Joss Whedon – Astonishing X-Men #3: Rozervaní

0

Legendární X-Meni jsou zpět! Ultimátní série Josse Whedona se po půl roce vrací na scénu, aby přinesla již třetí díl jedné z nejlepších X-Menovských ság. A rozhodně je na co se těšit. To všechno předtím byla jen taková malá rozcvička, teď už nastupujeme do finále! Věci, které byly připravovány a naznačovány v minulých dvou knihách, teď vystupují na povrch…

Whedonovi X-Meny patrně netřeba příliš představovat. Pokud patříte k fanouškům tohoto superhrdinského týmu, je právě tato série tím nejlepším, po čem můžete sáhnout. Pamětníci si navíc bezpochyby vzpomenou na “legendární trafikový komplet” UKK, v němž první dvě knihy této série před lety vyšly. Nyní však díky Nakladatelství Crew přichází na scénu třetí díl. Kniha, která zažívá v češtině premiéru a zároveň kousek, který výrazným způsobem posouvá celý Whedonův run kupředu. Finále se totiž nezadržitelně blíží.

Aktuální novinka u nás vychází s podtitulem Rozervaní a stejně jako předchozí dvě knihy, i ona nám nabízí šest sešitů původní série Astonishing X-Men #13-18. V následující knize bychom se tak měli dočkat rozuzlení celého Whedonova příběhu, jenž v originále vyšel již před více než patnácti lety. My jsme si tak na české vydání museli chvíli počkat, o to více si jej však můžeme nyní užít. Slavná Whedonova sága se totiž konečně dočká svého kompletního českého vydání!

Avšak ještě než se pustíte do aktuální novinky, neodpustím si jedno, či dvě malá upozornění, které se k této knize váží. Třetí kniha série se již naplno noří do x-menovského univerza a běžnému českému čtenáři příliš neodpouští. Na scénu totiž přichází bez většího úvodu celá plejáda postav, se kterými se v Marvelovském universu zase tak často nepotkáváme. S tím je ostatně spojený i fakt, že pro nejlepší pochopení příběhu by se vám hodili znát alepoň základní obrysy série New X-Men od Granta Morrisona. Ty však v češtině nenajdeme a tak se připravte na to, že se zde mírnému zmatení zkrátka nevyhnete.

Tomu ostatně nepomáhá ani samotný koncept této knihy. Whedon se totiž rozhodl nasadit opravdu zběsilé tempo, které ani na okamžik nepolevuje a nenechává vydechnout až do samotného závěru. Na scénu tak v rychlém sledu za sebou přichází nebezpečný soupeř z minulosti, znovuzrozený klub Hellfire, potažmo mimozemský zabiják. Aby toho nebylo málo, tak se v týmu objevuje zrádce…

Díky tomu se rázem rozpadá nejen tým, ale i psychika jednotlivých hrdinů. Cyclops se ocitá v kómatu, Dr. Beast nám pořádně zdivočí, Kitty začíná fázovat do středu Země a drsňák Wolverine se chová jako zbabělý gentleman z 19. století. Zkrátka ideální situace. Na X-Meny tak čeká opravdu pořádná zatěžkávací zkouška…

Zatímco první dvě knihy byly spíše na rozehřátí, v aktuálním svazku rozjíždí Whedon svůj megalomanský projekt naplno. Pro lepší pochopení by se hodilo znát širší kontext a mít samozřejmě více načteno. Na druhou stranu je i tak krásně vidět, proč Whedonův run patří mezi to nejlepší co X-Meni nabízejí. Vcelku pochopitelně zde nesmí chybět pořádná porce akce. Jen na tu se však autor neomezuje a nezapomíná ani na samotné postavy, kterým perfektně prokresluje charaktery a buduje vztahy mezi jednotlivými hrdiny.

Zaměření na psychologii postav je zde opravdu důležité a perfektně to dotváří celkový dojem z příběhu. Právě díky tomu nejsou Whedonovi X-Meni jen další akční mainstreamovou rubanicí, kterých se v poslední době objevuje přehršel. Na straně druhé však není úplně jednoduché se v příběhu orientovat. Autor tak vyžaduje po čtenářích zvýšenou pozornost, leccos vám totiž může jinak utéct, potažmo se můžete v jednotlivých příběhových částech lehce ztratit. Což samozřejmě není zrovna ideální stav.

Astonishing X-Men #3: Rozervaní je bezpochyby skvělou knihou, které nechybí takřka nic. Skvělý příběh, akce, zvraty a perfektní kresba Johna Cassadaye dohromady vytváří opravdu jedinečný mix. Zároveň však může běžnému českému čtenáři místy pořádně zatopit. Pokud totiž neznáte správný kontext a trochu více se neorientujete v x-menovském univerzu čeká na vás v této knize docela dost okamžiků, kdy se budete cítit maličko bezradně.

To už je ale bohužel daň za to, že u nás zkrátka a dobře nemůže vycházet úplně vše, co v zahraničí. I přes tuto menší nevýhodu si však Whedonovi X-Meni bezpochyby zaslouží vaši plnou pozornost, jelikož se jedná o opravdu jedinečný kousek, který má hodně co nabídnout. Navíc finále celé ságy se nezadržitelně blíží….ASTONISHING X-MEN #2: BOJ
SCÉNÁŘ: JOSS WHEDON
KRESBA: JOHN CASSADAY
PŘELOŽIL: JIŘÍ PAVLOVSKÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 152
ORIG. NÁZEV: Astonishing X-Men #03: Torn
ISBN: 978-80-7449-909-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..