Josef Klíma – Advokát a jeho Pán

0

Kdo dnes u nás vládne? Velcí zločinci, nebo naopak jejich právníci? Co se stane, když se slavný advokát a mocný mafián rozhádají? Když se pustí do války? Kdo je silnější? Zvítězí mafiánská brutalita a síla, nebo právnický intelekt a lest? Co je ale nejhorší – ani jeden z nich si v téhle bezohledné válce neuvědomí, jak moc jsou si podobní…
Josef Klíma, úspěšný autor a v nové podobě i vypravěč, vás svým osobitým stylem psaní i svérázným přednesem vtáhne do bezskrupulózního prostředí českých advokátů a tzv. „podnikatelů“.

…………………………………………………………….

Audio vydavatelství Walker & Volf se stihlo mezi posluchači pěkně zabydlet a ačkoliv se profilují jako vydavatelé české fantasy a sci-fi, již se objevují i první vlaštovky z jiných žánrů. Tou první byly pohádky Lucie Fiony Šternerové určené dětem. V tuto chvíli se ovšem objevil nový kousek, tentokrát se jedná o politický thriller Josefa Klímy Advokát a jeho Pán, jenž načetl sám autor. Má ovšem tento zajímavý kousek šanci na úspěch, nebo bude zapomenut v propadlišti dějin?

187415_bigJosefa Klímu bude drtivá většina z nás znát hlavně díky televiznímu pořadu Na vlastní oči, který spoluzakládal a v němž dlouhá léta působil. Tento investigativní novinář a scénárista toho má za sebou ovšem mnohem víc. Mimo jiné se podílel na vzniku týdeníku Reflex a v sobotním vydání Lidových novin má dlouhodobě k dispozici vlastní rubriku s názvem Poslední slovo. Je také držitelem několika novinářských cen. Kromě novinařiny se ovšem věnuje i spisovatelské činnosti, a právě o jeho posledním kousku bude tentokrát řeč.

Když na podzim loňského roku vydal Josef Klíma svou novelku Advokát a jeho Pán, vzbudilo toto dílko značně rozporuplné reakce. Autor zde těží ze svých dlouholetých zkušeností v roli reportéra odhalující spoustu podivností a kauz na české politické a podnikatelské scéně. Spolu s hlavními hrdiny tak pronikáme do zákulisí mocenských bojů v naší malé zemi a ne jednou vám na mysli vytane otázka, kdo to tady sakra vede?

A právě hlavní postavy v sobě ukrývají víc, než je na první pohled patrné. Například u JUDr. Viléma Krásy se mohl Josef Klíma inspirovat známým právníkem Sokolem, jenž má za sebou celou řadu velmi pozoruhodných a známých případů. Ani miliardář Vaněk ovšem nezůstává pozadu a mnohdy se může zdát, že jakoby z oka vypadl známým kmotrům typu Krejčíře, či Mrázka. Ostatně Klíma se již několikrát takto inspiroval, například známý seriál Expozitura byl natočen na motivy Berdychova gangu.

CD-ArtByť je novelka vcelku krátká a zdatnějšímu čtenáři, či posluchači nezabere víc než jedno odpoledne, autor v ní rozehrává nervy drásající příběh spravedlnosti s kmotrovskou mafií. Otázkou ovšem zůstává, kdo je horší. Zda záporák, který si na hodného ani nehraje, nebo právník, který překrucuje právo tak, jak se mu zrovna hodí?

Co se týče samotné audioknihy, dostávají posluchači klasický kousek, který rozhodně ničím neurazí, ba právě naopak. Byť se jedná o klasické autorské čtení a tím pádem nemůžeme čekat nějakou větší dramatizaci, hlas Josefa Klímy k samotnému příběhu naprosto sedí a skvěle podkresluje atmosféru. Určitě tomu napomáhá i fakt, že se autor tímto prostředím zabýval ve svých reportážích, a tak je tento styl posluchačům, popřípadě divákům dobře známý.


Za režií této audioknihy stojí již tradičně Radek Volf, který opět namíchal vyvážený mix, jenž potěší nejednoho posluchače. Samotné vyprávění podkresluje atmosférická hudba, která k samotnému příběhu skvěle sedí a dodává jí na dramatičnosti a naléhavosti. Přeci jen tento příběh není právě radostný, a když si uvědomíme, že byl inspirován skutečnými postavami, začne vám možná běhat mráz po zádech.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Walker & Volf
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHAAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJosef Klíma vystudoval Fakultu žurnalistiky UK, spoluzakládal týdeník Reflex, v letech 1990-1992 byl jeho šéfreportérem, spoluzakládal český televizní investigativní pořad Na vlastní oči a zůstal v něm jako reportér a moderátor až do jeho ukončení (1994-2009). Je nositelem Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). V sobotním vydání Lidové noviny má rubriku Poslední slovo, která je na stranách těchto novin stále. Od roku 1970 je ženatý s Janou Klímovou, děti Kryštof (1977) a Kristýna (1981). Bibliografie Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Josef KlímaMrtví milovat nemohou (1983), dvě detektivní novely Náruživost (1983) Brutalita (1990), posloužila jako předloha k filmu Filipa Renče „Requiem pro panenku“ Tranzit Bangkok (1990), román Pět misek bez dna (1989), cestopis z Indie, Nepálu, Bangladéše, Barmy a Thajska Život reportéra (1996), úvahy a eseje Loď s otroky (2002), román z prostředí soukromé televize Zbláznil se svět anebo já (2006), výběr sloupků a fejetonů Vlastníma očima (2009), vzpomínky. [editovat]Televizní scénáře Rána z milosti (2006 ČT), film o symbióze policisty a mafiána, která se změní v bumerang (cena Elza) Vlna (2008 ČT), triptych o záměně identity při smrtonosné tsunami Svědomí Denisy Klánové (2009 ČT), o beztrestnosti delikventních dětí (Cena Elza) Expozitura (2009 Nova – spoluautor Janek Kroupa), šestnáctidílný seriál na motivy Berdychova gangu (hotovo, ještě nevysíláno) Vetřelci a lovci (2009 ČT Brno), psychothriller (hotovo, ještě nevysíláno) Jsi mrtvej, tak nebreč (2010 ČT), dvojdílný psychothriller.

wordpress hodno

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply