Simon Brett – Zavražděná vévodkyně

0

Extrémně urozený, avšak poněkud slabomyslný aristokrat Blotto a jeho extrémně inteligentní a krásná sestra Twinks se účastní víkendového dýchánku na jednom venkovském sídle, když dojde k maléru. Jejich hostitelka, vévodkyně vdova z Melmontu je zavražděna. Amatérský detektiv, který je shodou okolností také přítomen, obviní z vraždy Corkyho Froggeta, osobního řidiče rodiny Lyminsterů. Blotto a Twinks mohou Corkyho nevinu dokázat pouze jediným způsobem: odhalením skutečného pachatele. Tak začíná vyšetřování dalšího detektivního případu aristokratického dua, které čtenáře provede opiovým doupětem v londýnské čtvrti Limehouse, skotským hradem, starým cornwallským dolem na cínovou rudu, aby nakonec vyvrcholilo napínavým soubojem v samotném nervovém centru proradného Společenství krvavé ruky

…………………………………………………………….

Není to tak dlouho, co u nakladatelství XYZ vyšla první kniha detektivní série Simona Bretta. Tato humorně pojatá detektivka si své čtenáře rozhodně najde, a jak se zdá, i XYZ s touto sérií nadále počítá. Na pulty českých knihkupců právě míří nejnovější dobrodružství potrhlé dvojice detektivů z Tawcesteru pod názvem Zavražděná vévodkyně a další díly se již chystají.

9b71b01092f4138ecf698180d58ac31bSimona Bretta u nás čtenáři znají hlavně díky jeho “Prevítské” sérii a i když jsme se již mohli setkat s pár vlaštovkami z detektivním žánru, které u nás od tohoto autora vyšly, nejednalo se o nic výjimečného, a tak knihy rychle upadly v zapomnění. XYZ ovšem sází na humornou vlnu, kterou Brett předvedl již ve zmíněných “Prevítech”, a tak přinášejí čtenářům odlehčený příběh plný anglického humoru, jenž svým nadhledem a nadsázkou zaujme nejednoho čtenáře.

Stejně jako v předchozím díle, ani zde autor na nic nečeká a vrhá čtenáře rovnou do víru událostí. Na rozdíl od prvního dílu, kde se čtenáři dočkali mrtvoly prakticky na druhé straně, zde si na ní musejí chvíli počkat, jelikož se hrdinové vydávají na prodloužený víkend ke známé vévodkyni vdově z Melmontu. Mimochodem Blotto z toho není právě nadšený, jelikož se ho jeho matka chystá oženit právě s dcerou zmíněné vévodkyně. Jenže kdepak Blotto, on a manželství jde k sobě asi jako kočka s myší.

Bohužel se zdá, že se z toho asi nevyvlíkne. Navíc přitvrzuje ve chvíli, kdy je jejich hostitelka objevena mrtvá. O tom, že byla zavražděna nemůže být pochyb. Otázkou ovšem zůstává, kdo a proč ji zabil. Jeden z přítomných naneštěstí obviní z vraždy osobního řidiče Lyminsterů. Některé důkazy tomu bohužel nasvědčují, avšak Blotto a Twinks tomu rozhodně nevěří. A tak na nich zůstává nelehký úkol, odhalit skutečného pachatele a znovu tak očistit jméno svého rodu.

9781934609927Čtenáři, kteří se již s prostředím a touto sympatickou dvojicí hlavních hrdinů seznámili v předchozí knize, zde budou jako doma. Opět na nás čeká příběh z aristokratických kruhů, které autor tentokrát oživil o tajemný spolek, jehož hlavním posláním rozhodně není pomáhat druhým. Brett se navíc vyvaroval i neexistujícím zemím, které v nás Češích mohly vyvolávat trochu smíšené pocity, jako například v minulé knize zmíněná Středoevropa, .

A přestože má tato série v podstatě seriózní základ, přeci jen vraždy jsou v drtivé většině vážná věc, autor svým příběhům dodává obrovskou porci nadsázky smíchanou s jeho specifickým anglickým humorem. A právě tato kombinace dodává knihám jedinečné kouzlo, pro které si je mohou čtenáři oblíbit.

V této, ani v předchozí knize se navíc autor nijak nesnažil zastírat to, že se ve své podstatě jedná o brak. Ba právě naopak, dá se říci, že se knihy ke své příslušnosti hrdě hlásí. I díky tomu si čtenáři mohou naplno vychutnat samotný příběh, bez přehnaných očekávání, která by v těchto případech zůstala nenaplněna. Zavražděná vévodkyně je zkrátka velmi příjemná oddechovka, která dokáže skvěle zpříjemnit cestu do práce, či školy.

Kniha vychází v nakladatelství XYZ
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avSimon Anthony Lee Brett, spisovatel především detektivních románů, se narodil v Surrey (Anglie) roku 1945. Vystudoval angličtinu na Oxford University. Mezi lety 1967 a 1977 pracoval jako producent pro rádio BBC. Několik let během této doby strávil i prací pro Thames Television. První svou novelu publikoval Brett v roce 1975, čímž zahájil sérii knih o herci Charlesi Parisovi. V roce 1979 se pak rozhodl dát se na dráhu spisovatele na plný úvazek.

Brett napsal řadu detektivních knih, humorných novel, dětských knih a antologií. V roce 1986 započal sérii detektivních knih o vdově Pargeterové. Kromě toho je autorem četných rozhlasových a televizních seriálů (No Commitments, Dear Diary, Smelling of Roses, After Henry).Nejlépe prodávanou (a v Čechách nejznámější) se stala jeho humoristická trilogie How to be a Little Sod (Prevítem snadno a rychle). Romány jsou psány formou deníku malého dítěte. Jejím prostřednictvím Brett popisuje, jak fiktivní malé dítě myslí (tedy přesně jako dospělý, navíc poměrně egoisticky, snaží se záměrně zlobit).

V současné době žije Simon Brett v Západním Sussexu.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..