Philip Kerr – Přestupové okno

0

ANOTACE:

Philip Kerr je Dickem Francisem fotbalového světa! První kniha ze série detektivek z prostředí první ligy anglické kopané.

Jak vědí fanoušci tohoto sportu, v každém mači každé ligy jde o všechno. A v tomto zápase jde dokonce o život. Scott Manson, trenér manšaftu London City FC, umí pro své chlapce udělat první poslední a ti ho za to zbožňují. Manažeři týmu Scotta respektují. Jeden z nich je však zavražděn a na mužstvo dolehne krize, s níž se musí Scott poprat a dodat hráčům chuť pokračovat. Navíc dostane příležitost polapit vraha a s rozhodností jemu vlastní to také udělá…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Philip Kerr je v našich končinách relativně známé jméno. Jeho poslední dva romány z nakladatelství Argo – Praha osudová a Muž bez dechu, si u čtenářů nevedou špatně. Nyní však autor přichází se zcela odlišným námětem, než na jaký jsme v jeho knihách doposud zvyklí. Dokáže detektivka z prostředí anglického fotbalu zaujmout i české čtenáře?

202772_bigJiž na samotném počátku je potřeba zmínit, že Přestupové okno asi nezaujme široké spektrum čtenářů. Naprostý prim v tomto případě hraje fotbal. Pokud vás tato hra tedy naprosto míjí a neznáte ani základní fotbalové pojmy, radši se této knize vyhněte, protože právě o fotbale je tato kniha především. Pro všechny ostatní bude bezpochyby velmi příjemným osvěžením…

Přestupové okno je první knihou z plánované série detektivek z prostředí první ligy anglického fotbalu. Philip Kerr zde pro své potřeby vytvořil fiktivní klub London City FC, který stejně jako spoustu jiných, vlastní miliardář z Ruska, potažmo v tomto případě z Ukrajiny. Díky penězům tohoto oligarchy se tak z malého londýnského klubu stala doslova za pár let ikona, která se snaží konkurovat takovým jménům jako je Chelsea, Arsenal či Manchester. A nutno říct, že se tomuto nováčkovi nevede vůbec špatně.

Celý fotbalový klub zažívá doslova a do písmene pohádková léta, které jak se zdá, jen tak něco nepřeruší. Ostatně, za úspěchem mužstva nestojí pouze peníze, ale i schopný management a trenéři. Tento fotbalový sen však dostane vážné trhliny ve chvíli, kdy je hlavní kouč mužstva zavražděn. Nad týmem se tak vznáší otázka: “Co bude dál?” Na Scottu Mansonovi, který až doposud působil jako asistent, tak leží nelehký úkol prokázat morální sílu a vyvést svůj milovaný tým z krize. Navíc se mu naskytne díky majiteli klubu jedinečná možnost dopadnout vraha a pomstít tak svého dlouholetého kamaráda a mentora, jenž vedl klub až do této strašné události.

mercado_de_invierno_300x452Jak již bylo řečeno, Přestupové okno je prvním dílem chystané série a s tímto ohledem je ke knize také potřeba přistupovat. Na čtenáře tak čeká především úvod do fotbalového prostředí, fungování klubu a seznámení se s hlavními postavami. Přestože tyto úvody bývají většinou rozvláčné, autorovi se podařilo zachytit vše nejdůležitější. Navíc nezapomněl ani na správnou fotbalovou atmosféru. A tak je prakticky z každé strany cítit vášeň a láska ke hře, kterou dokáže ocenit pouze správný fotbalový fanoušek.

Ačkoliv je celý fotbalový klub i postavy pouze výplodem autorovi fantazie, celý příběh zasadil do reálného prostředí, což při samotném čtení ocení především kovaní fotbalový fandové. Tento mix nepůsobí nijak násilným dojmem, ba právě naopak, autorovi se povedlo skvěle navodit pocit, že v Londýně opravdu funguje další klub, který usiluje o ty  nejvyšší posty. Je zkrátka vidět, že se autor v tomto prostředí velmi dobře vyzná a to nejen po povrchní stránce, ale vidí i úskalí této hry. Nebojí se poodhalit i roušku tajemství, která obestírá zákulisní tahanice a tvrdé vyjednávání při koupi nových hráčů.

Právě tyto aspekty jsou asi největším lákadlem této knihy. Samotné vyšetřování vraždy je tak na úkor fotbalu odsunuto někam do pozadí a probíhá jakoby mimochodem. Což je například krásně vidět i na samotném rozuzlení. Detektivní linie je tedy v tomto případě spíše mírným zklamáním, než aby podtrhovala celkový děj. Navíc samozřejmě nemůžeme čekat ani žádnou vysokou literaturu, která by nás po jazykové stránce nějak obohatila. Tyto ambice kniha ani nemá a nesnaží se tak na čtenáře působit.

Přestupové okno je solidní oddechovkou, která bezpochyby dokáže zaujmout. Výborně se čte a mnohým čtenářům tak zpříjemní nejedno sychravé odpoledne. Hlavním tahákem této knihy je bezpochyby fotbalové prostředí, které sice nemusí uchvátit široké spektrum čtenářů, na druhou stranu se jeví velmi atraktivně a záleží pouze na autorovi, jak dokáže toto prostředí využít. První kniha z chystané série je tak spíše příslibem do budoucna než bombou, která uchvátí bezpočet čtenářů.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..