Joe Todd-Stanton – Marcy a hádanka od sfingy

0

 

ANOTACE:
Milá čtenářko, milý čtenáři, když zvedneš v noci hlavu, zjistíš, že obloha je plná zářících zvířat. Ale víš, kdo je na tmavém nebi pastýřem? Malá Marcy je dcerou věhlasného dobrodruha Artura z rodu Brownstonů, známého svou neohroženou povahou. Když ten však zmizí v Egyptě, místě plném kouzel a starodávných bohů, musí Marcy proniknout na sluneční bárku a odletět ke sfinze, která jí dá zapeklitou hádanku. Jenom tehdy, když ji rozluští, shledá se znovu se svým tatínkem. Vydej se na dobrodružnou cestu, setkej se s egyptskými božstvy a pronikni do podsvětí této tajemné země. Budeš mít tu nejlepší průvodkyni – malou holčičku, jež sama poznala, že statečnost není výsadou silných, ale těch nejmenších, kteří dokážou svůj strach překonat.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiksová Hilda je bezesporu miláčkem davů, avšak není to jen tato sympatická hrdinka, kterou se nás snaží nakladatelství Paseka okouzlit. Kromě ní tak můžeme sáhnout i po neméně vydařeném Kibuishiho Amuletu, či Bájné pokladnici profesora Brownstona, jenž se nám představila loni na jaře úvodním dílem Artur a zlaté lano. A právě na něj navazuje nejnovější kousek Joe Todd-Stantona Marcy a hádanka od sfingy, ve které vyměníme severské mýty za starověký Egypt.

Britský kreslíř a autor komiksů Joe Todd-Stanton se poprvé českým čtenářům představil právě “Arturem”. Tato “malá velká” kniha pro děti bezpochyby dokázala zaujmout fantastickými ilustracemi, kterými byla kniha doslova prošpikovaná, ale i milým a napínavým dobrodružstvím, které malé čtenáře přeneslo do fascinujícího světa plného kouzel, netvorů, chrabrých hrdinů a severské mytologie.

V podobném duchu pokračuje Stanton i v nejnovějším přířůstku do této série pro malé čtenáře. Malého Artura však tentokrát nahradila zcela jiná hrdinka. Ostatně, jak už název napovídá, tentokrát si užijeme kupu dobrodružství s malou Marcy. Ovšem i na Artura dojde. Profesor Brownstone totiž vypráví další příběh, jednoho z jeho předků. Od fantastického dobrodružství s vlkem Fenrirem uběhla již spousta času. Malý Artur vyrostl, stihl se oženit a narodila se mu holčička, kterou pojmenovali Marcy. A právě ta v této knize půjde v otcových šlépějích…

Ovšem zatímco byl její otec nebojácný a nebál se postavit i největším výzvám, malá Marcy je jeho pravý opak. Avšak když její tatínek zmizí v Egyptě, místě plném kouzel a starodávných bohů, musí se Marcy postavit svému strachu a vydat se na dobrodružnou cestu až do dalekého Egypta. Zde se setká s místními božstvy, bude se snažit sfinze odpovědět na zapeklitou otázku, ale především se bude snažit překonat svůj vlastní strach.

Todd-Stanton nám i na podruhé přináší příběh, jenž je na pomyslném pomezí mezi klasickou pohádkovou knihou a komiksem. Při listování touto knihou vám na mysli vytanou například klasické Disneyovky, které se stejně jako Marcy, či Artur pyšní skutečně bohatými ilustracemi a krátkým textem pod, nebo vedle jednotlivých obrázků. Tento koncept je bezesporu velice atraktivní pro malé čtenáře, kteří si tyto dobrodružné příběhy takřka okamžitě oblíbí.

Ostatně právě grafické zpracování je bezpochyby  jedním z největších taháků této knihy. Todd-Stanton je bezpochyby velice nadaný ilustrátor a jeho obrazy dodávají celému příběhu neopakovatelné kouzlo a atmosféru. To jsem ostatně zmiňoval již u první knihy a ani Marcy v tomto ohledu nikterak nevybočuje z řady.

Autor navíc i tentokrát do příběhu zakomponoval, jakési poučení, které má malé čtenáře “vzdělat”. A i tentokrát se jedná především o odvahu, strach a snahu překonat sama sebe. Neméně důležitá je i láska ke svým bližních, která je zde znázorněna právě strachem o svého otce.

Marcy a hádanka od sfingy pokračuje ve šlépějích svého předchůdce a tak je stejně jako Artur a zlaté lano po všech stránkách velice vydařeným dílkem. Mixuje v sobě nádhernou kresbu se sympatickými hrdiny a příběhem, jehož úkolem není čtenáře pouze pobavit, ale zároveň i trochu vzdělat. Tentokrát autor vyměnil severskou mytologií a za egyptská božstva a dává tak malým čtenářům ochutnat další malý kousek z historie a mytologie.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..