Mike Mignola & Ch. Golden – Baltimore: Tajemný poutník

0

 

ANOTACE:
Na cestě za svou pomstou Lord Baltimore potkává pološíleného vědce, který se pokouší vyléčit vampirismus a stvoří ještě děsivější zrůdy. Zatímco náš hrdina nepřestává pátrat po zjizveném upírovi, jemuž dává vinu za veškeré zlo světa, jeho pronásledovatel – ďábelský inkvizitor – odhaluje svou temnou minulost.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Třetí díl oblíbené komiksové série Mika Mignoly a Christophera Goldena Baltimore je zde, a my se tak můžeme opět ponořit do fascinujícího světa sužovaného smrtícím morem a upíry. Prokleté zvony sice již dávno rozezněly svou vražednou melodii, lord Baltimore se však i přes to opět vydává na cestu napříč celou Evropou. Jako tajemný poutník pokračuje i nadále ve své honbě za prastarým a mocným upírem Haigusem. Tentokrát v povídkové sbírce Tajemný poutník a další příběhy…

Baltimore je zde s námi již prakticky rok. Za tu dobu stihly vyjít již tři díly (včetně aktuální novinky), které se u fanoušků těší více než slušné popularitě. Ostatně není se co divit, Mike Mignola stvořil společně se svým kolegou Christopherem Goldenen fascinující temný svět, který vcelku snadno obstojí i ve srovnání s legendárním Hellboyem. Když k tomu připočteme nezaměnitelnou vizuální podobu, kterou komiksu vtiskl novozélandský komiksový umělec Ben Stenbeck, není moc důvodů proč se této sérii vyhýbat.

Zatímco v úvodních dvou série se autoři vždy zaměřovali na ucelené příběhy, které spojovalo putování lorda Baltimora za svým úhlavním nepřítelem Haigusem, aktuální novinka se vydává maličko jiným směrem. Jak již bylo řečeno, Tajemný poutní a další příběhy je povídkovou sbírkou, která čtenářům nabízí několik kratších povídek. I v nich se Baltimore snaží dohnat svého proradného nepřítele, avšak daleko více než na Haiguse se tyto příběhy zaměřují na obyčejné lidi a rozvíjení celého baltimorovského světa.

Aktuální novinka obsahuje celkem šest sešitů původní série včetně kousku, jenž vyšel v rámci Free Comic Book Day 2011. Dohromady se tak můžeme těšit celkem na šest kratších příběhů. V nich se setkáváme s celou řadou postav, které spojuje neradostný osud, který přinesla válka a následující mor. Kromě Baltimora zde navíc narazíme i na řadu postav, které již svou epizodní roli v této sérii sehrály, avšak zatím neměli možnost svůj příběh dokončit.

Na své cestě se tak Baltimore setká například s dívkou z Morových lodí, aby následně narazil šíleného vědce, který ve snaze vyléčit vampyrismus stvoří ještě děsivější zrůdy. Své místo na výsluní získává i Inkvizitor, který je našemu lovci upírů neustále v patách. Kromě toho autoři poodhalují další mrazivé tajemství, které Baltimorův svět ukrývá. Upíři totiž nejsou jedinou zhoubou, která putuje po zbídačené zemi…

Stejně jako v předchozích dvou knihách, i tentokrát dostávají čtenáři fascinující střípky informací, které skvěle formují a dotvářejí celý tento temný svět plný nadpřirozených bytostí. Mike Mignola nás ostatně o své genialitě a výjimečném talentu přesvědčil již hodněkrát a ani v této sérii ze svých vysokých nároků nikterak nepolevuje. Společně s Goldenem vytvořili skvělý atmosférický příběh, který si vás dokonale získá. Je samozřejmě jasné, že formát kratších povídek nemusí vyhovovat úplně všem, navíc autoři zde mají daleko méně tvůrčího prostoru, přesto si každičký kousek z této knihy zaslouží naši pozornost.

Opomenout samozřejmě nesmíme ani kresbu, bez které by žádný komiks nebyl celý a která tvoří nedílnou součást celku, který vnímáme. Tu, stejně jako v předchozích dvou případech, obstaral Ben Stenbeck, jenž své kvality již bezpochyby dokázal. Již na první pohled je jasné, že jeho styl vychází právě z Mika Mignoly, zároveň si však zachovává i zcela originální prvky, které dělají jeho kresbu jedinečnou a rozpoznatelnou. I díky němu a barvám Davea Stewarta je Baltimore tím čím je. Veskrze povedeným kouskem, ve kterém funguje vše takřka na výbornou.

Autoři tak své fanoušky rozhodně nezklamou ani na potřetí. Ano, stále je to Mignola, který nás pravděpodobně již výrazněji nepřekvapí, i tak se však Baltimore s přehledem řadí k tomu nejlepšímu co u nás v současné době vychází. Snoubí se v něm perfektní příběh s jedinečnou a hutnou atmosférou, kterou dokonale podtrhuje výborná kresba Bena Stenbecka. Pokud vás tedy až doposud tato série míjela, rozhodně nastal čas to změnit.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..