Kvído: Chytré hry pro malé objevitele

1

Zaujmout a zároveň vzdělávat malé neposedy rozhodně není jednoduché. Děti jsou již od přírody úžasně zvídavé a kreativní, což na rodiče bezpochyby klade nemalé nároky. Ano můžete je posadit před televizi, či tablet, většina rodičů o toto rozhodně nestojí. Dopomoci zabavit naše dítka a zároveň je učit novým věcem, by měl i zbrusu nový koncept od společnosti Albi, jenž před nedávnem uvedla na trh vzdělávací řadu Kvído!

Kvído je zcela nový vzdělávací koncept pro děti ve věku 3-8 let, jenž v sobě ukrývá celou řadu zábavných a zároveň poučných her a kvízů. Ty pak mají u dítka rozvíjet komunikaci, koncentraci, grafomotoriku, či emoční inteligenci. Nad celým konceptem pak dohlížel celý tým psychologů, logopedů a speciálních pedagogů, kteří Albi dopomáhali s vývojem tohoto souboru vzdělávacích her.

Velkou variabilitu a zaměření na určité dovednosti pak zajišťují nejrůznější hry, jenž v této sadě naleznete. Od vzdělávacích obrázkových vějířů, netradičního pexesa, zábavných kvízů, interaktivního divadla až po nejrůznější hříčky na cesty. Koncept je tedy opravdu rozmanitý, navíc je každá z her dostupná v několika variantách, podle toho jak staré dítko doma máte.

My jsme díky Albi dostali možnost vyzkoušet hned tři vzdělávací hry z této řady. Konkrétně Moje 1. kvizy, Chytré pexeso a Hádanky na cesty. Každý z nich ukrývá jedinečný koncept a zaměřuje se na maličko odlišné věci. Ještě než se však na Kvída a jeho hry zaměřím blíže, dovolím si malé upozornění. Doporučený věk na přebalu rozhodně má svůj význam, ne že by vaše dítko snad nezvládlo něco i pro starší děti, čeká vás však daleko více práce a vysvětlování. V tu chvíli však Kvído malinko ztrácí svůj zábavný účel a není tak lehké u něj dítko udržet. Přeci jen udržet dětskou pozornost není nic jednoduchého a na co si zbytečně přidělávat práci.

O tom jsem se ostatně přesvědčil sám v případě Chytrého pexesa, které jsme zkusili trochu náročnější. Aktuálně máme 3,5 roku a pexeso je od pěti let. Ve chvíli kdy zvládnete základní koncept pexesa, přichází problém s vysvětlením co má vůbec dítě hledat. A je jedno, že je vaše dítko opravdu šikovné a zvládá i náročnější úkony než stejně staré děti. V této variantě pexesa nehledáte dva stejné předměty, ale na jedné kartičce naleznete hádanku (nápovědu) podle které byste měli uhodnout, jaký druhý obrázek máte najít. Dobrat se však správného výsledku občas není vůbec jednoduché. Na tomto případu je opravdu vidět, že se vývojem zabývali i specialisté, kteří koncipovali otázky právě pro tak staré děti, aby je bez větších problémů zvládli. Těm mladším však již mohou maličko dělat problémy.

Pokud se tedy ubráníte experimentovaní s doporučeným věkem, čeká na vás spousta zábavy a příjemných chvil, které s Kvídem a svou ratolestí zvládnete. U nás vcelku pochopitelně jasně vítězili Hádanky na cesty, které obsahují i speciální mazatelný fix. Děti zkrátka opravdu rádi čárají. Potěšující v tomto případě je fakt, že fixku z jednotlivých kartiček opravdu lehce smažete. Buď přiloženým “mazátkem” na uzávěru fixky, popřípadě čímkoliv jiným, kapesníkem počínaje a rukou konče.

Hádanky na cesty obsahují celou řadu úkolů a hádanek, jejichž variabilita je opravdu široká. Od spojování, či kroužkování až po obtahování a vybarvování. Pokud domu kupujete dětské časopisy jako je třeba Mašinka Tomáš a jemu podobné, bude vám tento koncept vcelku dobře známý. V tomto případě má však Kvído rozhodně navrch. Jednak je komplexnější a díky mazací fixce i trvanlivější. Což bezpochyby ocení nejeden rodič, kterému jde z částek za časopisy již  hlava kolem.

Třetí hrou, kterou jsme měli možnost vyzkoušet byly Moje první kvízy. Jedná se o velice zajímavý set, v němž najdete balíček kartiček s otázkami, hrací kostku a puzzle. Tato hra je primárně určena pro dva hráče, kteří hrají proti sobě hází kostkou a snaží se správně zodpovědět na otázky na kartičkách. Za správnou odpověď pak získávají 1 dílek puzzle a vyhrává ten kdo první složí obrázek.

Tato hra bude bezpochyby patřit také k nejoblíbenějším, jednak díky hrací kostce a vcelku pochopitelně i díky puzzle, kterých v jednom balení najdete hned šest. Samotné kartičky s otázkami pak obsahují otázky pro dvě věkové kategorie – pro děti ve věku 3+ a 6+ aby mohli spolu hrát i různě staří sourozenci a hra byla vyrovnaná.

Každopádně když se v tomto případě zaměřím na samotné otázky, tak si nejsem úplně jistý zda jsou skutečně všechny určené pro tříleté děti. Možná ano, ale některé mě skutečně zarazily a musel jsem se nejednou zamyslet zda to autoři opravdu myslí vážně. Ostatně vy jste věděli ve třech letech jestli má prase štětiny, či něco jiného? Naštěstí se jedná pouze o výjimky. Na druhou stranu se děti dozvědí spoustu nových informací.

Kvído je skutečně jedinečný a veskrze prospěšný koncept, který nám rodičům dává do rukou nové nástroje, jak svá dítka zábavnou formou vzdělávat. Samozřejmě můžeme narazit na pár menších výhrad, to ale patrně u všeho. Co však rozhodně hraje Kvídu do karet, tak je cenová politika, kterou u něj Kvído nastavilo. Ta je vskutku přívětivá a i kdyby jste chtěli vyzkoušet úplně vše co Kvído nabízí, patrně to váš domácí rozpočet nezruinuje.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Hezký den, moc děkuji za báječnou inspiraci… Mám moc ráda takové tvořivé a rozvíjející hry pro děti.
    Pěkné listopadové dny přeji,
    Peťka

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..