Sergej Lukjaněnko – Noční hlídka

0
ANOTACE:

Mezi námi žijí Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy. Legenda vypráví o dávných časech, kdy jejich armády sváděly nelítostný a nebezpečně vyrovnaný boj. Aby jejich soupeření nezničilo celý svět a aby zůstala zachována rovnováha, uzavřeli spolu Dohodu.
Světlí drží Noční hlídku a bdí nad činy Temných, armáda temnoty při Denní hlídce kontroluje počínání Světlých. Díky vzájemnému respektu je tak svět ušetřen nejhorších katastrof.
Jenže to se má změnit. Staletí trvající rovnováhu má vychýlit příchod „Velkého Jiného“. Dávné proroctví popisuje jak zničení křehkého smíru, tak strašlivou válku, která uvede svět do nové éry strachu a hrůzy. Ten čas právě nastal…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Už jsou tomu více než tři roky, co nám nakladatelství Argo společně s Tritonem přineslo nové hardbackové vydání legendární Noční hlídky Sergeje Vasiljeviče Lukjaněnka, jenž po právu patří mezi největší hvězdy ruské fantastiky. S menším odstupem toto reprezentativnější vydání doplnila i audiokniha v podání Jiřího Černého od vydavatelství Tympanum. Nastala tak ideální doba si tuto legendu ruské fantastiky opět trochu připomenout.

Uplynulo tak již hezkých pár let od prvního vydání, kdy Argo společně s Tritonem spojili své síly a přinesli svým čtenářům originální fantasy sérii z dálného východu. Nutno říct, že tento krok byl vcelku odvážný, protože ani dnes u nás moc ruské fantastiky nevychází. Lukjaněnko byl však evidentně trefou do černého, jelikož do dneška mu u nás vyšlo již více než dvacet knih. Má však legendární Noční hlídka co fanouškům nabídnout i dnes? 

Ostatně, každý správný fantasta se s touto sérií již nejspíše potkal a dělat tak nějaké dalekosáhlé rozbory bude vcelku zbytečné. Pokud vás však z nějakého neznámého důvodu tato série až doposud míjela, je právě její nové vydání tou pravou příležitostí doplnit si “vzdělání” a vydat se do světa v němž ani na okamžik nepolevuje neustálý boj mezi silami Světla a Tmy.

Právě tradiční boj Dobra a Zla je hlavním námětem celé série. Lukjaněnko jej však dokázal zabalit do vcelku neotřelého kabátku, jenž rozhodně láká k přečtení. Světlo a Tma však  uzavřely mír zapečetěný Dohodou, jejíž dodržování mají ohlídat takzvané hlídky. Noční, za stranu Světla a Denní, která naopak hájí zájmy Tmy. K tomu všemu se navíc přidávají Jiní, lidé v nichž se probudili nadpřirozené schopnosti, jenž dokáží převážit misky vah na tu, či onu stranu. To vše zasazené do atraktivního prostředí Moskvy 90. let…

Ostatně jedním z největších lákadel této knihy je bezpochyby právě atmosféra a prostředí, ve které se příběh odehrává. Moskva devadesátých let je rozhodně velmi zajímavé místo a Lukjaněnko jej dokázal vylíčit do nejmenších podrobností. Popisy Moskvy v pevném sevření nelítostné ruské zimy jsou vpravdě uchvacující a společně s akcí nabitým příběhem, dávají dohromady opravu lákavý mix.

Postupně se tak před námi začne otevírat příběh Antona, hlavního hrdiny, podprůměrného mága a člena Noční hlídky. Příběh je rozdělen do třech samostatných částí a přestože se dá každá část číst samostatně, společně tvoří celek, jenž nás posouvá děj kupředu. Ten se navíc rozhodně nedá označit za jednoduchý, či doslova přímočarý. Přesto nás autor přesně vede všemi nástrahami, které pro své hrdiny přichystal, díky tomu ubíhá strana za stranou doslova bleskovou rychlostí a těch 400 stran, které na čtenáře čeká uběhne jako voda.

Zde se musím maličko pozastavit a opět zmínit audioknižní verzi této knihy. Ačkoliv má klasická kniha 400 stran, její audioknižní sestřička nabobtnala díky rozvážnému přednesu herce Jiřího Černého na více než 17 hodin. S tímto interpretem jsme zatím neměli moc možností se setkat, a tak je Noční hlídka v podstatě jeho prvním větším audioknižním titulem. A nutno říct, že se s touto výzvou vypořádal se ctí. 

Oproti svým zkušenějším kolegům sice tolik nepracuje z hlasem a nedává do vyprávění tolik barvitosti, jeho přednes je však čistý, nikde nezadrhává a vůbec se jeho hlas velmi dobře poslouchá. Možná až moc. S ubíhajícími hodinami se totiž dostaví neodvratný pocit monotónnosti, kdy vás Černého přednes začne maličko uspávat. Zde by se bezpochyby hodila o něco větší práce s hlasem, která by nemalou měrou pomohla tyto pocity narušit a rozbít.

Ty sice do určité míry narušuje vcelku povedený hudební doprovod, jenž se neomezuje pouze na předěly mezi kapitolami, ale zaměřuje se především na hudební pokres během samotného čtení. Ten tak navazuje velice příjemný dojem, navíc nikterak nenarušuje samotný výkon interpreta, ale pomáhá dotvářet celkovou atmosféru knihy. I přesto, že se Jiří Černý bezpochyby snaží a vůbec celkové zpracování audioknihy je na velice dobré úrovni, Noční hlídce na příčky nejvyšší přeci jen něco chybí. Ač to nebývá pravidlem, tak původní klasická kniha dopadne pravděpodobně v celkovém hodnocení o chloupek líp, než její audioknižní verze. Vyznavači klasického čtení, však mohou být přeci jen vcelku spokojeni.

Avšak abychom samotné audioknize nekřivdili ani samotná Noční hlídka samozřejmě není dokonalá. Autor se nevyvaroval některých chybek a například filozofické pasáže mohou některé čtenáře docela dost odradit. I s poněkud nečekaným zvratem, který si autor pro nás připravil může někdo nesouhlasit a může být dokonce menším zklamáním. To ostatně platí i pro samotný závěr knihy, který bych osobně rozhodně neoznačil za grandiózní. Je si však potřeba uvědomit, že se jedná pouze o první díl celé série a autor má vše docela dobře promyšlené.

Přestože Noční hlídka nepatří mezi nejnovější tituly, rozhodně má stále co nabídnout. Ostatně kdyby tomu tak nebylo, jen těžko by se dočkala i své audioknižní verze, která nám dává možnost užít si tento příběh i na místech, kde na klasické čtení není moc prostoru. Nezbývá tedy než doufat, že se stejně jako knižní série, dočká i audioknižní verze dalších dílů. Byť bych u nich osobně rozhodně docenil o něco větší práci s hlasem, celkový dojem by to pak přeci jen posunulo zase o stupínek výš.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..