N. K. Jemisin – Brána z obelisků

0

 

ANOTACE:
Takhle vypadá konec světa… ten poslední.

Období konců je čím dál temnější a na civilizaci se snáší dlouhá, chladná noc. Alabastr Desetiprstenář — šílenec, ničitel světa, spasitel — se vrátil a má za úkol vycvičit svou následovnici Essun a tím jednou provždy zpečetit osud Tišiny. Její ztracená dcera Nassun zatím kdesi daleko sbírá síly. Rozhodnutí, k nimž směřuje, budou mít zničující následky. A záhadné obelisky mezitím odhalují dávná tajemství.

Tišina je hradba stojící proti proudu tradic, jiskřička naděje dávno pohřbená pod houstnoucím popelem. A nepadne

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu přesně rok, co nám nakladatelství Host naservírovalo úvodní díl nejúspěšnější fantasy trilogie v historii. Páté roční období N. K. Jemisin si české čtenáře doslova obmotalo okolo prstu a tak je vcelku pochopitelné, že fanoušci netrpělivě vyhlíželi další knihu této velmi talentované autorky. Čekání je naštěstí u konce a my se tak můžeme opět ponořit do fascinujícího světa, který nám Jemisin představila v předchozí své knize. Brána z obelisků odhaluje svá tajemství…

Ačkoliv tato americká autorka patří v současné době mezi nejzářivější hvězdy světové fantastiky, u nás se jí vždy tak dobře nevedlo. Je tomu již pěkných pár let co se na českém trhu poprvé představila knihou Sto tisíc království (2013). I přes její nesporné kvality, však kniha vcelku záhy upadla v zapomnění a jejího případného pokračování jsme se nikdy nedočkali. Časy se však mění, a tak o pět let později si vzal N. K. Jemisin po svá křídla brněnský Host, který se hned na úvod vytasil s pořádně těžkým kalibrem. A právě díky němu se můžeme začíst již do druhého dílu fantasy trilogie Zlomená země, za kterou autorka získala třikrát v řadě prestižní cenu Hugo, což se mimochodem zatím nikomu jinému nepovedlo.

Brána z obelisků naprosto plynule navazuje na předchozí knihu a velice rozvážnými kroky se opět pouští do splétání jedinečného příběhu, který vám na jedné straně sice nedá nic zadarmo, pokud mu však věnujete náležitou péči, vrchovatě se vám odmění. I díky tomu není úplně snadné popsat tuto knihu a její příběh pár slovy, či větami. Jisté však je, že konec světa je tu. A tentokrát by měl být skutečně ten poslední…

Období konců je čím dál temnější a veškerá civilizace se pomalu připravuje na léta strádání. Přesto však někteří věří, že stále existuje naděje, že i toto období někdy skončí. Desetiprstenář Alabastr a žena, kterou nyní známe pod jménem Essun o tom však ví své. Ostatně, právě Essun se nyní díky Alabastrovi připravuje na to, co má neodvratně přijít. Brána z obelisků volá a trpělivě čeká, až bude použita ke svému účelu. Podaří se však Essun včas pochopit, co jsou vlastně tyto tajemné obelisky zač?

To je však pouze jedna, ze dvou hlavních dějových linií, které v aktuálním díle sledujeme. Kniha nabídne i části věnované z pohledu “bývalého” Essunina manžela a jejich dcerky, která se daleko od své matky teprve učí poznávat své nově nabité schopnosti. Kniha toho samozřejmě ukrývá mnohem, ale mnohem víc, ostatně ne nadarmo se celá Zlomená země řadí mezi takzvané epické fantasy, kde jde o záchranu světa především. Přesto se ale Jemisin se svou sérií od běžných zástupců tohoto žánru v mnohém odlišuje.

Tím hlavním rozdílem je především samotný způsob vyprávění a to jak autorka pracuje nejen s postavami a světem, ale i s žánrem jako takovým. Tato kniha, stejně jako její předchůdkyně, prakticky zcela postrádá jakákoliv žánrová klišé, navíc kráčí zcela svou cestou, kdy více než rozmáchlý příběh, ve kterém jde o osud celého světa, připomíná komorní drama o pár velice silných postavách. Když k tomu připočteme celou řadu dalších zajímavých prvků. Dostáváme do rukou opravdu jedinečnou knihu, kterou na jednu stranu není úplně lehké číst, pokud jí však dáte šanci, nabídne vám skutečně jedinečný literární zážitek.

Autorka pomalu ale jistě začíná skládat jednotlivé střípky informací do sebe a vytváří tak jedinečnou mozaiky, ve které sice stále chybí spousta prázdných míst, ale i to málo, co nám zatím N. K. Jemisin odhalila rozhodně stojí zato. Její celkové pojetí světa, úžasných schopností a “magie” je naprosto jedinečné a mohu vám garantovat, že něco podobného zde skutečně ještě nebylo. Kromě originálně pojatých hrdinů, kteří dokáží „cítit“ pohyby Země a případně tlumit její zemské projevy, autorka ani tentokrát nezapomněla na úžasně promyšlený svět s komplikovanou historií, ze které opět odhaluje celou řadu zajímavých informací.

Nic však není zadarmo a tak se Jemisinová ani tentokrát příliš nezaobírá zdlouhavým úvodem či vysvětlováním a rovnou nás uvádí do samotného děje tam, kde jsme v předchozí knize skončili. Pokud si tedy už nepamatujete co se vlastně v Pátém ročním období dělo, či jaké náležitosti a pravidla má tento fantastický svět, připravte se opět na mírné zmatení. Zlomená země vám zkrátka nedá nic zadarmo. Naštěstí je na konci knihy alespoň malý slovníček pojmů, který vám alespoň v základních obrysech pomůže s orientací v tomto světě. Ne však se samotným příběhem, zde se už budete muset plně spolehnout na vaši paměť.  

Ano, stále se ve své podstatě jedná o klasický fantasy příběh o konci světa, ale to jakým způsobem jej autorka vypráví a jak do svého příběhu zapojuje i palčivé otázky ze skutečného světa, je naprosto jedinečné. A je to právě jeden z hlavních důvodů, proč se tato série dočkala takového úspěchu. Po dočtení tak nezbývá než netrpělivě vyhlížet závěr celé této jedinečné ságy, ve které bychom se měli dočkat veškerých odpovědí na otázky, které zatím autorka nechala nezodpovězené. Tak snad zase za rok…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..