M. Lodewijk & D. Lawrence – Storm: Kroniky Pandarve

0

 

ANOTACE:
Prvních pět knih z Kronik Pandarve. Jedné z nejkrásněji malovaných evropských řad – klasiky současného komiksu! Martin Lodewijk vytvořil svět plný fantazie, šílených vládců a bizarních stvoření, kde je hrdina vrhán do stále nových nebezpečných dobrodružství… a Don Lawrence tomu všemu svou úžasnou malbou vdechl život! Příběhy vás vrátí do dob pulpových sci-fi dobrodružství plných svalnatých hrdinů a krásných žen, cizokrajných planet a obřích monster, ovšem s moderní hravostí a se spoustou úžasných nápadů!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ediční řada Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK) je zde s námi již dlouhých devět let. Za tu dobu se k nám díky ní dostaly skutečné perly evropského komiksu, jedna však stále odolávala. Po dvou neúspěšných pokusech, a skutečně černých vyhlídkách na případné pokračování, dostává jedna z nejlépe kreslených komiksových řad přeci jen u českých čtenářů znovu šanci. Díky edici MDEK k nám přichází hned pět dílů kultovní komiksové řady Storm: Kroniky Pandarve.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že Storm následuje ve svém osudu dalšího otloukánka, kterým je Thorgal. Na něj samozřejmě co se týče peripetií nemá, ale ani Storm u nás neměl na růžích ustláno. Vůbec poprvé jej mohli komiksoví pamětníci zaznamenat již v roce 1993, kdy vyšla část Pirátů z Pandarve v Comics Areně. Stejný příběh, tentokrát už kompletní první album, vyšlo až v roce 2012, kdy to se Stormem neúspěšně zkoušel Albatros. Nyní, o sedm let později, je zde pokus číslo tři. Tentokrát v rámci edice MDEK hned pět úvodních alb Stormových dobrodružství na planetě Pandarve.

Celá série však začínala o něco dříve, konkrétně o devět alb, které se však neodehrávaly na Pandarve, ale na Zemi v předaleké budoucnosti. Jejich kvalita však byla dosti kolísavá a tak se nakladatelství Crew rozhodlo sáhnout až po desátém díle, kdy se Storm společně se svou družkou Zrzkou dostává na orbitu prapodivné planety Pandarve. Právě tímto dílem vystoupala kvalita a především pak popularita Storma k nebeským výšinám, za což můžeme vděčit především holandskému scénáristovi Martinu Lodewijkovi a britskému kreslíři Donu Lawrencovi, jehož malba udělala ze Storma vskutku jedinečnou záležitost.

Lodewijk vytvořil vskutku jedinečný svět, jehož fungování je tak trochu postavené na hlavu a bere si inspiraci ze starých vědeckofantastických příběhů, kdy autoři nebyli toliko svázáni fyzikálními zákony a o logiku šlo až v druhé řadě. Lodewijk zde však vcelku pěkně všechno vysvětluje a dává do zajímavých souvislostí. Díky tomu vám po pár stranách nepřijde divné, že se například ve vesmíru dá dýchat.

Jak již bylo řečeno, na čtenáře čeká pět kompletních alb, které stály u zrodu Kronik Pandarve. Kniha tak narostla na úctihodných 248 stran a věřte, že vám zdaleka nebudou stačit. Ostatně, těchto pět příběhů je pouhým začátkem dnes již jednatřicetidílné série, která žije svým životem i poté, co ji tito dva původní autoři opustili. Přeci jen bohatý svět plný imaginace a netušených možností dává autorům do ruky jedinečný nástroj, v němž jsou omezeni jen a jen vlastní fantazií.

Jednotlivá alba čtenářům nabízí vždy uzavřený příběh, jenž je pouze volně svázaný s následujícím. Díky tomu se čtenáři nemusí cítit zbytečně svázáni, či dokonce nuceni do dalších příběhů. Avšak věřte, že vám těchto pět alb rozhodně nebude stačit a vy budete toužit po dalších. Je až s podivem, jak je to vlastně možné, vždyť samotné příběhy jsou neskutečně prostinké a neskrývají žádné složitosti. Avšak v tomto případě platí, že v jednoduchosti je krása. Když k tomu přidáme atmosféru starých pulpových příběhů, kterou ve vás bude Storm evokovat. Je na úspěch zaděláno. Schválně jestli i vám při čtení vytanou na mysli dobrodružství Johna Cartera na Marsu, či Flash Gordon.

Ačkoliv má Storm své kořeny až v sedmdesátých letech minulého století, stále patří k jedné z nejkrásněji malovaných komiksových řad, které na evropském kontinentu vycházely, či vycházejí. Don Lawrence vtiskl Stormovi skutečně jedinečný vizuál, který má i více než třicet let od svého stvoření (Piráti z Pandarve 1983) stále co nabídnout a bez problému dokáže obstát i v porovnání se současnou produkcí. A leckdy jí i hravě překoná.

Storm: Kroniky Pandarve nabízejí čtenářům krásný pohled na jedinečnou komiksovou sérii, která se stejně jako Thorgal, stala v podstatě legendou a utvářela celý evropský komiks. Pro příznivce evropského komiksu a fanoušky pulpových příběhů a akčních sci-fi béček osmdesátých let je Storm v podstatě povinností. Jedinou nevýhodou devatenáctého svazku edice MDEK je fakt, že pět alb je zoufale málo a vy budete toužit po dalším přídavku. Snad se na nás usměje štěstí a nakladatelství Crew si pro nás v rámci této edice přichystá na příští rok další nášup.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..