Jeffery Deaver – Ocelový polibek

0

ANOTACE:
Vražednou zbraní se může stát cokoli. Když to umíte náležitě použít. Amélie Sachsová pronásleduje muže podezřelého z vraždy. Jde mu v patách až do nákupního centra, a zatímco podezřelý v klidu popíjí kávu, Sachsová přivolá posily a přemýšlí, jak ho zatknout, aniž by vyvolala rozruch. Její snaha ale přijde vniveč: centrem se vzápětí rozlehne zoufalý křik, protože kohosi rozdrtil porouchaný eskalátor, a v nastalém zmatku podezřelý uprchne.

Zpočátku to vypadalo jako nešťastná shoda okolností s tragickým následkem. Brzy se ale začnou vynořovat skutečnosti, které smrt z eskalátoru staví do zcela jiného světa. Ne, nebyla to náhoda, ale první ze série vražedných útoků. Zdá se, že vyšetřovatelé mají co do činění s nadmíru inteligentním zabijákem, který za svou vražednou zbraň zvolil předměty každodenní potřeby.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Představovat fanouškům krimi nejslavnější knižního kvadruplegika je asi zcela zbytečné. Lincoln Rhyme si i u nás získal tisíce fanoušků, kteří netrpělivě očekávají další knihu s tímto svérázným hrdinou. Čekání je naštěstí u konce, jelikož nakladatelství Domino Nyní přichází s absolutní novinkou s názvem OCELOVÝ POLIBEK, kterou do češtiny z originálu The Steel Kiss přeložil Dalibor Míček.

966_ocelovy_polibekJeffery Deaver, patří již dlouhá léta k tomu nejlepšímu co americká detektivní škola nabízí. Za svou oblibu vděčí především svým originálním hrdinům a v neposlední řadě také faktu, že se neustále snaží přijít s něčím novým. Krásným důkazem je například jeho loňský román Říjnový seznam, který napsal od konce k začátku. Ani jeho oblíbené série nezůstávají pozadu a tak se nejnovější román s Lincolnem Rhymem s pořadovým číslem 12 dotýká i moderních technologií, v čele s Internetem věcí. Ten však již tradičně nehraje prim, ale je zajímavou kulisou, kolem které Deaver rozehrává další svůj detektivní román.

Internet věcí (anglicky Internet of Things, zkratka IoT) je v informatice označení pro propojení vestavěných zařízení s Internetem. Propojení zařízení by mělo být zejména bezdrátové a mělo by přinést nové možnosti vzájemné interakce nejen mezi jednotlivými systémy a též přinést nové možnosti jejich ovládání, sledování a zajištění pokročilých služeb.
více zde

Zpočátku se může zdá, že si oblíbeného kvadruplegika neužijeme tolik, kolik by jeho fanoušci očekávali. Rhyme totiž pověsil svou kriminalistickou kariéru na hřebíček a rozhodl se, že se bude například učení na univerzitě. Honění zločinců a odkrývání pravdy tak nechal čistě na Amélii, která to rozhodně nebude mít jednoduché. Sachsová již nějakou dobu pronásleduje podezřelého z vraždy, který jí stále uniká, tentokrát se však zdá, že se na ní usmálo štěstí, už je opravdu blízko. Osud jí však evidentně není nakloněn.

Při pronásledování podezřelého se v nákupním centru připlete k tragické nehodě, při které hraje hlavní roli porouchaný eskalátor, a v nastalém zmatku podezřelý uprchne. Zpočátku vše vypadá jako nešťastná náhoda, postupem času se však začnou objevovat skutečnosti, že se nejednalo o náhodu, ale o první ze série vražedných útoků. Sachsová tak stojí před dalším tvrdým protivníkem, který  za svou vražednou zbraň zvolil předměty každodenní potřeby.

deaverauthorphoto200Pokud již máte nějakou Deaverovu knihu za sebou, nebude pro vás ani Ocelový polibek žádným překvapením. Autor využívá osvědčené osnovy, kterou použil již mnohokrát dříve. Největší novinkou a lákadlem zároveň tak zůstává již zmíněný Internet věcí, který autor do svého příběhu zakomponoval. Zároveň tak poukazuje na jeho nebezpečí, daň za naši pohodlnost tak může být mnohem větší, než je pouze ztráta soukromí. Samozřejmě je otázkou na kolik jsou fakta zmíněná autorem v reálu možná. Deaver je však mistrem slova, vše podává srozumitelnou formou a navíc poutavým stylem, díky tomu nebudete mít sebemenší problém mu cokoliv uvěřit.

Nejvíce si novou knihu s Lincolnem Rhymem samozřejmě užijí jeho fanoušci, kteří mají načtené i předchozí díly. Jenom tak totiž dokážete ocenit i ty nejmenší zkazky a detaily, které si pro nás autor přichystal. Naštěstí se dá Ocelový polibek číst, stejně jako předchozí knihy série zcela samostatně, nemusíte se tedy bát, že by vám při čtení cokoliv podstatného unikalo. Jak je již u Deavera zvykem i tentokrát drží nastavenou laťku relativně vysoko. Na druhou stranu však ani nikterak výrazně nepřekvapí.

Jisté však je, že se autorovi podaří některým čtenářů vnuknout řadu otázek, ohledně moderních technologií a jejich případnému zneužití. Dnešní život si bez nich již prakticky nedokážeme představit, ovšem co když se je někdo rozhodně zneužít? Možná tak i vy budete po přečtení této knihy chovat ke své mikrovlnce, či myčce nádobí o něco více respektu, nikdy totiž nevíte, kdo je na druhé straně…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply