Peter May – Entomologův odkaz

0

ANOTACE:
Dávný slib umírajícímu muži zavede Enza na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. V tomto klaustrofobním prostředí musí Enzo rozluštit šifru, kterou muž zanechal všem na očích. Enzo čelí nepřátelství místních obyvatel, kteří netouží nechvalně proslulouvraždu opět vidět v novinových titulcích. Pohledná vdova, místní rváč, jehož se nepodařilo usvědčit, místo činu zamrzlé v čase, nebezpečná propast u útesů a sbírka matoucích zpráv dělají z případu jeden z nejsložitějších, které Enzo zatím řešil.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Od doby, kdy u nakladatelství Host vyšla první kniha Petera Maye již uplynulo vcelku hodně času. Jak se však zdá, tento sympatický Skot nás stále nepřestává bavit a tak Host přichází stále s novými kousky této kriminální stálice. Nejnověji se na náš trh dostává již čtvrté pokračování série Akta Enzo, tentokrát s podtitulem Entomologův odkaz.

Opět se tak vydáváme do malebné Francie, abychom se společně s “detektivem amatérem” Enzem Macleodem vydali po stopách neobjasněných případů francouzské policie.  Zatímco v úvodních dvou dílech jsme se mohli kochat krásami malebné Francie a ochutnávat výborné víno, ve třetím díle se autor rozhodl ponořit více do osobní roviny, která se úzce dotýká Enza a jeho rodiny.  Tentokrát si však tento učitel biologie, napůl Ital a napůl Skot vystačí zcela sám.

Aby přišel na kloub dalšímu z nevyřešených “Rufinových” případů musí se vydat na zapadlý bretaňský ostrůvek Groix. Zde se  byl více než před dvaceti lety zavražděn vědec a  sběratel hmyzu Kilian. Jeho vražda se však nepodařila nikdy objasnit a tak přišla řada na Enza. Naštěstí splnila Kiliánova snacha jeho poslední přání a ponechala pracovnu, kde k vraždě došlo, v nedotčeném stavu. Takže i po více než dvaceti letech se zde může nacházet řada stop, která by mohla vést k vrahovi…

Zatímco se May v předchozí knize zaměřil především na hlavní hrdiny, kterým šlo nejednou o život a kniha tak měla daleko blíže k akčnímu thrilleru, než k detektivce, ve čtvrtém díle přichází ke slovu opět klasická detektivní práce. Samota Enzovi evidentně svědčí, a když jej nemá kdo rozptylovat dokáže se do případu naplno ponořit. Nebyl by to však May, kdyby si neodpustil popisy prostředí, či hlubší sondu do osobností jednotlivých postav.

Největší slabinou Enza Macleoda jsou bezesporu ženy, prakticky žádná si předním nemůže být jistá a ani Enzo se nikterak nebrání náklonnosti opačného pohlaví. Tentokrát se však malinko zklidňuje a až na jednu menší eskapádu nechává tentokrát sukně na pokoji. Ostatně má k tomu vcelku dobrý důvod. May si zde výborně připravil prostor pro další knihy, protože vás prostě bude zajímat, jak se situace v jeho soukromí bude dál vyvíjet. Více však již neprozradím.

Co se týče samotného příběhu, potažmo vyšetřování, je především oproti předchozímu dílu daleko poklidnější a nese se v pozvolném tempu. Ani tak se však Enzo úplně nevyhne nebezpečí a opět se podívá smrti do očí. Kromě již zmíněných změn však Entomologův odkaz pokračuje v zajetých kolejích. Pokud jste si tedy Akta Enzo oblíbili, nebude pro vás ani čtvrtý díl žádným zklamáním.

Zdá se, že pozvolnější tempo a zaměření na detektivku této sérii sluší. Se čtvrtým dílem tak Akta Enzo získávají jasnější obrysy a identitu. Díky tomu je tato série díl od dílu lepší a pomalu, ale jistě dává zapomenout na rozporuplný začátek, který řadu čtenářů příliš neuchvátil. Ano stále jsme na hony vzdáleni od jedinečné Lewiské trilogie, podobné ambice však Enzo rozhodně nemá. Svým zaměřením patří mezi klasické oddechové jednohubky a to splňuje naprosto dokonale.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..