Peter May – Pán ohně

2

Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku.

Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.

…………………………………………………………….

Předpokládám, že opravdu jen málo milovníků detektivek nepřišlo během loňského roku do styku se jménem Peter May. Tento skotský autor si u nás získal zaslouženou pozornost díky jedinečné trilogii z ostrova Lewis, jež uhranula dlouhou řadu nadšených čtenářů. Nyní se díky nakladatelství Host May vrací s úvodním dílem jeho „čínských thrillerů”, který u nás vychází pod názvem Pán ohně. Dokáže ovšem autor zaujmout fanoušky i touto sérií, nebo nechá i přes svůj název čtenáře chladnými?

992Knihy tohoto charismatického Skota si oblíbil bezpočet čtenářů po celém světě, o čemž svědčí i velký počet ocenění, která právě za již zmíněnou trilogii z ostrova Lewis dostal. Může se tak pyšnit například Barry Award za nejlepší detektivku roku, Prix Polar International a řadou dalších cen a nominací. May ovšem nemá na svědomí pouze tuto trilogii, kromě ní přinesl čtenářům po celém světě úspěšnou sérii thrillerů s mladým čínským komisařem Li Jenem a soudní lékařkou Margaret Campbellovou, a právě úvodní díl „čínských thrillerů” u nás nyní vychází v překladu Filipa Drlíka.

Ovšem ještě než se začtete do tohoto kousku s líbivou obálkou, je potřeba něco málo si uvědomit. Tuto a další knihy z této série autor napsal ještě před fenomenální Skálou a vlastně celou trilogií z ostrova Lewis. Navíc se odehrává ve značně odlišném prostředí a kultuře, která nám Evropanům je na hony vzdálená, takže rozhodně nedoporučuji tyto dvě značně odlišné série jakkoliv srovnávat.

V Pánovi ohně se tedy ocitáme, pro nás Evropany dost netypickém prostředí, konkrétně v Číně, jež se během posledních let daleko více otevřela okolnímu světu, a přesto si uchovala svůj režim, mentalitu a tisícileté tradice. A právě sem přilétá na konci tisíciletí americká soudní lékařka Margaret Campbellová, aby unikla před minulostí a pokusila se vypořádat se všemi svými problémy.

Během Margaretina pobytu je v jednom pekingském parku nalezena doutnající ohořelá mrtvola muže. Té noci došlo navíc k dalším dvěma vraždám, které jsou spolu nějakým způsobem spojené. Na právě povýšeného detektiva Li Jena nečeká rozhodně lehká práce. Přestože vše vypadá, že vrahem je právě ohořelý muž, jenž spáchal sebevraždu, ke konzultaci přizvaná doktorka Campbellová vše vyvrací a na vyšetřovací tým tak čeká nelehký úkol dopátrat se pravdy a najít vraha tří obětí.

939097Peter May v této sérii zúročil své nadšení pro východní kultury a předkládá čtenářům jedinečný obraz současné společnosti v Číně. Mimochodem, ti čtenáři, kteří se s tímto autorem již setkali, budou asi zvyklí, že May dává přednost popisům krajiny, místním zvykům a hlavně postavám před samotným vyšetřováním. A nejinak je tomu i v této knize.

Navíc v hlavních postavách dostáváme krásný příklad předpojatosti a předsudků jednotlivých národů. Margaret je na první pohled typická Američanka, jež se vydá do cizí země bez jakékoliv znalosti tamní kultury a zvyků, což bude mít samozřejmě za následek i řadu nepříjemností a faux pas. Oproti tomu její mužský protějšek, Li Jen, je ztělesněním čínských tradic a pevného řádu, který obyvatelům vtlouká do hlav tamní režim. Ying a Yang chtělo by se říci, dvě naprosto odlišné osobnosti, ale možná i díky tomu jim to spolu skvěle funguje a nejednou to mezi nimi i pořádně zajiskří. Tím je také splněna nezbytná romantická linie tohoto příběhu.

Je jasné, že Pán ohně bude oproti ostrovu Lewis hodně odlišné čtení, už jen díky kultuře a místu, kde se příběh odehrává. Oproti této trilogii je tato kniha daleko více akční a přímočařejší. Tentokrát nebudeme sledovat vzpomínky hlavních hrdinů na dávnou minulost, jako tomu bylo v případě Fina Macleoda. Přesto, že jsem na začátku upozorňoval na to, abychom se vyhnuli srovnání se Skálou a dalšími díly, úplně se tomu ubránit nedá. Pán ohně nejde tolik do hloubky jako zmíněná trilogie, navíc někteří čtenáři mohou být ze začátku zmateni z přívalu čínských jmen, které nám Evropanům znějí prostě všechny stejně. Možná i díky těmto faktům vychází ve srovnání „čínské thrillery” vs. „skotská trilogie” o něco hůře, to ovšem neznamená, že bychom ji měli nechat bez povšimnutí, ba právě naopak.

Pán ohně je skvělý detektivní thriller, jenž je zároveň zajímavou sondou do současné Číny. Peter May tedy i zde dokazuje, že je autor s výjimečným talentem, který dokáže své čtenáře strhnout a předložit jim jedinečný detektivní příběh, ve kterém nejde jen o samotné vyšetřování. Fanoušci Petera Maye se navíc mohou těšit na další tři knihy, které u nakladatelství Host od tohoto autora letos vyjdou.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

petermayPeter May, (1951) pochází z Glasgow, ale v současnosti žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. Má na kontě více než tisíc položek, včetně seriálů The Standard a Machair. V současné době píše romány. Šestidílná série čínských thrillerů s dvojicí mladého čínského komisaře Li Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové, těžící z rozdílů dvou odlišných kultur, mu vynesla celosvětové renomé. V nakladatelství Host začne tato řada vycházet v roce 2015. Za první díl trilogie z ostrova Lewis, mezinárodní bestseller Skála (2009; česky Host 2013), získal Peter May cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění. BBC plánuje natočit jeho filmovou verzi. V září 2012 vyšel druhý díl s názvem Muž z ostrova Lewis (The Lewis Man, česky 2014) a v lednu 2013 závěrečný díl trilogie — Šachové figurky (The Chessmen, česky 2014). Obě knihy se drží v žebříčcích a jsou nadšeně přijímány světovým tiskem, recenzní ohlasy plné superlativů vycházejí v nejprestižnějších denících a jejich literárních přílohách. Nakladatelství Host připravuje k vydání i autorův nový román Vstupní ostrov (Entry Island) a vedle čínských thrillerů také detektivní sérii Akta Enzo.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Další kniha, kterou mám ve svém seznamu, fronta nepřečtených knih bohužel roste a roste a do toho vycházejí stále nové dobré tituly

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..