Santiago Garcia & David Rubín – Béowulf

0

Béowulf patří bezpochyby k největším hrdinským příběhům všech dob. Příběh, jenž inspiroval bezpočet věhlasných autorů při tvorbě svých děl, dodnes patří k pilířům evropské kultury, a tak bychom na něj neměli zapomínat. Navíc díky Santiagu Garciovi máme nyní jedinečnou možnost si tento fantastický epos užít i ve stravitelnější komiksové podobě se stylizovanou kresbou Davida Rubína.

Ačkoliv tento staroanglický hrdinský epos patří k základům literatury, k přečtení původního díla se odváží jen málokdo. Pokud přeci jen mezi tyto odvážlivce patříte máte možnost sáhnout po publikaci od nakladatelství Jitro, které v letošním roce přineslo na náš trh nové rozšířené vydání Béowulfa s ilustracemi Františka Štorma. Pro nás ostatní je zde právě komiksová adaptace od autorského dua Garcia Rubín. 

Ti nám předkládají dnes již klasický příběh, v němž se podíváme do dánského království, kde řádí mýtický Grendel – zplozenec Kaina a hada, požírající lidské maso. Celý národ je tak odsouzen ke zkáze a pomoci mu může snad jen zázrak. A ten skutečně přichází. Z druhého břehu moře připlouvá na pomoc hrdina Béowulf, mladý válečník, jenž se rozhodne zbavit Grendela jednou pro vždy. A právě zde sledujeme začátek legendy, která přetrvala staletí a stala se nejvýznamnějším dílem staroanglické literatury.

Španělské autorské duo Santiago García a David Rubín nyní přivádí tuto slavnou báseň do 21. století v podobě grafického románu, který na náš trh přináší nakladatelství Argo ve své velkoformátové řadě Argomiks. Jak to tak už ale bývá, pár ALE se zde vcelku pochopitelně najde. V případě Béowulfa to však není tak úplně jednoduché a závěrečné hodnocení se bude z velké části odvíjet od toho, jak dobře znáte původní předlohu.

Vzhledem k celkovému konceptu i samotnému komiksovému médiu samozřejmě nemůžeme očekávat plnohodnotnou adaptaci, která by toto květnaté dílo pokryla v celé své šíři. A právě to může být pro celou řadu čtenářů kámen úrazu. Garcia se totiž rozhodl pro značné zjednodušení, kde zachovává v podstatě pouze základní kostru příběhu. Ta sice pokrývá vše důležité, zároveň však z Béowulfa dělá relativně jednoduchý přímočarý příběh. Ten navíc staví především na akčních scénách a samotném boji. Díky tomu je vyznění komiksového příběhu lehce odlišné od originálu. To se projevuje především na jednotlivých charakterech a jejich propracovanosti, která zde ustupuje do pozadí. To je samozřejmě škoda a maličko to kazí celkový dojem.

Na straně druhé je však třeba brát v potaz i fakt, že nikde nebylo řečeno, že tento komiks má být plnohodnotnou adaptací původního díla. Ostatně, vzhledem k rozsahu obou děl to není ani úplně možné. Díky tomu může komiks působit místy zbytečně zkratkovitě. Zároveň se mu však nedá upřít perfektní atmosféra a originální grafické zpracování.

To je ostatně jedním z nejvýraznějších aspektů celého komiksu. Rubínova kresba je v případě Béowulfa opravdu hodně specifická a jeho styl tak nemusí vyhovovat úplně všem. Rubín zde vsází na lehce karikaturní vzhled postav s neúměrně velkýma očima. To se sice k vážně míněnému komiksu s vikingskou tématikou na první pohled úplně nehodí a minimálně ze začátku to může působit maličko zvláštně, na straně druhé si právě díky Rubínově kresbě Béowulfa jen tak s jiným komiksem nespletete.

Pokud se vám však Rubínova kresba trefí, stejně jako samotný příběh do vkusu, máte se skutečně na co těšit. Velký formát celkovému vyznění komiksu nemalou měrou napomáhá a i díky němu je tento komiks, minimálně po vizuální stránce, opravdu zajímavým kouskem. Pokud se tedy rádi kocháte a je vám blízká tématika severské mytologie, mohl by vás Béowulf bezesporu zaujmout.BÉOWULF
SCÉNÁŘ: SANTIAGO GARCIA
KRESBA: DAVID RUBÍN
PŘELOŽIL: ONDŘEJ HRÁCH
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 200
ORIG. NÁZEV: Béowulf
ISBN: 978-80-257-3244-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..