Robert Jackson Bennett – Čaropisci

0

Autor oceňované fantasy ságy Božská města Robert Jackson Bennett se vrací na scénu, aby pro své fanoušky přichystal další lahůdku. Tentokrát nás zve do světa poháněného industrializovanou magií. Světa ovládaného čtyřmi kupeckými rody, jejichž touha po moci nezná hranic. Objevte kouzlo dávných hierofantů, augů a skribování v úvodním díle nové výpravné fantasy ságy Záhutí. Čaropisci přicházejí…

Od chvíle, kdy se nám Robert Jackson Bennett představil poprvé uběhly už více než čtyři roky. Za tu doby si tento původně neznámý autor stihl získat i u nás vcelku slušný zástup fanoušků, kteří si velice oblíbili jeho trilogii Božská města. Tato série zaujala nejen povedeným příběhem, ale především jedinečným popisem světa, který si vás zcela získal. Úspěch tak na sebe vcelku pochopitelně nenechal dlouho čekat. Bennett tak za tu dobu posbíral celou řadu ocenění a úspěchů. Je tedy více než jasné, že každé jeho další dílo bude vyhlíženo s nemalým očekáváním.

Nyní se díky nakladatelství Host můžeme přesvědčit na vlastní kůži, zda se autorovi podaří navázat na úspěch své nejznámější fantasy série Božská města. Mimochodem, už samotná anotace dává tušit, že i tentokrát se můžeme těšit na neskutečně precizně propracovaný svět, jenž autor i zde vykreslil opravdu do nejmenších detailů. Ostatně, asi nebude žádným velkým překvapením, že to bude právě svět a jeho fungování, které se stane jedním z největších lákadel celé knihy. 

Ta je mimochodem dostupná ve všech myslitelných formátech. A tak vedle klasické papírové knihy můžete sáhnout i po té elektronické. Potažmo po takřka 18 hodinové nahrávce z produkce Audiotéky, o jejíž načtení se postarala Jitka Ježková, se kterou jsme se mohli setkat například i u Naslouchače Petry Stehlíkové. Ta se může mimochodem pyšnit Cenou Bystrouška za rok 2020. To však již maličko odbočuji a předbíhám vraťme se zpět k Bennettovi a jeho Čaropiscům, kteří se pyšní neskutečně propracovaným světem.

Jak již bylo řečeno, autor si na fungování světa dal opravdu záležet a popisuje nám zde vše do nejmenších detailů. Postupně tak odhalujeme tajemství dávné civilizace hierofantů, která zde současnému lidskému pokolení zanechala odkaz v podobě skribů, speciálních kouzelných znaků, pomocí nichž dokáže jejich zapisovatel přetvářet realitu k obrazu svému. Asi tušíte, že toto umění není dostupné úplně každému. Soupeřivé korporace již za pomocí skribů přeměnily celé město v ohromný nemilosrdný stroj na peníze. S mocí však přichází chuť, ale také nebezpečí, že se vám vše vymkne z rukou.

O tom ví své Sancie Gradová, zlodějka, která jednoho dne přijme zdánlivě nevinnou zakázku.  Vloupat se do přísně střeženého skladiště v docích města Tevanne je pro ni hračka. Sancie ovšem netuší, že artefakt, který má ukrást, v sobě skrývá nepředstavitelnou moc. Dokonce by mohl vyvolat revoluci v právě v oblasti skribování. Pokud se však k artefaktu dostanou mocní tohoto města, přepíší samotný svět tak, aby sloužil jejich záměrům. Korporace teď jdou Sancii po krku. A ve městě Tevanne není síly, která by je dokázala zastavit.

Jak jsem již naznačoval, hlavním lákadlem tohoto kousku bude pravděpodobně právě svět, který zde autor vytvořil. Ten se zde snaží čtenáře překvapit neotřele pojatou magií, která jde ruku v ruce s industrializací a snahou člověka přetvořit ji k obrazu svému. A nutno říct, že v Bennettově podání vše funguje na výbornou. Autor nám s precizností sobě samou dávkuje vše po přesně odměřených dávkách, abychom v průběhu celé knihy objevovali nové a nové střípky informací, které nám postupně skládají obraz celého perfektně promyšleného světa.

To samé se bohužel nedá úplně říct o samotném příběhu. Ne snad že by byl špatný to rozhodně ne. Příběh si vás omotá okolo prstu a až do samotného konce nepustí. Jen je potřeba říct, že samotná zápletka, minimálně zatím rozhodně nepatří k nejoriginálnějším. Což je rozhodně škoda. Když k tomu připočteme pár YA a LGBT prvků, které se autor rozhodl do románu zapracovat, někteří čtenáři patrně nadšením skákat zrovna nebudou. Přitom právě tyto prvky jsou zde tak nějak navíc a klidně bychom se bez nich zcela obešli. Tedy za předpokladu, že s nimi autor nemá v dalších knihách nějaký další záměr.

Co je však potřeba ocenit je svižnost a lehkost s jakou je nám příběh vyprávěn. Ačkoliv má kniha 560 stran (či 17 hodin 49 minut v případě audioknihy) vše neskutečně rychle ubíhá. Autor se nikde zbytečně nezastavuje nudnými popisy a přešlapováním na místě. Díky tomu se knize daří udržet velmi pěknou dynamik. Díky čemuž jí pár slabších momentů vcelku snadno odpustíte.

Za zmínku pak bezpochyby stojí i audioknižní zpracování z dílny Audiotéky. Samotná nahrávka má výbornou kvalitu a kromě zcela profesionálního přednesu Jitky Ježkové, která nás provází napříč celou nahrávkou se můžeme těšit i na originální hudební doprovod. Ten velmi příjemným způsobem v předělech mezi jednotlivými kapitolami navozuje atmosféru a perfektním způsobem dotváří celkový dojem z audioknihy.

Ačkoliv samotná nahrávka rozhodně nepatří k nejkratším, rozhodně se nemusíte bát, že by vás v průběhu posleduchu přepadla monotónnost a pocit otupělosti. Samotný příběh i četba Jitky Ježkové je dostatečně dynamický, aby udržel vaši pozornost po celou dobu poslechu.

Robert Jackson Bennett svůj stín zatím nepřekročil. Čaropisci tak nejsou úplně bez chybičky a bezpochyby by si zasloužili pár drobnějších úprav,. Pokud však k nim budete přistupovat bez přehnaných očekávání, bude kniha  jako začátek nové série fungovat na jedničku. Navíc je potřeba vyzdvihnout fantastický a neskutečně propracovaný svět, který si pro nás autor v této knize připravil. Jen kvůli němu byste knize měli dát rozhodně šanci…ROBERT JACKSON BENNETT – ČAROPISCI
PŘELOŽIL: MILAN POHL
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN: 560
ORIG. NÁZEV: FOUNDRYSIDE
ISBN: 978-80-275-0214-1
AUDIO
VYDAL: AUDIOTÉKA
NAČETL: JITKA JEŽKOVÁ
DÉLKA: 17 H. 49 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..