Sergej Lukjaněnko – Noční hlídka

0

ANOTACE:
Mezi námi žijí Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy. Legenda vypráví o dávných časech, kdy jejich armády sváděly nelítostný a nebezpečně vyrovnaný boj. Aby jejich soupeření nezničilo celý svět a aby zůstala zachována rovnováha, uzavřeli spolu Dohodu.
Světlí drží Noční hlídku a bdí nad činy Temných, armáda temnoty při Denní hlídce kontroluje počínání Světlých. Díky vzájemnému respektu je tak svět ušetřen nejhorších katastrof.
Jenže to se má změnit. Staletí trvající rovnováhu má vychýlit příchod „Velkého Jiného“. Dávné proroctví popisuje jak zničení křehkého smíru, tak strašlivou válku, která uvede svět do nové éry strachu a hrůzy. Ten čas právě nastal…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ačkoliv u nás nemají ruští autoři vůbec na růžích ustláno, pár výjimek se naštěstí najde. Jednou z nich je bezpochyby i Sergej Vasiljevič Lukjaněnko, jenž po právu patři mezi největší hvězdy ruské fantastiky. Českým čtenářům je znám především díky své úspěšné sérii Hlídka, jejíž první díl se po jedenácti letech od svého prvního uvedení na náš trh dočkal nového vydání, konečně v pevné vazbě.

Nocni Hlidka nováUplynulo tak již hezkých pár let od prvního vydání, kdy Argo společně s Tritonem spojili své síly a přinesli svým čtenářům originální fantasy sérii z dálného východu. Nutno říct, že tento krok byl vcelku odvážný, protože ani dnes u nás moc ruské fantastiky nevychází. Lukjaněnko byl však evidentně trefou do černého, jelikož do dneška mu u nás vyšlo již více než dvacet knih. Otázkou však zůstává jestli i po více než deseti letech má Noční hlídka čtenářům co nabídnout?

Ostatně, každý správný fantasta se s touto sérií již nejspíše potkal a dělat tak nějaké dalekosáhlé rozbory bude vcelku zbytečné. Pokud vás však z nějakého neznámého důvodu tato série až doposud míjela, je právě její nové vydání tou pravou příležitostí doplnit si “vzdělání” a vydat se do světa v němž ani na okamžik nepolevuje neustálý boj mezi silami Světla a Tmy.

Právě tradiční boj Dobra a Zla je hlavním námětem celé série. Lukjaněnko jej však dokázal zabalit do vcelku neotřelého kabátku, jenž rozhodně láká k přečtení. Světlo a Tma však  uzavřely mír zapečetěný Dohodou, jejíž dodržování mají ohlídat takzvané hlídky. Noční, za stranu Světla a Denní, která naopak hájí zájmy Tmy. K tomu všemu se navíc přidávají Jiní, lidé v nichž se probudili nadpřirozené schopnosti, jenž dokáží převážit misky vah na tu, či onu stranu. To vše zasazené do atraktivního prostředí Moskvy 90. let…

Uprostřed tohoto všeho soupeření a poměřování sil se ocitá Anton, náš hlavní hrdina, podprůměrný mág a člen Noční hlídky, kolem kterého se točí samotný příběh. Ten je rozdělen do třech samostatných částí a přestože se dá každá část číst samostatně, společně tvoří celek, jenž nás posouvá příběhem kupředu. Ten se navíc rozhodně nedá označit za jednoduchý, či doslova přímočarý. Přesto nás autor přesně vede všemi nástrahami, které pro své hrdiny přichystal, díky tomu ubíhá strana za stranou doslova bleskovou rychlostí a těch 400 stran, které na čtenáře čeká uběhne jako voda.

250px-Lukianenko,_SergeyJedním z největších lákadel této knihy je bezpochyby atmosféra a prostředí, ve které se příběh odehrává. Moskva devadesátých let je rozhodně velmi zajímavé místo a Lukjaněnko jej dokázal vylíčit do nejmenších podrobností. Popisy Moskvy v pevném sevření nelítostné ruské zimy jsou vpravdě uchvacující a společně s akcí nabitým příběhem, dávají dohromady opravu lákavý mix  k přečtení.

Noční hlídka samozřejmě není dokonalá, autor se nevyvaroval některých chybek a například filozofické pasáže mohou některé čtenáře docela dost odradit. I s poněkud nečekaným zvratem, který si autor pro nás připravil může někdo nesouhlasit a může být dokonce menším zklamáním. Je si však potřeba uvědomit, že se jedná pouze o první díl celé série a autor má vše docela dobře promyšlené.

Přestože Noční hlídka nepatří mezi nejnovější tituly, rozhodně má stále co nabídnout. Navíc je skvělou ukázkou toho, že ruská fantastika by si u nás zasloužila daleko více pozornosti, než se jí prozatím dostává. Prozatím se tak musíme spokojit s ojedinělými vlaštovkami a být rádi, že se nakladatelé rozhodli alespoň pro některé autory z této země. V případě Lukjaněnka navíc můžeme brát jako příjemný bonus fakt, že se jeho nejúspěšnější série dočkala nového vydání v pevné vazbě. Protože po Noční hlídce jsou již v plánu i další díly této série v novém vydání, nemusíte se tedy obávat, že se nedočkáte dalšího dílu.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply