Joss Whedon – Astonishing X-Men #2: Boj

0

Legendární X-Meni to u nás nemají zrovna jednoduché. Na ucelenou řadu s těmito hrdiny jsme si museli delší dobu počkat. A když už nám CREW přinesla skvělý run Josse Whedona, přišel coronavirus. Český nakladatel však nehází flintu do žita a i přes zmíněné těžkosti přichází s druhou knihou této skvělé série. A věřte, že na mutanty tentokrát čeká opravdu tuhý BOJ…

Ten u nás vyšel, stejně jako úvodní kniha série, již před šesti lety v rámci “trafikového” kompletu UKK. Pro pamětníky tak nebude aktuální “novinka” ničím novým. Avšak na rozdíl od UKK, Crew slibuje i další knihy ze série a my bychom se tak mohli po letech konečně dočkat kompletního Whedonova runu, který je dodnes považován za jeden z nejlepších, který kdy s X-Meny vyšel. Pokud vás tedy původní UKK vydání minulo, či toužíte mít celou řadu v jednom uceleném vydání rozhodně byste neměli nad tímto kouskem váhat.

Boj tentokrát potěší především příznivce neustálé akce. Druhá kniha série je totiž plně věrná svému jménu a nabízí nám akci od začátku, až do konce knihy. Zatímco v úvodním díle série začal Joss Whedon črtat velkolepý příběh, kterému se ve svém runu hodlá věnovat, v rámci druhé knihy přichází na první pohled menší zklidnění. Samozřejmě co se příběhu týče, klidu si totiž naši hrdinové moc neužijí. Rozhodně se však nemusíte bát, že by Boj byl pouhou výplňovkou. Dějové zvraty a celkový posun si však budete muset hledat spíše na pozadí, než v hlavní dějové linii, i když ani ta rozhodně nenudí.

X-Meni se v předchozí knize dali zase dohromady a pod vedením Cyclopse opět touží pomáhat a zachraňovat svět. Avšak ještě než se do toho budou moci naplno pustit musí se vypořádat ještě s jedním velkým problémem. Po tragické smrti, která otřese celou Xavierovou školou, totiž X-Meni zjistí, že se v jejich středu celé roky skrývá smrtící nepřítel a že zná všechna jejich tajemství! 

A právě u tohoto nepřítele tkví jeden ze dvou problémů, které mohou někteří čtenáři s touto knihou mít. “Boj” je opravdu důstojným nepřítelem a X-menům díky svým schopnostem dokáže pořádně zavařit. Z knihy ale tak nějak nepochopíte, kde ke svým schopnostem přišel a především jak vůbec vznikl. A podobných momentů, kdy prostě nebudete vědět je zde víc. Čtenářům by se tak opět hodilo znát širší kontext, či některé z předchozích knih, na které Whedon svým runem navazuje. Na to jsme si však u mainsteamových titulů již mohli zvyknout a je potřeba s tím počítat. Naštěstí to je jen malá kaňka na kráse jinak skvělého komiksu, který vás bude bavit od začátku do konce.

Vzhledem k celkovému pojetí tohoto kousku, zde sice Whedon neměl takového prostoru na práci s postavami, avšak i s tím málem dokázal doslova zázraky. Boj tak rozhodně není jen tupou mlátičkou, která vsází na akci. Ba právě naopak. Autor opět skvěle pracuje s postavami a připravil si pro čtenáře i nejedno překvapení. Právě tyto drobnosti posouvají Whedonovy X-Meny z obyčejného průměrného mainstremu o pořádný kus výš a dělají z nich kousek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Celkovému dojmu pak vcelku pochopitelně nemalou měrou dopomáhá i skvělá kresba, kterou má stejně jako u úvodní knihy na svědomí John Cassaday. Druhá kniha série tak sice na první pohled maličko zvolňuje tempo ve vyprávění, stále se však jedná o skvělý kousek, který vyloženě láká k přečtení další knihy, která by se v rámci této série představila českým čtenářům vůbec poprvé. Na tu si však budeme muset bohužel chvíli počkat…ASTONISHING X-MEN #2: BOJ
SCÉNÁŘ: JOSS WHEDON
KRESBA: JOHN CASSADAY
PŘELOŽIL: JIŘÍ PAVLOVSKÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 152
ORIG. NÁZEV: Astonishing X-Men #02: Dangerous
ISBN: 978-80-7449-844-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..