Neil Gaiman – Sandman 03: Krajina snů

0

 

ANOTACE:
V třetím svazku úspěšné komiksové série vypráví Gaiman čtyři příběhy, v nichž hraje Morfeus vedlejší úlohu. V „Kalliopé“ zotročí spisovatel krásnou Múzu, aby překonal spisovatelský blok. Dozvíme se, jak vypadala premiéra „Snu noci svatojánské“, i jaký byl svět v dobách, kdy byl člověk malý jako morče a kočky jej lovily pro zábavu. V poslední povídce se pak setkáme s nesmrtelnou a nezničitelnou ženou, která chce jen jediné: zemřít.

Součástí svazku je Gaimanův původní scénář ke Kalliopé, s autorovými a výtvarníkovými anotacemi.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


V komiksovém světě patrně nenarazíte na slavnější sérii, než je Sandman Neila Gaimana. O tomhle jedinečném díle snad i u nás slyšel každý komiksový fanoušek. Ostatně, tahle série je zde s námi již od roku 2002, kdy ji poprvé českým čtenářům představilo nakladatelství Crew. Nyní, takřka o třináct let později, se třetí díl této legendární série dočkal barevného vydání a my se tak můžeme opět vydat na fascinující výlet do Krajiny snů.

Představovat fanouškům Neila Gaimana je asi zcela zbytečné. Tento autor se těší enormnímu zájmu čtenářů a podařilo se mu získat bezmála kultovní status. Ostatně, není se co divit – v jeho portfoliu najdeme takové legendy, jako jsou Koralína, Kniha hřbitova, Nikdykde, Američtí bohové, či právě Sandman. Ten je zároveň jeho vrcholným dílem, v němž čtenářům představil fantastické a spletité univerzum s vlastní mytologií, náboženstvím a filozofií. Sandman toho nabízí opravdu hodně. Až je s podivem, kolik toho dokázal Gaiman do této série vměstnat a jak široký přesah zde můžeme nalézt.

Po úvodních dvou dílech série v nichž autor rozehrává příběh o zajetí Pána snů, jeho útěku a postupující obnovy říše snů, přichází na řadu menší zklidnění v podobě povídkové sbírky Krajina snů. Tentokrát sice nepokračujeme v hlavní příběhové linii, jelikož třetí sandmanovský svazek obsahuje čtyři spolu zdánlivě nesouvisející povídky, rozhodně však nemusíte zoufat. I tato odbočka si rozhodně zaslouží naši pozornost, ba co víc, bezesporu patří k nejednomu z vrcholů této série. Ostatně příběhy Kalliopé, či Sen tisíce koček se nesmazatelně zapsaly do historie a patří k opravdu jedinečným kouskům, ke kterým se čtenáři i po letech rádi vracejí.

Rozebírat blíže jednotlivé Gaimanovy příběhy v této knize asi není úplně na místě, z velké části bych vás tak připravil o jedinečný dojem, který ve vás jednotlivé kousky po dočtení zanechají. Z části však můžeme lehce nastínit jejich děj. Morfeus potažmo jeho sestra Smrt hrají v těchto příbězích pouze vedlejší úlohu, přesto se bez nich samozřejmě neobejdeme.

Úvodní příběh Kalliopé nám představuje spisovatele, jenž zotročí krásnou Múzu, aby překonal svůj spisovatelský blok. Od tohoto jedinečného příběhu se přesouváme ke Snu tisíce koček, jenž nám osvětlí, jak to v minulosti bylo s nadvládou lidstva a že člověk vždy neměl hlavní slovo. Třetí příběh v pořadí pak bude pravděpodobně velké části čtenářů minimálně povědomý – Sen noci svatojánské, William Shakespeare. Víc asi netřeba dodávat. Posledním do party je příběh Fasáda ve kterém se představuje elementálka z DC vesmíru Uranie Blackwellová a více prostoru zde získává také Sandmanova sestra Smrt. Příjemným bonusem na závěr je Gaimanův původní scénář ke Kalliopé, s autorovými a výtvarníkovými anotacemi.

Pokud jste již měli co do činění s některou s Gaimanových knih, či komiksů, nebude pro vás ani třetí Sandman přílišným překvapením. Autorova fantazie je zkrátka bezbřehá a právě tato série je toho krásným důkazem. Imaginární fantastické světy a lokality se střídají s originálními postavami a nad nimi je rozprostřená přízračná gaimanovská poetika. Když k tomu připočteme i vážnější témata, kterým se autor na pozadí svých příběhů věnuje dostáváme do rukou jedinečné dílo, které se po právu stalo doslova kultem.

V případě nového vydání třetího Sandmana samozřejmě nesmíme opomenout ani grafickou stránku knihy. Kresba zůstává samozřejmě stále stejná. V případě této knihy ji obstarala trojice výtvarníků Colleen Doranová, Kelley Jones, a Charles Vess. Nejpodstatnější změnou v případě této knihy je však coloring. Krajina snů se tak po dlouhých letech dočkala reprezentativního barevného vydání, které si nic nezadá ani s nejaktuálnějšími kousky na trhu. Vděčit za to může dvojici Robbie Busch a Steve Oliff, kteří barvy u této knihy obstarali.

Pokud vás až doteď náhodou Sandman míjel, je nové barevné vydání ideální příležitostí, jak proniknout do tohoto fascinujícího světa, plného imaginace a snů. Navíc díky barvě dostává tato legenda zcela nový rozměr a byla by věčná škoda nechat si ji proklouznout mezi prsty. Přeci jen Sandman je pro každého fanouška komiksů takřka povinností, a kdo jej nečetl, jako by nebyl.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..