Pat Mills & Olivier Ledroit – Requiem: Upíří rytíř #1

0

 

ANOTACE:
Heinrich doufal, že po smrti najde klid – a ne chaos vzkříšení, světa, kde je čas naruby. Jenže se znovuzrodil jako upír, byl pasován na rytíře jménem Requiem a vzápětí se zapletl do kosmické války, kterou spolu vedou podivní bohové. Je to pozoruhodný konflikt… a Requiem je možná klíčem k jeho výsledku.

Velké vydání nádherně malované komiksové série! Tři díly v jedné knize! Když se člověk probudí v pekle, začne přemýšlet, jestli byl opravdu tak dobrý člověk, jak si myslel. Právě to se přihodilo německému vojákovi Heinrichu Augsbergovi, který roku 1944 umírá na východní frontě. A než se stačí smířit se svou smrtí, je v pekle a je včleněn mezi vládnoucí elitu, Upírské rytíře.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Legenda britského a světového komiksu Pat Mills se vrací ve zbrusu nové sérii, ve které se pořádně utrhl ze řetězu. Společně s francouzským kreslířem Olivierem Ledroitem nám servírují pořádně psychadelickou jízdu peklem. Těšte se tak na upíry, démony, nacisty, jeptišky, parádní kresbu, ale i velký formát a luxusní cenu – zkrátka jasný adept na koupi. Nebo snad ne?

Pat Mills rozhodně není neznámý ani českým čtenářům. Setkat jsme se s ním mohli již na stránkách magazínu Crwe, ale i v komiksech o Soudci Dreddovi, či u jeho nejslavnějšího hrdiny Slainea. Ovšem až s aktuálně vydanou novinkou se nám tento britský scénárista ukazuje ve zcela novém světle. Nesvázán jakýmikoliv omezeními popouští uzdu své fantazii naplno a čtenářům předkládá pořádně šílenou jízdu.

Requiem sice spatřil světlo světa již v roce 2000, avšak ani o 19 let později není dokončený a tak se zatím stále ještě čeká na závěrečné alba této povedené série. Nezbývá tak než doufat, že Mills společně s Ledroitem stihnou celý příběh uzavřít ještě předtím, než dostihneme původní vydání. Crew má totiž v plánu nabídnout nám v průběhu letošního roku hned šest dílů této povedené série. A první tři si již můžeme vychutnat v luxusní velkoformátové knize Requiem: Upíří rytíř #01.

Mills nám v něm představuje nacistu Heinricha, jenž se po smrti na východní frontě ocitl ve zvláštním světě Vzkříšení, který je zrcadlovým obrazem Země. Čas zde plyne obráceně, oceány jsou nyní kontinenty a kontinenty jsou oceány po okraj naplněné krví. A ty nejhorší monstra, vrazi a sadisté jsou po zásluze odměněni. K ním mimo jiné patří i Heinrich, jenž se zde znovuzrodil jako upír, aby byl následně pasován na rytíře jménem Requiem a zapojil se do války, která zmítá celým Vzkříšením.

To je však pouze jeden aspekt celého příběhu. Mills se kromě děje týkajícího se celého zdejšího “světa” zaměřuje i na samotného hrdinu, jenž v rámci jednotlivých alb prochází nemalým vývojem. Jediné co si Heinrich z původního života pamatuje je fakt, že byl nacistou, který se zamiloval do židovky jménem Rebecca a ani po smrti na ní nedokáže zapomenout. Tedy alespoň tak si to sám myslí. Již druhé a třetí album této série naznačuje, že právě tato dějová linie by mohla nabídnout řadu zajímavých překvapení.

To však platí pro celý tento komiks. Mills společně s Ledroitem vytvořili něco skutečně pozoruhodného, co se běžné produkci zcela vymyká. A tak se připravte na pár pořádných překvapení, které si pro nás tato tvůrčí dvojice v úvodních dílech připravila. Když odhlédneme od fantastického vizuálu dostáváme vcelku klasický příběh, který jsme v nejrůznějších obměnách mohli již párkrát vidět. To co jej dělá jedinečným je právě prostředí, ve kterém se odehrává a jenž zároveň poskytuje naprosto volné pole působnosti bezbřehé Millsově fantazii.

Ten se zde skutečně vyřádil a tak se v tomto komiksu vedle sebe setkává celá řada zdánlivě nemyslitelných prvků. Ostatně, kde jinde narazíte na upíry, démony, nacisty, či jeptišky zahalené do gotického až metalového hávu, který jednotlivým scenériím dodává na patřičné působivosti. Když k tomu připočteme prvky hned několika žánrů v čele s hororem, fantasy, či sci-fi dostáváme do rukou skutečně zajímavou a zdánlivě nekorespondující směsici, která však kupodivu více než dobře funguje.

Jediné co si snad autor mohl odpustit, či alespoň maličko ubrat, jsou jeho samotné názory. Mills v tomto díle nadává snad na všechno a na všechny a rozhodně se to nebojí dát plně najevo. Ano, občas se zadaří a například taková Matka Terorza vám určitě vykouzlí úsměv na tváři, to je však pouze jeden ze světlejších příkladů. Millsova snaha pohánět tento komiks vlastním hněvem a nenávistí, může v očích některých čtenářů výsledný dojem maličko srážet. To ostatně platí pro celý komiks, Mills je zde hodně specifický a jeho rozmáchlé a místy hodně nas*ané pojetí pekla zkrátka nemusí vyhovovat všem.

Naštěstí je zde ještě Olivier Ledroit, jenž jakýkoliv Millsův lehký přešlap zcela zachraňuje svou fantastickou malbou, která je bezesporu jedním z největších taháků celé této série. Nezřídka se vám tak stane, že zcela zapomenete číst a budete se pouze kochat fantasmagorickými výjevy a dechberoucími scenériemi, které si pro nás tento talentovaný Francouz připravil. Jakkoliv se však snaží Requiem tvářit vážně, už ze samotné kresby je jasné, že určité nadsázce a snaze o humor se nevyhneme. Ostatně, proč by jinak všichni upíři vypadali jak členové skupiny Kiss…

Celkový dojem z tohoto  komiksu pak umocňuje vcelku bohatý bonusový materiál vztahující se ke každému albu v této knize. Jednak je každá část opatřena předmluvou samotného autora, která je mnohdy lehce kontroverzní a druhak se za každým albem můžeme těšit i na nezbytný skicář a návrhy samotného Ledroita. Když k tomu připočteme skutečně luxusní formát, který svou velikostí koresponduje s konkurenční edicí Argomiks, či francouzskými kousky z nakladatelství Josef Vybíral, dostáváme do rukou opravdu jedinečný kousek, který by si žádný fanoušek evropského komiksu rozhodně neměl nechat uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..