S. Thunberg & A. Roslund – Made in Sweden

1

ANOTACE:
Všechno si natrénovali. Vteřinu po vteřině. Každý pohyb. Žádný svědek nebude schopen říct, co se vlastně stalo, žádný policista nebude schopen najít jedinou stopu. Když se třem bratrům před mnoha lety rozpadla rodina, stmelilo je to dohromady. Leo, Felix a Vincent – na tato tři jména už nikdy nezapomenete.
Made in Sweden je román o nejbezohlednějším a současně nejvynalézavějším gangu, který kdy Švédsko zažilo. O bankovních lupičích, kteří přišli odnikud. Ale také o jedné rodině, sourozenecké lásce, která nezná hranic a o otcích a synech. O skutečnosti, která se stává fikcí – Made in Sweden je příběh volně inspirovaný činností takzvaného Vojenského gangu, který působil ve Švédsku v 90. letech.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Severské detektivky se u nás stále těší značné oblibě. Tentokrát však vychází kniha, která sice do tohoto žánru spadat může, ovšem více než fikcí je volným převyprávěním drsného příběhu zločineckého gangu, který v průběhu devadesátých let působil ve Švédsku. A již teď vám mohu slíbit, že Made in Sweden je jízda od začátku až do konce.

largeZa touto knihou nestojí nikdo jiný než jeden z členů rodiny, která stvořila takzvaný Vojenský gang. Ovšem zatím co jeho bratři přepadávali banky a dodávky s cenným nákladem, tíhl Stefan Thunberg spíše k umění. A tak o aktivitách své rodiny sice věděl, ale nijak se do nich nezapojoval. Díky tomu může dnes přednést svým fanouškům tento příběh vystřižený jako z Hollywoodského thrilleru. S tím rozdílem, že tohle je krutá realita.

Stefan Thunberg sice na literárním poli neoplývá velkými zkušenostmi, ovšem co se týče scénáristiky, patří ve Skandinávii mezi opravdové celebrity. Ostatně, na svém kontě má takové tituly jako V zájmu státu, Lovci 2, ale především pak kritiky vysoce ceněné televizní série Wallander. K tvorbě Made in Sweden tak přizval zkušeného kolegu Anderse Roslunda, kterého můžou znát i čeští čtenáři díky knihám Box 21, Odplata či Tři vteřiny. Společně pak poskládali fascinující příběh o jednom z nejvynalézavějších gangů, jaké kdy Švédsko poznalo.

Ve své podstatě zde máme další klasický detektivní thriller. Ve Švédsku začal působit nový zločinecký gang na který je místní policie zatím krátká. Nic před nimi neobstojí. A je jedno, jestli se jedná o dodávku, která převáží takřka deset milionů v hotovosti, nebo některou z bank. Navíc za sebou prakticky nezanechávají žádné stopy podle kterých by je mohla policie vypátrat. Jediným poznávacím znamením je jejich perfektní vybavení, o kterém nikdo netuší, kde k němu přišli. Policie je bezradná, ovšem stále se utěšuje tím, že jednoho dne zkrátka musí udělat někde chybu…

9200000028790057Tato příběhová část slibuje opravdu adrenalinovou jízdu, která čtenáře nenechá vydechnout až do samého konce. Místy se až nechce věřit, že se něco takového mohlo opravdu dít. Však právě tento nádech autenticity je a bude největším lákadlem tohoto originálního kousku. Pokud bychom však zůstali jenom u zločinů, byl by samotný příběh dosti lineární a tak se autoři rozhodli zapracovat i na vedlejší dějové linii.

V té nahlédneme do soukromý hlavních hrdinů. Hlavně do jejich minulosti, která utvářela jejich osobnost a svým způsobem tak stála u samotného zrodu Vojenského gangu. Na pozadí akčních honiček a násilných přepadení se před čtenáři odehrává i příběh tří dětí, které vyrůstali v neustálém strachu ze svého despotického otce alkoholika, který rozhodně nejde pro ránu daleko.

Pokud bychom Made in Sweden brali jako další severskou kriminálku či thriller, asi by vcelku rychle zapadl mezi ostatní tituly. A to i přesto, že se jedná o opravdu dobře napsaný a vygradovaný kousek, který má čtenářům rozhodně co nabídnout. Ovšem díky tomu, že vychází ze skutečných událostí a navíc jej napsal člověk, který byl toho všeho součástí, získá tato kniha takřka okamžitě pár bodů k dobru, které jí pomohou, aby v tvrdé konkurenci obstála. A upřímně, je to opravdu dobře, protože tato kniha dokáže zaujmout. Stačí se jen začíst a budete ji odkládat jen velice těžko.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Pingback: Made in Sweden reviewed on Schefikuv Blog |

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..