Lyndsay Faye – Bohové Gothamu

0

Historická detektivka odehrávající se v New Yorku poloviny 19. století ukazuje kromě brutálního zločinu také atmosféru a politickou situaci doby, problémy přelidněného města i počátky místního policejního sboru.

Jedním z jeho členů se stane také vypravěč Timothy Wilde, jehož o úspory i donedávna pohledný obličej připravil požár. Tim si dokáže všímat detailů, jež jiní přehlédnou – což jsou schopnosti, které se budou brzy hodit. Právě on totiž narazí na zkrvavenou holčičku, jejíž svědectví pomůže odhalit masový hrob plný znetvořených dětských těl.

Krátce před volbami a v rozvíření vášní náboženských rozbrojů je potřeba neprodleně odhalit pravdu. Ideálně takovou, která nevyvolá ještě větší nepokoje.

…………………………………………………………….

Na podzim loňského roku vyšel v rámci Velkého knižního čtvrtku u nakladatelství Paseka román Bohové Gothamu, za nímž stojí americká spisovatelka Lyndsay Faye. Tato temná historická detektivka dokázala oslovit celou řadu čtenářů a v podstatě se stala černým koněm VKČ. Nyní se díky vydavatelství OneHotBook dočkala i své audio podoby.

196986_bigLyndsay Faye patří mezi zástupce současné generace amerických autorů. Tato nadaná spisovatelka se řadu let živila jako divadelní herečka, než se v roce 2005 rozhodla své volné chvíle vyplňovat psaním. Literárně debutovala v roce 2009 knihou Prach a stín: Zpráva doktora Watsona o vraždách Rozparovače. Do všeobecného podvědomí se ovšem dostala až právě díky svému druhému románu Bohové Gothamu, na něhož navázala pokračováním Seven for a Secret, jenž bylo mimo jiné nominováno i na prestižní žánrovou cenu Edgar.

V záplavě severských detektivek a současných akčních thrillerů působí román Lyndsay Faye značně osvěžujícím dojmem. Autorka v něm své fanoušky zavádí do New Yorku 19. století, do neklidné doby, kdy americký kontinent zaplavila obrovská vlna imigrantů ze starého kontinentu, především z Irska a doby, v níž se místní policie teprve formovala a “měděné” hvězdy nebyly nikterak v oblibě.

New York roku 1845 není právě ideálním místem pro život, přistěhovalci, rvačky a nevěstince narvané k prasknutí. Přesto stále více lidí nazývá toto drsné město svým domovem. Mezi ně patří i Timothy Wild, jenž těsně uniká ze spáru ničivého požáru, který zachvátil část New Yorku. Takřka přes noc se díky svému bratrovi stává z obyčejného barmana příslušníkem právě vznikající policie. A jak se zdá hned jeden z jeho prvních případů, bude pořádný oříšek, který slabším povahám nedá spát. Má vůbec šanci nalézt v tomto semeništi hříchu vraha malých dětí, nebo se tito malí přistěhovalci stanou dalšími bezejmennými obětmi bouřlivých změn rozrůstajícího se města?

Bohove_Gothamu_3D_OneHotBookJak už se pomalu, ale jistě stává u OneHotBook zvykem, pro načtení této knihy si opět vybrali interpreta, který zatím na tomto poli moc prostoru nedostal. Tentokrát se pod křídla zkušeného režiséra Michala Bureše dostal herec a dabér Martin Písařík. Jehož mohou diváci znát nejen z divadelních prken (Na zábradlí,Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce), ale samozřejmě i z televize a filmu (Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Snowborďáci, Rock podvraťáků…).

Nutno říct, že výběr narátora se opět vydařil na výbornou. Zatímco někteří čtenáři autorce vyčítali nedostatek emocí, které ustupovaly popisům a vzletnému jazyku, v audiopodobě toto rozhodně nehrozí. Role začínajícího policisty Timothy Wilda byla pro Martina Písaříka jako dělaná. A ve výsledku je rozhodně slyšet, že si samotné načtení užíval. Písařík skvěle pracuje s hlasem a tak nejen, že odlišuje jednotlivé postavy, ale dodává celému textu i potřebné emoce a dramatičnost. I když s tím dramatem a akcí je to zde trochu složitější, protože Bohové Gothamu zkrátka nejsou žádná severská detektivka, ve které jde o akci především.

Kromě samotné četby, která v případě Martina Písaříka dopadla opravdu na výbornou, se mohou posluchači těšit i na u OneHotBook běžný hudební doprovod. Toto vydavatelství si na této linii vždy zakládala a zde tomu není jinak. Jednotlivé kapitoly zde odděluje tklivá melodie hraná na trombon, jenž je všechno, jen ne radostná a dodává tak celému příběhu na vážnosti a hloubce.

Starý New York se svými temnými zákoutími dokáže být sám o sobě dost atraktivní. Ovšem když k tomu přidáme výborný příběh s napínavou zápletkou a vynikajícího narátora, jenž dokáže dodat celému příběhu patřičnou hloubku, dostaneme ve výsledku skvělý kousek, který by neměl uniknout žádnému milovníkovi detektivek. Ovšem pozor Bohové Gothamu na to jdou trochu jinak než je v dnešní produkci běžné.

Kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdLyndsay Faye – Americká spisovatelka se narodila v kalifornském San José, vystudovala na belmontské Notre Dame de Namur University a poté se živila jako divadelní herečka. Roku 2005 se přestěhovala do New Yorku za prací a volné dny před před večerními představeními si začala krátit psaním. Literárně debutovala roku 2009 holmesovskou poctou Dust and Shadow: An Account of the Ripper Killings by Dr. John H. Watson (Prach a stín: Zpráva doktora Watsona o vraždách Rozparovače). Bohové Gothamu (2012) jsou jejím druhým románem, na který navázala úspěšným pokračováním Seven for a Secret (2013, Sedmero spiklenců), nominovaným na prestižní detektivkářskou cenu Edgar.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..