Klára Smolíková – H.U.S. (Hus úplně světovej)

0

Klára Smolíková zpracovala aktuální dějepisné poznatky o Janu Husovi formou napínavého příběhu, určeného čtenářům kolem třinácti let. Jeho protagonistou není Jan Hus, ale gymnazista Petr, který má o Husovi napsat školní práci. Do zadaného tématu se mu ani trochu nechce – stejně jako vůbec nechce bydlet v Hrobech u Tábora, kam se jeho rodina ze dne na den přestěhovala z Prahy. Ale když se dá do řeči se spolužačkou Magdou a s dalšími lidmi, kteří o Husovi něco vědí, vyklube se z nechtěného úkolu dobrodružná cesta. Historická postava vytesaná do kamene před Petrem postupně ožívá stejně jako Husovi současníci, jeho doba, různá působiště i myšlenky, kterými ovlivnil pozdější české myslitele, umělce, učence i politiky. Každý si z Husa vzal něco jiného a každá doba si ho přizpůsobovala ke svému obrazu. Také Petr hledá a nalézá ty stránky jeho osobnosti, které jsou blízké jemu a mají co říct i jeho tátovi, který se jako odvážný novinář ocitl v úzkých.

…………………………………………………………….

Klára Smolíková je známá především nejmenším čtenářům, mezi kterými si získala oblibu díky svým zábavně naučným knihám kombinovaných s komiksem. Tento stav se má však v nejbližší době změnit. Společně se svým mužem Jiřím Walkerem Procházkou se chystá na pole detektivky. Ovšem ještě než vyjde Mrtvá šelma, stihla si odskočit mimo krimi žánr a přichystala čtenářům další naučnou knihu. Tentokrát ne pro nejmenší, ale trochu odrostlejší čtenáře, kterým se snaží zábavnou formou přiblížit osobu mistra Jana Husa.

phpIYwtdw_180x0O tom, že je Klára Smolíková zkušenou autorkou netřeba pochybovat. Tentokrát se ovšem pouští na pro ní pole tolik neprobádané. Přeci jen, knihy pro každou věkovou kategorii mají svá specifika a čtenáři kolem třinácti let jsou mnohem vyspělejší a náročnější, než ti nejmenší, na které se Smolíková dosud primárně zaměřovala.

Už samotný název knihy H.U.S. (Hus úplně světovej) napovídá o čem tato kniha bude. Každopádně se nenechte mýlit, hlavním hrdinou není Jan Hus, i když kolem něj se celý příběh točí, ale gymnazista Petr, který má o Husovi napsat velkou školní práci. Jako každému teenagerovi se mu do toho nechce, navíc jejich učitelka je docela zběhlá, takže nevyjde ani nějaké to stažení referátu z internetu. Petrovi tak nezbývá než se pustit v Husových stopách a postupně tak přichází této historické postavě našich dějin na chuť.

Jak už je dobrým zvykem, knihy Kláry Smolíkové prakticky vždy doplňuje velké množství ilustrací. A zde tomu není jinak, tentokrát se tohoto úkolu ovšem nezhostil Honza Smolík, jenž ilustroval drtivou většinu autorčiných knih, ale Lukáš Fibrich. Nutno říct, že tato volba byla rozhodně správná, protože Fibrichova kresba daleko lépe koresponduje s věkem čtenářů, pro které je kniha určena.

str._6_a_7Je jasné, že samotný příběh v této knize autorka příliš neřešila. Spíše se snažila zábavnou formou přiblížit čtenářům zajímavé skutečnosti o Husovi. To se jí bezpochyby podařilo, a tak bude čtení H.U.S.a rozhodně zábavnější, než hledání materiálů na referát v nějakých encyklopediích. Přesto si nejsem úplně jistý, jestli dokáže zaujmout právě ty čtenáře, pro které je primárně kniha určená. Stačí se kouknout co dnešní mládež čte a právě v tomto kontextu bude H.U.S. možná až příliš naivní. Těžko říct, možná je to i tím, že se autorka úplně neodprostila od knih pro nejmenší, kde jednoduchost a naivita rozhodně není na škodu. Každopádně pro čtenáře kolem 13-14 let bych se nebál přitlačit více na pilu, a to včetně jejich mluvy. Přeci jen by pak celý příběh působil více věrohodně, i když je jasné, že o to v této knize rozhodně nejde.

H.U.S. se asi nebude vyhřívat v zájmu všech náctiletých, přesto si své čtenáře určitě najde. Ať už mezi těmi, kteří se zajímají blíže o dějiny a nechce se jim vyloženě číst encyklopedie, nebo i mezi těmi, kteří budou hledat právě materiály pro referát stejně jako hlavní hrdina této knihy. Protože jestli se něco autorce podařilo na výbornou, tak je to právě fakt, že shromáždila ty nejpodstatnější informace spolu s pár perličkami o Husovi na jednom místě a dokázala je zpracovat relativně jednoduchou a zábavnou formou i pro ty, kteří referáty a dějiny nijak nemusí.

Kniha vychází v nakladatelství Kalich
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdKlára Smolíková (* 1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a velmi činorodá lektorka. Narodila se v Praze, kde vystudovala estetiku a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.Již od studií ji zajímá popularizace, věnuje se environmentální, multikulturní, estetické a mediální výchově, angažuje se v muzejní pedagogice. Největší výčet jejích knih představují učebnice a metodické materiály. V současné době se plně věnuje psaní knih pro děti a mládež.

Pro děti začala psát nejprve do dětských rubrik novin. Mnoho let přispívala do časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška a Čtyřlístek, kde publikovala desítky pohádek, jazykových hádanek a komiksů. Od roku 2004 píše knížky pro děti. Spolupracovala na scénářích několika webových portálů zaměřených zejména na zábavné vzdělávání. Je spoluautorkou večerníčkového seriálu Vynálezce Alva (2012).

Patnáct let prožila v Táboře, kde deset let učila na střední škole knihkupce a knihovníky od roku 2000 do roku 2010. Poté pracovala ve zdejším Husitském muzeu, pro které připravila dětskou linku nové expozice a realizovala řadu lektorských programů, jež se staly podkladem pro úspěšnou dětskou komiksovou knihu Husité. V roce 2013 spolupracovala na třebíčské expozici Cesty časem, část zaměřenou na řemesla přepracovala do další nápadité knihy Řemesla. Na pražské Pedagogické fakultě vedla od roku 2006 do roku 2014 seminář věnovaný médiím. Krátce působila v Národním muzeu na pozici vedoucí oddělení vzdělávání a kulturních aktivit (2013). Nyní spolupracuje na lektorských programech pro muzea jako externista.

Většinu jejích knih ilustroval Honza Smolík, se kterým má děti Tobiáše a Joriku. Jejím druhým manželem je Jiří Walker Procházka, kultovní autor české sci-fi a fantasy


wordpress hooceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..