Natalia Sanmartin Fenollera – Procitnutí slečny Primové

1

Slečna Prudencie Primová, nezávislá, jemná a velmi vzdělaná žena, se nechá zlákat působivým inzerátem v novinách a přichází za prací do kouzelného městečka San Ireneo de Arnois, kde nic není takové, jaké se zdá.

Slečna Primová dostane za úkol uspořádat knihovnu inteligentního, kultivovaného a hloubavého „muže z křesla“. Překvapivý životní styl obyvatel městečka nejprve vzbudí v nově příchozí údiv a zmatek. Postupně však tito podivuhodní a nekonvenční lidé, především muž z křesla a děti žijící v jeho domě, vystaví zkoušce její vizi světa, její předsudky, nejniternější obavy i nejhlubší přesvědčení.

…………………………………………………………….

Odpoutejme se od každodenního shonu velkoměsta, moderních technologií a uspěchané doby a vydejme se spolu s hlavními hrdiny do městečka, kde zamrzl čas. Do míst, kde úcta a láska k bližnímu svému nejsou jen prázdná slova, ale každodenní realita. V románu, jenž je krásnou připomínkou klasických románů Jane Austenové, stvořila autorka jedinečný příběh o přátelství, lásce a hledání sama sebe.

981Natalia Sanmartin Fenollera je nadaná španělská autorka, která dokázala zaujmout čtenáře a odbornou kritiku hned svým prvním debutem. Procitnutí slečny Primové získalo značný ohlas a práva na knihu byla prodána například i do Velké Británie, Kanady či USA. V domovském Španělsku se také chystá filmová adaptace románu, na jehož ztvárnění dohlíží i sama autorka, jelikož se podílela na scénáři k filmu. Díky nakladatelství Host se mohou do tohoto kouzelného příběhu začíst i čeští čtenáři.

Mladá, krásná a tituly ověnčená Prudencie Primová se nechává zlákat zajímavým inzerátem v novinách a přijíždí do polozapomenutého městečka San Ireneo de Arnois pracovat coby knihovnice. Co na tom, že práce je určena výhradně pro ženy bez akademického vzdělání. Třeba její budoucí zaměstnavatel přimhouří oko. To ovšem ještě netuší, že pobyt v tomto městě ji navždy poznamená a vystaví ji nejedné zkoušce svého svědomí a přesvědčení.

Na to, že se jedná o autorčin debut, je kniha velmi vyzrálá, nabízí originální příběh, jedinečný jazyk a mnoho témat k zamyšlení. Při samotném čtení na vás dýchne atmosféra dob dávno minulých. Ačkoliv se román odehrává v současnosti, autorka jej zasadila do městečka, které se rozhodlo postavit zády moderní době a žít svůj život více po staru a tradičně. Mnohdy se tak přistihnete při hloubání nad tím, v jaké době jste se vlastně ocitli.

9788408059875Tomu napomáhá i samotný jazyk, kterým je kniha napsaná. Nelze říct, že by byl zastaralý či staromódní, ale skrývá v sobě zvláštní kouzlo, jenž ve spojení s celkovou atmosférou San Irenea a chováním místních obyvatel, dodává čtenáři dokonalou iluzi časů dávno minulých. Ne nadarmo si při čtení nejeden čtenář vzpomene na knihy Jane Austenové. Vždyť, jak sama autorka přiznává, právě Pýcha a předsudek byla pro Natalii Sanmartin Fenolleru jistou inspirací.

Na necelých 300 stran dokázala autorka vměstnat příběh plný emocí a pocitů, jenž sice nejsou na první pohled patrné, ale vyplouvají pozvolna na povrch. Díky tomu je čtenář nucen se zamyslet a pozorně sledovat celý děj, protože kromě emocí, je v této knize ukryto daleko více. Vždyť i zaměstnavatel hlavní hrdinky, tajemný a galantní muž z křesla, je velkou neznámou, autorka dokonce neprozrazuje ani jeho jméno a vše nechává na fantasii čtenáře.

Procitnutí slečny Primové je sice románem hlavně pro ženy, přesto si v něm každý čtenář může najít to své. Na druhou stranu je jisté, že tato kniha určitě nesedne všem, ať už pro své zaměření, anebo neustále vyžadující pozornost a hledání mezi řádky. Každopádně se jedná o příjemné oživení, protože tato kniha vyloženě vybočuje z řady, a přestože může na první pohled působit lehce kýčovitě, při bližším pohledu odhalí neopakovatelné kouzlo, které dokáže své čtenáře naprosto pohltit.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdNatalia Sanmartin Fenollera (nar.1970) pochází z Galície, vystudovala práva, žurnalistiku a ekonomii. Po většinu své profesní kariéry se věnovala ekonomické žurnalistice. Nyní pracuje jako vedoucí názorové rubriky v deníku Cinco Días. Její románové prvotině Procitnutí slečny Primové (2013) se dostalo velkého ohlasu. Práva na knihu byla prodána například do Velké Británie, Kanady, Itálie, Německa, Francie či USA. Španělská produkční společnost Mod připravuje filmovou adaptaci románu s mezinárodním hereckým obsazením. Natalia Sanmartin Fenollera je spoluautorkou scénáře.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Moc hezky napsané 🙂 s knihou jsem sama byla a nebyla překvapená, ale rozhodně v sobě má něco, co si každý čtenář musí najít sám. Děkuji za recenzi.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..