Jeffery Deaver – Kamenná opice a Dvanáctá karta

0

ANOTACE:
Čtvrtý a šestý případ Lincolna Rhymea v novém vydání…

Kamenná opice

K přístavu Orient Point na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď s uprchlíky a lidskými otroky. Lincolnu Rhymovi a jeho týmu včetně Amélie Sachsové se podařilo zjistit, že na palubě se nachází i mezinárodně hledaný zločinec Ju Lin zvaný Duch. Ju Lin pracuje jako „še-tchou“, což je čínský výraz pro „hadí hlavu“ – profesionálního pašeráka lidí. Kromě toho je Duch také vrah, kterého hledají úřady v USA i v zahraničí, a právě to je důvod, proč se dal Rhymův vyšetřovací tým znovu dohromady. Pobřežní hlídka se vydává Ducha zatknout, avšak loď podle všeho záměrně exploduje a Duch uniká na voru.
Na pevninu se však dostávají také další dva vory, což Duch vnímá jako ohrožení vlastní osoby a začíná postupně vraždit někdejší spolupasažéry. Dvě rodiny naštěstí jeho běsnění přežijí a Duch mizí ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí. Lincoln s Amélií vyrážejí na zběsilý závod o jeho dopadení, přičemž musejí vyhledat a ochránit rodiny, jež přežily, a vykořenit Duchovy komplice. Lincolnovi nezbývá než se plně ponořit do čínské kultury, chce-li odhalit stopy, které ho nakonec dovedou k úspěchu…, anebo ke smrti.

hardcover-book2Dvanáctá karta

Středoškolačka Geneva Settleová se stala terčem nelítostného profesionálního zabijáka, který ji má z neznámých důvodů zavraždit. První pokus byl neúspěšný, ale vrah dal jasně najevo, že svůj úkol hodlá splnit: na místě činu zanechal dvanáctou tarotovou kartu, Viselce.
Vyšetřování se ujímá věhlasný kriminalista Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a usilovně se snaží zjistit, kdo je oním profesionálním zabijákem a kdy hodlá udeřit znovu. Shromážděné indicie dovedou Rhyma k přesvědčení, že klíč k rozluštění záhady skrývá více než sto let starý případ bývalého otroka Charlese Singletona, který v 19. století sehrál významnou roli v hnutí za občanská práva, ale poté byl zatčen za krádež a zostuzen. Jeho pohnutý osud zpracovává Geneva ve své školní práci, mimo jiné i proto, že byl jejím předkem – a podle Rhyma nad ní právě z tohoto důvodu kdosi vyřkl rozsudek smrti.
Rhyme se Sachsovou mají pouhé dva dny na to, aby nalezli odpověď na celou řadu otázek, chtějí-li Genevě zachránit život. Jakého zločinu se Charles kdysi opravdu dopustil? Jaké tajemství svým potomkům zanechal? Podařilo se Genevě odhalit něco tak významného, že kvůli tomu má zemřít?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Jeffery Deaver patří bezpochyby mezi nejúspěšnější a nejuznávanější autory detektivních thrillerů. Ne nadarmo si jeho knihy oblíbili fanoušci po celém světě. Ostatně i u nás patří jeho knihy k nejprodávanějším. Není proto divu, že každá jeho další kniha je fanoušky netrpělivě očekávána. A zatímco koncem října vyšel s velkou slávou dvanáctý případ Lincolna Rhyma – Ocelový polibek, nakladatelství Domino si pro fanoušky připravilo ještě jeden dáreček, o kterém se však moc nemluví…

979_kamenna_opicePokud patříte mezi fanoušky Deaverovi tvorby bezpochyby vám neunikl fakt, že se Domino rozhodlo vydávat jeho knihy v nové grafice. Pro řadu čtenářů tak vznikl neřešitelný problém, nechat si původní vydání, která nebudou ladit s novými knihami, nebo se pustit do opětovného sbírání a mít tak knihy pěkně ucelené?

Tento fakt nejvíce pocítili fanoušci Lincolna Rhymea, kde se celá série dočkala redesignu a postupně tak začala vycházet v nové grafice. Otázkou však bylo, kdy vyjde v novém designu celá série. Ten čas právě nastal koncem října. Zatímco jsme v recenzích mohli opěvovat Ocelový polibek, Domino se rozhodlo vydat ještě další dvě Deaverovy krásky, které se rozhodně v žádné knihovně neztratí.

O kterých knihách je řeč? Samozřejmě o Kamenné opici a Dvanácté kartě. Tyto dvě knihy jsou totiž posledními dvěma díly, které až doposud čekaly na nové vydání. To je však již naštěstí zde a my tak máme konečně možnosti zkompetovat celou sérii v nové slušivém kabátku. A ačkoliv jsou zde s námi obě knihy více než deset let, stále mají co nabídnout a v dnešní tvrdé konkurenci se rozhodně neztratí..

Bezpochyby to lze do jisté míry připočíst zajímavému příběhu, který obě knihy nabízí a v neposlední řadě také, již ikonickému hlavnímu hrdinovi, který si získal přízeň fanoušků po celém světě. Kvadruplegický detektiv Lincoln Rhyme a jeho parťačka Amelie Sachsová tak stojí před dalšími dvěma zapeklitými případy, které prověří veškeré jejich schopnosti.

deaverauthorphoto200V Kamenné opici se jejich protivníkem stává mezinárodně hledaný zločinec Duch, jenž se nebrání prakticky ničemu. Ve chvíli kdy se ocitá v ohrožení neváhá jít doslova přes mrtvoly, kterými se musí Rhyme spolu se Sachsovou brodit. Pátrání po něm však rozhodně není nic jednoduchého, což znesnadňuje i fakt, že Duch zmizel ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí….

V Dvanácté kartě pak hlavní hrdinové hrají především o čas. Rhyme se Sachsovou mají pouhé dva dny na to odhalit totožnost profesionálního zabijáka, který se z neznámých důvodů snaží zabít středoškolačku Genevu Settleovou. Ačkoliv se mu první pokus nevyvedl dle jeho představ, nikoho nenechává na pochybách, že hodlá splnit svůj úkol na sto procent. Čas se nelítostně zkracuje a rozhodně nehraje ve prospěch vyšetřovatelů…

Pokud jste již v Deaverově tvorbě zběhlí, nebude pro vás ani jedna z těchto knih žádným překvapením. Autor více méně opět využívá ověřené postupy, které využil již v předchozích knihách. Do rukou tak dostáváme Deaverovu standardní kvalitu, napínavý příběh plný zvratů, doprovázený skvělou čtivostí. Jediné co by se tak dalo vytknout je snad jen fakt, že s ohledem na další Rhymeovky se autor neubránil lehké předvídavosti, co na čtenáře čeká dál.

980_dvanacta_kartaToto je však nejspíše obecný problém dlouhých krimi sérií a nemůžeme jej tak vyčítat pouze Deaverovi. K plusu mu naopak můžeme přičíst prostředí, které je vždy jiné a autor se snaží přinést do každé knihy nové nápady. Je jedno zda se jedná o originální prostředí čínské čtvrti v New Yorku, či pátrání po nájemném vrahovi, prakticky každý si zde přijde na své.

Obě knihy v novém vydání nabobtnaly na úctihodných šest set stran, v knihovně je tak určitě nepřehlédnete. Vzhledem k této délce se však sluší také říct, že jednotlivým příběhům určitě neuškodilo, kdyby v rámci korektur prošly lehkým seškrtáním, což je ostatně vcelku běžný Deaverův problém. Ten se snaží být co nejdůslednější a tak čtenáři neustále omílá známá fakta a skutečnosti. Tento styl však může postupem doby trochu otravovat a někteří čtenáři se tak mohou začít nudit.

Přestože obě knihy vyšly již před více než deseti lety, stále neztrácí nic na atraktivitě a bez problému obstojí i v dnešní tvrdé konkurenci. Pro fanoušky Jeffery Deavera jsou tyto knihy povinností, pro vás ostatní pak zajímavým tipem na dobrý thriller. Navíc jsou tyto dvě knihy poslední ze série s Lincolnem Rhymem, které ještě nevyšly v novém upraveném vydání. Pokud tedy i vy čekáte až bude celá série dostupná v novém kabátku, čekání skončilo a nic nebrání tomu začíst se do jedinečných případů nejslavnějšího kvadruplegického detektiva na světě.


 KAMENNÁ OPICE

DVANÁCTÁ KARTA

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply