Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá

0

 

ANOTACE:
V městečku Kůrová Kamenice na západě Myších teritorií, v útulném hostinci V Červnové ulici, se scházejí myši z širokého dalekého okolí, přilákány vyhlášenou pohostinností jeho majitelky Rudolfy. A právě zde opět probíhá soutěž ve vyprávění příběhů. Tomu, jehož příběh se Rudolfě bude zamlouvat ze všech nejvíc, hostinská odpustí celý účet. Vyhlídka na takovou výhru je pro myši velmi lákavá, takže druhý večer plný fantastických vyprávění může začít.

David Petersen si pro tuto sbírku vybral několik významných komiksových tvůrců, kterým se podařilo naplnit ji legendami o dobrodružstvích, tajemnu i odvaze.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiksová Myší hlídka si za ty dva roky co u nás vychází získala bezpočet fanoušků. Ostatně o tom svědčí i fakt, že kromě základní řady se Comics Cetrum pustilo na jaře letošního roku i do takzvaných Legend o Myší hlídce, které příjemně celé univerzum rozšiřují. A právě ty se nyní dočkaly druhého dílu. Vydejme se tedy opět do útulného hostince V Červnové ulici abychom si vyslechli další příběhy o tomto bojovném národu myší, z pera několika významných komiksových tvůrců.

Davidu Petersenovi se bezesporu podařilo s touto sérií dokonale zabodovat. Ne nadarmo se může pyšnit řadou ocenění v mnoha zemích světa, včetně té pravděpodobně nejvýznamnější – Ceny Willa Eisnera. Oproti běžnému mainstreamu se jedná opravdu o svěží oživení, které si vás naprosto omotá okolo prstu. A to nejen svým příběhem a postavami, ale především i prostředím, potažmo celým světem, který autor kolem “party myší vybudoval.

Ten je úžasně plastický a nabízí celou řadu naprosto odlišných prostředí. Není proto divu, že si tento svět začal žít vlastním životem. O což se ostatně sám i Petersen nemalou měrou zasloužil. Právě on totiž oslovil celou řadu význačných komiksových tvůrců a dal jim na hraní své dítko. Výsledkem jsou právě Legendy o Myší hlídce, s jejichž prvním dílem jsme se mohli již blíže seznámit, a na který právě navazuje aktuální novinka z Comics Centra.

A tak se opět vydáváme do hostince V Červnové uličce, abychom společně s hostinskou Rudolfou vyslechli další várku originálních příběhů a legend ze světa Myší hlídky. Ty jsou stejně různorodé, jako autoři, kteří se jich zhostili. V knize najdeme, stejně jako u úvodního dílu, celkem třináct krátkých povídek. Za nimi pak stojí celá plejáda autorů, od pro nás naprosto neznámých jmen, až po stálice, kterými jsou Stan Sakai (Usagi Yojimbo), nebo Bill Willingham (Mýty).

Ať už jsou pro vás jednotliví autoři známí, či nikoliv, svého úkolu se zhostili skutečně se ctí. Opět se tak můžeme těšit na skutečně pestrou směsici příběhů, které se dotýkají, jak vážnějších témat, tak těm které oplývají lehkostí, či dokonce humorem. A dokonce i na romantiku došlo. Avšak vzhledem ke kratšímu rozsahu jednotlivých příběhů, ve vás jen málo který zanechá skutečně hluboký dojem. Což je ostatně asi největší mínus podobně koncipovaných sborníků a ani druhé Legendy se tomu nevyhýbají.

Přesto zde nalezneme minimálně tři čtyři kousky, které bezesporu zaujmou. A to buď samotným příběhem, jenž i přes svou jednoduchost drží pěkně pohromadě a přináší něco navíc, nebo naopak díky kresbě. Ostatně, právě ta bude v případě tohoto sborníku hlavním tahounem. Mísí se zde celá řada odlišných stylů a použitých technik, od vyloženě dětsky pojaté kresby, až po rozmáchlé a složitější kousky, jenž evokují rytiny ze starých knih.

Samozřejmě i zde platí, že všem se zavděčit nejde. A tak se bezpochyby najde celá řada čtenářů, kteří budou mít výtky ke kratšímu rozsahu povídek, či odlišným stylům použitých kreseb. Na druhou stranu je právě tato rozmanitost krásnou ukázkou toho, jak by jednotliví autoři naložili s Myší hlídkou a jak by asi vypadala v jejich podání. Ostatně smyslem této sbírky rozhodně není snaha vyrovnat se původnímu Petersenovu dílu, ale přinést do jeho světa trochu čerstvého větru a spolu s ním i řadu nových pohledů na to, jak Myší hlídku vidí právě ostatní tvůrci. Rozvíjející se svět, žijící vlastním životem je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

A právě z tohoto úhlu pohledu fungují Legendy o Myší hlídce opravdu dokonale. Když k tomu připočteme nádhernou a rozmanitou kresbu, kterou se můžete kochat skutečně zas a znova, je pro fanoušky “Petersenova univerza” tento sborník v podstatě nutností. Vydejme se tedy opět do kouzelného světa, který pokračuje v nejlepší tradici velkolepých fantasy příběhů a přináší nám příběhy o odvaze, statečnosti a přátelství…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..