a neváhá překročit všechny meze. Autor se tak mnohdy pohybuje na skutečně tenkém ledě, což samozřejmě všichni čtenáři nemusí kvitovat úplně s povděkem. To ostatně bylo vidět již u první autorovi knihy, kde se čtenáři rozdělili v podstatě na dva tábory.

Zároveň je však potřeba říct, že jakkoliv působí Jánošíkova nová dobrodružství navenek naprosto šíleně, vše v nich funguje na jedničku a v rámci mezí dává i smysl. Olovrantovi se tak podařilo vytvořit opravdu originální svět v němž hrají pára a fantastické stroje prim. Autor vše navíc okořeňuje i špetkou magie a alchymistických nauk, které celému prostředí dodávají na atraktivitě a posouvají jej ještě blíže fantastickému žánru. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotný Juro Jánošík, který by s přehledem mohl vyzvat na souboj i Chucka Norrise.

Avšak právě v tom tkví kouzlo Olovrantova příběhu. Ten zde nebere nic příliš vážně, zároveň však nesklouzává k prvoplánové parodii a daří se mu vše udržet v jasně daných mezích. Nemalou měrou tomu dopomáhá i celkový rozsah knihy. Na 176 stranách si nemůžete moc vyskakovat a tak zde skutečně nezbylo moc prostoru pro nějaké to hlubší laborování. Díky tomu si ale kniha, stejně jako její starší sestřička, zachovává  úžasný spád, který umocňuje nemalé množství akce, hektolitry pálenky, osobitého humoru i sexu, který si s hlavním hrdinou budete užívat opravdu vrchovatými doušky. Celkový dojem pak nemalou měrou podtrhují i skvělé ilustrace Mikoláše Podrockého, které dodávají Jánošíkovi na patřičné atmosféře a skvěle souzní s celkovým pojetím příběhu.

Juraj Jánošík® a parní templ tak stejně jako jeho předchůdce vsází především na nenáročnou akční zábavu, jejímž úkolem je především čtenáře pobavit. Pokud se vám Olovrant trefil do vkusu už svou předchozí knihou bude i aktuální novinka pro vás jasnou volbou. Autor opět spřádá dohromady opravdu zajímavý mix nejroztodivnějších prvků, které dávají dohromady skutečně ujetou zábavu, která má rozhodně šanci zaujmout. Zároveň zde však daleko více než kdekoliv jinde bude záležet na tom, zda se dokážete s autorem naladit na stejnou notu.SVETOZÁR OLOVRANT – JURAJ JÁNOŠÍK A PARNÍ TEMPL
PŘELOŽIL: RICHARD KLÍČNÍK
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 176
ORIG. NÁZEV: Juraj Jánošík a parný chrám
ISBN: 978-80-257-3289-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..