Peter May – Výjimeční lidé

0

ANOTACE:
Předmětem sázky se stane deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole, která vzdělává budoucí premiéry a prezidenty. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo. Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v bedně nalezené v pařížských katakombách Enza záhy přivede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Letošní rok se dá bezpochyby s trochou nadsázky označit rokem Petera Maye. Jeho fanoušci si totiž letos opravdu přijdou na své. Kromě brožovaného vydání oblíbené Lewiské trilogie a prvního dílu Čínských thrillerů právě vyšla další kniha tohoto oblíbeného skotského autora. Navíc není v tomto roce rozhodně poslední.

1048Nejnovějším přírůstkem mezi Mayovky, o které se u nás příkladně stará brněnské nakladatelství Host, jsou Výjimeční lidé. Poté co napsal sérii Čínských thrillerů a předtím než se vydal na Hebridy, spatřil světlo světa úvodní svazek série Akta Enzo. Jenž čtenáře tentokrát zavádí zpět na starý kontinent, konkrétně do malebné Francie, kde sám autor našel druhý domov.

Hlavním hrdinou této série je učitel biologie Enzo Macleod, napůl Ital a napůl Skot, který se do Francie přestěhoval před dvaceti lety. Ovšem ještě předtím než vstoupil na francouzskou půdu, působil doma ve Skotsku jako forenzní specialista. Jenže osud a láska tomu chtěli jinak, a tak zanechal ve své domovině vše na čem mu záleželo a vydal se do neznáma.

Zde žije vcelku poklidný život, až do dne kdy uzavře jednu opravdu odvážnou sázku. Výhra je opravdu lákavá, ovšem úkol není z nejsnadnějších. Má objasnit záhadné zmizení  geniálního Jacquese Gaillarda přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole, po kterém se před deseti lety slehla zem. Po této době je více než jasné, že Gaillard asi již nebude mezi živými. Otázkou ale zůstává, co se tehdy doopravdy stalo.

Jak je již Mayovým dobrým zvykem, ve svých knihách klade obrovský důraz na postavy a ani ve Výjimečných lidech tomu není jinak. Jeho hrdinové tak na stránkách ožívají vlastními životy včetně radostí a strastí. Díky tomu jsou jeho postavy velmi dobře uvěřitelné a čtenáři nebudou mít problém vžít se do jejich kůže. Kromě postav zde také nezanedbatelnou úlohu hraje prostředí, ve kterém se příběh odehrává. A malebná Francie k podobným popisům s jakými jsme se  setkali například ve Skále, vyloženě vybízí.

48248_ExtraordinaryPeople_MMP_2.inddPokud však očekáváte, že se Výjimeční lidé ponesou v podobném duchu jako právě Lewiská trilogie, budu vás muset trochu zklamat. Úvodní svazek Akt Enzo má daleko blíže k Čínským thrillerům, respsektive k prvnímu dílu Pán ohně, který u nás vyšel. Atmosféra země tedy na čtenáře bezpochyby dýchne, ovšem ne až v takové míře v jaké tomu bylo ve zmíněné Skále.

Tato kniha je také daleko více přímočará. Hlavní hrdina se tak prakticky nikdy nezadrhne na delší dobu přestože případ, který Enzo Macleod řeší, k zádrhelům vyloženě vybízí. Je to rozhodně škoda, protože potenciálu má kniha na rozdávání. Autor jej však nedokázal naplno využít. V tomto ohledu tak nezbývá, než čekat, co přinesou další díly. Na druhou stranu se však autorovi nedá upřít výborná čtivost. Příběh vás vtáhne od první strany a budete jen s velkými obtížemi přestávat. Na tento fakt si už ale čtenáři u Petera Maye vcelku zvykli a je dobře, že ani tato kniha v tomto ohledu není výjimkou.

Přestože Výjimeční lidé nedosahují kvalit jeho nejznámější a nejúspěšnější série, rozhodně se nejedná o knihu, za kterou by se autor potažmo nakladatelství Host muselo stydět. Peter May zde odvedl výbornou řemeslnou práci a bezpochyby je dobrým příslibem pro další díly, na které si budeme muset ještě počkat. Fanoušci však nemusí zoufat, protože letos nás čekají ještě dvě “Mayovky”, konkrétně Ostrov Entry a druhý díl Čínských thrillerů, který vyjde pod názvem Čtvrtá oběť.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..