Stephen Williams – Dívka, která si říkala Tuesday

0

ANOTACE:
Hluboko pod ulicemi Londýna žije Tuesday. Labyrint opuštěných tunelů se stal jejím domovem i útočištěm. Sem se uchýlila, aby se schovala před lidmi, kteří jí krutě ublížili. Odtud se jim mstí. Ukradli jí celý život. A ona jim teď vezme ten jejich. Nemá už totiž co ztratit.
Když se objeví spojení mezi Tuesday a brutálními útoky na členy londýnského gangu, přistane případ na stole detektiva Losse: vyhořelého policajta, kterého pronásleduje stín nikdy nevyřešené vraždy jeho dcery.
Před třemi lety mu zemřela v náručí. Přišel pozdě a nikdy si to nepřestal vyčítat. Co je to za policajta, když neumí najít ani vraha vlastní dcery? Teď ale Loss poprvé znovu cítí naději: možná je právě případ Tuesday klíčem ke zjištění, proč musela jeho dcera zemřít.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Už loni nakladatelství Domino ukázalo, že má pro své fanoušky schovaných pěkných pár es v rukávu. Krásným důkazem byl psychothriller TY, který patřil mezi literární překvapení jara. V Dominu však neusnuli na vavřínech a servírují nám další lahůdku, která může směle útočit na titul thriller roku. Seznamte se s Dívkou, která si říkala Tuesday…

img_5703a8f875da4Když loni vyšla tato kniha v domovské Británii, zapůsobila na tamní literární scéně jako blesk z čistého nebe. Ostatně není divu, pro Stephena Williamse je “Tuesday” fakticky jeho románovým debutem. Do té doby se mohl pyšnit pouze sbírkou básní a knihou povídek. Od nich je přeci jen tento akční thriller poněkud odlišný. Rozhodně však můžeme říct, že tato poloha autorovi rozhodně svědčí.

Spolu s hlavní hrdinkou prozkoumáme nejtemnější zákoutí Londýna a nahlédneme i do dávno zapomenutých míst. A právě prostředí, ve kterém se kniha odehrává, je jedním z největších taháků knihy. Dávno zapomenuté tunely londýnského metra skrývají mnohá tajemství a ve spojení s tajemnou hrdinkou, která se rozhodla vzít zákon do vlastních rukou, bude tato kombinace pro nejednoho čtenáře velkým lákadlem.

Kapitolou samou pro sebe je i samotná Tuesday. Ta rozhodně není tradičním hlavním hrdinou, který stojí na správné straně zákona. Přestože za ní zůstává větší než malé množství mrtvých a zmrzačených, neubráníte se nutkání jí od samotného začátku fandit a držet palce. Její krvavá pomsta má však více než pádné důvody stejně tak jako fakt, proč již řadu let přežívá ukrytá hluboko pod londýnskými ulicemi. Odpovědi na tyto otázky však autor dávkuje v přesně daných dávkách a nutí tak čtenáře otáčet stranu za stranou.

Williams má navíc opravdu skvělý vypravěčský talent, který ještě umocňuje krátkými údernými kapitolami. Díky tomu vám příběh čítající lehce přes 300 stran uplyne jako voda a vy budete neodvratně toužit po pokračování. Právě pro pokračování si autor nechal lehce otevřená vrátka samotným závěrem knihy. Děj je tak sice ukončený, ovšem prostor pro další zběsilé dobrodružství této samozvané strážkyně zákona zde rozhodně je.

51ynsgWcE9L._SX324_BO1,204,203,200_Lákadel je u této knihy  opravdu hodně. Pokud však čekáte šokující jízdu od začátku do konce prošpikovanou originálními nápady, budete možná trošku zklamáni. Přestože je vše zabaleno do líbivého a na první pohled originálního kabátku, naleznete zde dlouhou řadu převzatých prvků, se kterými jsme se již mohli setkat. Začít můžeme například hned u hlavní hrdinky – Tuesday je ve své podstatě trochu extrémnější verzí Lisbeth Salanderové, čehož si všímají i zahraniční recenze a po dočtení sami zjistíte, že na tom opravdu něco je. Na druhou stranu je však Larssonova hrdinka Tuesday přeci jen více vykreslena.

Dál můžeme pokračovat například policejním důstojníkem Lossem, jenž před několika lety přišel za tragických okolností o dceru a dodnes se s touto ztrátou nedokázal vyrovnat. I jeho lesbická kolegyně není ve světě thrillerů a detektivek úplnou neznámou. Když k tomu připočteme již tradiční boj za práva slabých a utlačovaných, je více než jasné, že se žádné velké překvapení konat nebude. Abychom však autorovi úplně nekřivdili, pár zajímavých nápadů zde samozřejmě nalezneme. Ovšem tím nejpodstatnějším je fakt, že Williams dokázal vše poskládat do velice atraktivního a úžasně čtivého celku, který vás naprosto pohltí již od úvodní strany.

Těžko říct, zda Dívka, která si říkala Tuesday, bude patřit mezi to úplně nejlepší, co se letos mezi thrillery najde. Jisté však je, že má opravdu více než dobře nakročeno. Autor se nesnaží zbytečně vymýšlet nějaké novoty a staví tak na základech, které jsou léty prověřené a skvěle fungují. K tomu přidal originální hrdinku s atraktivním prostředím a zajímavý příběh, jenž vás doslova uhrane. Nečekejte žádnou vysokou literaturu, ale opravdu výbornou oddechovku, do které je opravdu radost se začíst.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..